Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hodně jsem se toho o covidu naučil, řekl Trump v novém příspěvku. Po zveřejnění vyjel pozdravit své podporovatele

Prezident Trump v neděli večer krátce navštívil své příznivce shromážděné před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump v neděli večer krátce navštívil své příznivce shromážděné před... | foto: ČTK/AP

PRAHA/WASHINGTON D.C. Prezident Spojených států amerických Donald Trump byl zdrženlivý, co se hospitalizace v nemocnici s covidovou nákazou týče, píše americký server CNN. Agentura Reuters dále uvádí, že lékaři prezidenta urgovali k nástupu do nemocnice poté, co postřehli jeho horečku a rychlý pokles hladiny kyslíku v krvi. Nicméně v neděli večer se Trump vydal pozdravit své příznivce. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že by mohl ve volbách ztrácet.

Prezident Trump v neděli večer washingtonského času krátce navštívil své příznivce shromážděné před lékařským střediskem Waltera Reeda, kde se léčí. Zamával jim za jízdy zpoza okna auta, které projelo v koloně okolo nemocnice a pak se vrátilo zpět do zdravotního zařízení, píše The New York Times. Stalo se tak několik minut poté, co Trump zveřejnil nové video na Twitteru, ve kterém avizoval „dárek patriotům čekajícím venku“. 

Dále na začátku promluvy také uvedl, že již po třech dnech hospitalizace kvůli nákaze covidem „dostává skvělé zprávy od lékařů“ ohledně svého stavu. Ti již dříve během neděle informovali, že při příznivém vývoji by mohl být propuštěn již v pondělí.

Ve videu také sděluje že se o viru „hodně naučil“, nespecifikoval v čem. Podle posledních národních průzkumů veřejného mínění měl Trumpův rival, demokratický kandidát Joe Biden, dvouciferný náskok, protože většina Američanů věří, že se Trump mohl infikování se vyhnout, kdyby zodpovědně dodržoval pravidla. 

Agentura Reuters s odvoláním na ošetřující lékaře nicméně uvádí, že prezident dostal již dvakrát dodatečný kyslík, což spíše napovídá tomu, že nejde pouze o nákazu s mírnými symptomy, jak zpočátku informoval Bílý dům. Jeho zdravotní stav je prý nyní pečlivě monitorován. Okolo prezidentova zdraví vznikla přes víkend řada spekulací, částečně i vinou právě ze strany jeho doktorů.

Trumpův stav byl vážnější, než se oficiálně uvádělo

Mark Meadows, šéf štábu Bílého domu, v sobotu večer pro stanici Fox News uvedl, že stav prezidenta Donalda Trumpa byl v pátek mnohem závažnější, než jak o něm oficiálně informovaly americké úřady, od kterých přebírala informace média. Oficiálové, včetně Meadowse, během pátku prohlásili, že Trump vykazuje pouze „mírné příznaky“.

Prezident si prý přál pokračovat v práci. Jenže to zatrhli doktoři z nemocnice Waltera Reeda, kde Trump momentálně pobývá, kteří trvali na tom, že by prezident měl být hospitalizován. Do zdravotního zařízení ho transportoval v pátek v podvečer washingtonského času vrtulník Marine One.

Takto prý prezident USA Donald Trump dle jednoho z jeho nejbližších...
Americký prezident Donald Trump dorazil do vojenské nemocnice Waltera Reeda.

Trump - vypadající unaveně a poněkud bledě - se cestou k helikoptéře několikrát zastavil, lehce zamával a poté nastoupil, píše CNN. Prezidentovi prý bylo řečeno, že je převážen do lékařského zařízení proto, že se jedná o pro něj bezpečnější místo pro případ, že by se jeho stav zhoršil.

Sám prezident později ve videu na Twitteru uvedl, že prý měl možnost zůstat v Bílém domě, ale nesměl by ani chodit do Oválné pracovny, s nikým se stýkat, s nikým mluvit. „To nemůžu. Jako vůdce se musíte postavit problémům,“ pronesl.

Média v souvislosti se zdravotním stavem amerického prezidenta během soboty přinesla řadu sdělení, agentura AP dokonce vývoj hodnotila jako „smršť zmatečných a protichůdných tvrzení“. To bylo dáno i výstupy samotných lékařů. Ti nejprve v sobotu ráno načrtli růžový obrázek ohledně prezidentova zdraví.

„Dnes ráno si prezident vede velmi dobře,“ řekl doktor Sean Conley v tiskovém vyjádření před nemocnicí, prvním od prezidentova příletu. „V tuto chvíli jsme společně s celým týmem nesmírně spokojeni s pokrokem, kterého dosáhl.“ Opakovaně se přitom vyhýbali otázkám ohledně Trumpova stavu, včetně toho, zda potřebuje být napojen na kyslík a jaká byla jeho nejvyšší zaznamenaná teplota.

Jenže jen o pár minut později po tiskové konferenci již zmiňovaný Mark Meadows sdělil něco naprosto odlišného. Prezidentovy základní tělesné údaje byly v posledních 24 hodinách velmi znepokojivé a příštích 48 hodin bude klíčových ve smyslu jeho péče,“ citoval jej deník The New York Times.

Meadows to stvrdil i ve večerním vystoupení. „Včera ráno (tedy v pátek, pozn.red.) nás to opravdu znepokojovalo. Měl horečku a jeho hladina kyslíku rychle poklesla. Přesto v pro něj typickém stylu byl prezident vzhůru a chodil kolem,“ uvedl dle Reuters pro televizní stanici.

To v neděli nakonec přiznali i Trumpovi lékaři. Sean Conley potvrdil, že prezident dvakrát dostal dodatečný kyslík kvůli jeho nízké hladině v prezidentově krvi. V pátek měl prezident podle lékaře horečku a saturace kyslíku v krvi mu klesla pod 94 procent, což se opakovalo v sobotu. Nyní má podle jeho týmu lékařů 98procentní saturaci. Zda se u prezidenta kvůli koronaviru objevilo poškození plic, lékaři nesdělili. Pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí.

Prezidentská kolona projela kolem Trumpových podporovatelů:

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...