Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bill Clinton jedná v Koreji s Kim Čong Ilem

Svět

  19:24aktualizováno  21:04
PCHONGJANG - Bývalý americký prezident Bill Clinton, který dnes přijel na překvapivou návštěvu Severní Koreje, se setkal se dvěma americkými novinářkami, které byly v červnu odsouzeny na 12 let do vězení za ilegální vstup do země.

Bill Clinton v KLDR foto: ČTK/AP

Oznámila to americká televize ABC s odvoláním na nejmenované americké vládní zdroje. Ty prý rovněž uvedly, že existuje velká naděje, že obě ženy by se mohly už ve středu vydat na zpáteční cestu do USA. Clinton se setkal také se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

Bill Clinton v KLDR - na snímku ze severokorejské televize s Kim Čong Ilem

Podle agentury AFP předal Clinton severokorejskému vůdci poselství od amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle Reuters šlo pouze o ústní vzkaz. Bílý dům ale následně popřel, že by jakékoli poselství existovalo.

Někdejší prezident Clinton nevezl žádné poselství prezidenta Baracka Obamy severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi, prohlásil dnes Bílý dům. "Není to pravda," řekl mluvčí Robert Gibbs ve Washingtonu na dotazy novinářů poté, co z Pchjongjangu přišla zpráva, že Clinton předal Kim Čong-ilovi Obamův vzkaz.

Podle severokorejského rádia, na které se odvolává AFP, měli Clinton a severokorejský vůdce "širokou výměnu názorů". Agentura Reuters hovoří o otevřené a upřímné diskusi.

Bílý dům se ke Clintonově překvapivé misi nechce vyjadřovat. Tiskový tajemník Gibbs dnes řekl, že vzhledem k tomu, že jde výlučně o soukromou iniciativu, zdrží se jakéhokoli komentáře. "Nechceme ohrozit úspěch mise bývalého prezidenta," dodal Gibbs.

Exprezident může docela dobře dosáhnout propuštění dvou amerických novinářek, proč by ho jinak tak srdečně vítali, napsal dnes internetový server BBC. Ale i tak je podle jeho názoru nemožné, aby Severní Korea náhle změnila svou politiku. I přes velmi napjaté vztahy mezi oběma zeměmi byl Clinton v Pchjongjangu uvítán vřele, napsala agentura AP.

Novinářky zadržené Severní Koreou

Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny.

Americká novinářka korejského původu Euna Leeová a její kolegyně Laura Lingová, Američanka čínského původu, v té době připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea jejich natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.

Ani Current TV ani americké ministerstvo zahraničí se ke Clintonově cestě do Severní Koreje nevyjádřilo.

Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem jsou v posledních měsících kvůli severokorejskému jadernému programu mimořádně napjaté. Někteří analytici tvrdí, že komunistický režim chce zadržované novinářky využít jako nátlakový prostředek na Spojené státy a vymoci si na nich ústupky.

Americká ministryně zahraničí, Clintonova manželka Hillary Clintonová, minulý měsíc rozběsnila severokorejské vůdce tím, že je přirovnala ke vzpurným zlobivým dětem, vymáhajícím si pozornost. Navíc dodala, že si ji nezaslouží.

Podle odborníka na severokorejskou státní ideologii Briana Myerse ale přesně tím je nynější návštěva bývalého prezidenta - odměnou za "špatné chování". "To je přesně to, co oni (severokorejští vůdci) potřebují," míní Myers. Clintonova návštěva podle něj umožňuje vládě KLDR předvést "poddaným", čelícím stále větší bídě, že severokorejský jaderný program nutí okolní svět brát jejich zemi vážněji. Clintonova návštěva potvrdí Severní Koreji, že její špatné chování bude nadále odměňováno; "vysílá chybné signály", soudí expert.

Clinton se během působení v Bílém domě snažil o zlepšení vztahů s KLDR.

Vzájemné návštěvy vysokých zmocněnců obou zemí na konci jeho funkčního období podnítily naděje, že Washington a Pchjongjang skoncují s desetiletími nepřátelství a své vztahy normalizují.

Bill Clinton přiletěl do KLDR

Clintonova ministryně zahraničí Madeleine Albrightová navštívila Pchjongjang v roce 2000 a jednala s Kim Čong-ilem.

Rychlé zlepšování vztahů USA a KLDR však nemělo dlouhý život. Po krátkém oteplení přišlo v době Clintonova nástupce George Bushe prudké ochlazení.

Bush Severní Koreu označil za součást "osy zla", kde se ocitla spolu s Íránem a Irákem.

Clinton je už druhým bývalým americkým prezidentem, který do komunistické Koreje zavítal s cílem utlumit krizi. Exprezident James Carter navštívil Pchjongjang v roce 1994, kdy se vyhrotilo napětí rovněž kvůli severokorejskému jadernému programu.

Autoři: ,