Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bill Gates: Do deseti let přijde smrtící světová pandemie. Za půl roku může zabít 30 milionů lidí

Americký miliardář Bill Gates. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký miliardář Bill Gates. | foto: Reuters

PRAHA Podle amerického miliardáře Billa Gatese by v příštích deseti letech mohla vypuknout celosvětová pandemie schopná zabít desítky milionů lidí. V pátek to uvedl na své přednášce ve zdravotnické společnosti v Massachusetts, kde prezentoval i způsoby boje s epidemiemi.

Podle amerického miliardáře Billa Gatese se rok od roku zvyšuje pravděpodobnost vypuknutí epidemie, která by mohla vyhladit až 30 milionů lidí. Po celém světě se kvůli zvyšování lidské populace a zásahům do divoké přírody objevují nové patogeny a choroby.

Gates také řekl, že se ani nemusí jednat o nějaký zmutovaný druh chřipky nebo neštovice. Může to být choroba, kterou zatím nikdo nikdy dosud neviděl. Podle něj je v současnosti také stále snazší nějakou novou chorobu vyrobit klidně v domácích podmínkách. Druh smrtelné chřipky prý mohou lidé hravě vyvinout i ve svých domácích laboratořích.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa.
Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

„Pokud řeknete světovým vládám, že biologická zbraň takového kalibru je zrovna ve výrobě, tak by bylo nutné okamžitě jednat a na hrozbu se připravit. Svět by se měl v takových případech na pandemii připravit jako na válku,“ řekl na přednášce Gates.

Miliardář během svého projevu ukázal také video, které v simulaci ukazovalo, jak by taková pandemie mohla vypadat. Data v něm ukazují, že by epidemie mohla zabít až 30 milionů lidí během šesti měsíců.

Zkáze se dá předejít

Podle Gatese ale vyhlídky nejsou tak černé. V jistých ohledech je prý lidstvo na takovou hrozbu připraveno lépe, než bylo v minulosti. V současnosti existují antivirové léky, které mohou pomoci lidem přežít. Mezi nimi jsou třeba nová antibiotika, která jsou schopna léčit infekce, jako je pneumonie spojená s chřipkou. Vědci také hlásí úspěchy při vývoji univerzální chřipkové vakcíny.

Výhodu pro lidstvo také představuje rychlé rozpoznání vznikajícího nebezpečí, což je podle Gatese nezbytné, protože prvním nejdůležitějším krokem v boji proti nové chorobě je především karanténa. 

„Zrovna tento týden se objevila nová výzkumná studie, která se věnuje výzkumu, jak u člověka zjistit virové onemocnění pomocí systému barevných proužků, který se používá třeba u těhotenských testů,“ řekl Gates.

Lidstvu se podle něho ale pořád nedaří rozpoznat „obyčejnou“ epidemii od reálné hrozby celosvětové pandemie. Podobnou chybu udělal svět třeba v roce 2014, kdy podcenil africkou epidemii Eboly.

Gates během přednášky také světovým vládám poradil, aby mezi nimi a armádami panovala uzší komunikace. Společně by měly hledat způsob, jak v případě vypuknutí pandemie rychle a efektivně využít pomoc soukromého sektoru. Ten jim může pomoci ve vývoji technologií a nástrojů a boji proti vznikajícím smrtelným nemocem.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
NETWORK ENGINEER LEADER (75. - 85.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 75 000 - 85 000 Kč