22. července 2010 7:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý dům křivě nařkl ženu z rasové diskriminace. Nyní se jí omlouvá

Syn a dcera obviněné Shirley Sherrodové mluví s reportéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syn a dcera obviněné Shirley Sherrodové mluví s reportéry. | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Bílý dům se ve středu omluvil Afroameričance Shirley Sherrodové, která byla kvůli křivému nařčení z rasové diskriminace nucena rezignovat na svůj post na americkém ministerstvu zemědělství. Videozáznam, který svědčil proti ní, byl však falešný.

Bílý dům ujistil, že její zaměstnavatelé nevěděli, že jsou záběry výrazně vytržené z kontextu. Kromě omluvy získala žena i novou nabídku práce. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs označil propuštění Sherrodové jako křivdu a pochybení.

Tento incident je zatím nejnovější z řady případů svázaných s rasovou problematikou, které v USA vyvolávají zvýšenou pozornost od doby, kdy se prezidentského úřadu jako první Afroameričan ujal Barack Obama.

Omluvu Bílého domu o ministerstva žena přijala
Sherrodová sdělila agentuře AP, že si pracovní nabídky od ministra zemědělství Toma Vilsacka považuje. "Učinil mi nabídku a já jsem mu odpověděla, že potřebuji čas na rozmyšlenou," uvedla podle AP v telefonickém interview Sherrodová, která omluvu Bílého domu i ministerstva přijala.

Sherrodová musela opustit práci kvůli videu, na kterém popisuje svou zkušenost z doby před 24 lety, kdy pracovala pro soukromou organizaci.

Nejmenovaná konzervativní skupina však záznam sestříhala a upravila, a poté ho umístila na internet. V jejich upravené verzi to vypadalo, že Sherrodová v roce 1986 rasově diskriminovala bílého farmáře. Celý záznam videa naopak ukázal, že Sherrodová tehdy dotyčnému farmáři pomohla a tento příběh měl ilustrovat názor, že rasa by nikdy neměla být považována za rozhodující při jednání s ostatními lidmi.

Hloupé jednání bělošského policisty
Před rokem se do rasových sporů zapojil i sám prezident Obama, když nezvykle tvrdě odsoudil jednání bělošského policisty Jamese Crowleye v massachusettském městě Cambridge. Uvedl, že policista "jednal hloupě", když zadržel černošského profesora harvardské univerzity Henry Louise Gatese Jr., i když mu vědec předložil důkaz, že je ve svém domě.

Policii tehdy na místo zavolala sousedka, která se domnívala, že se "dva černoši s batohy" snaží vloupat do domu. Ve skutečnosti se do svého domu snažil spolu s kolegou dostat sám Gates, ale kvůli porouchaným dveřím musel použít sílu.

Obama tehdy uklidnil vzniklý rozruch tím, že přiznal, že mohl volit svá slova lépe a pozval svého přítele Gatese a policistu Crowleye na pivo do Bílého domu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz