10. dubna 2017 21:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Možnost dalšího zásahu otevřená. Trump nevyloučil opětovný útok na Sýrii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 68Diskuse
Prezident Donald Trump promluvil k Američanům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump promluvil k Američanům. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump nevylučuje další útoky proti Sýrii, pokud tamní vláda bude pokračovat v používání chemických zbraní. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Americký ministr obrany Jim Mattis také v pondělí uvedl, že páteční útok USA syrskou leteckou základnu zcela vyřadil z provozu.

„Pohled na lidi otrávené plynem a bombardované chemickými zbraněmi nás ujistil, že v případě podobné akce necháváme otevřenou možnost dalšího zásahu,“ uvedl na brífinku mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Americká loď USS Porter odpaluje rakety tomahawk.
Americká loď USS Porter (DDG 78) odpaluje rakety tomahawk..

Prezident Trump nařídil v pátek ostřelování letecké základny Šajrát, z níž podle Washingtonu v úterý startovala syrská vládní letadla s chemickými zbraněmi. Těmi podle Spojených států syrský režim zaútočil na město Chán Šajchún, kde pak po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes 80 lidí. Syrská vláda tvrdí, že nepoužila otravný plyn, ale že její nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Americký ministr obrany Mattis prohlásil, že při útoku USA přišlo syrské letectvo o dvacet procent strojů. „Syrská vláda ztratila schopnost použít leteckou základnu Šajrát a v tuto chvíli nemůže ani startovat z tamní ranveje,“ uvedl Mattis v prohlášení.

Mattisovo prohlášení kontrastuje s pátečními informacemi ruské televize, která přinesla i záběry zničené základy a podle níž byla ranvej poškozena jen mírně. Také libanonská televize v pátek uvedla, že syrská armáda stačila před útokem evakuovat většinu letadel. Pentagon už v pátek uvedl, že Rusko bylo o chystaném útoku informováno dvě hodiny předem.

ČTK
  • 68Diskuse

Najdete na Lidovky.cz