30. března 2019 18:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý dům přestal finančně pomáhat třem středoamerickým státům. Údajně kvůli migraci

Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: ČTK

Washington Americká vláda zastavila přímou finanční pomoc třem středoamerickým státům, z nichž do USA proudí největší množství migrantů. Ministerstvo zahraničí v sobotu podle agentury AP v prohlášení uvedlo, že zastavuje platby Salvadoru, Guatemale a Hondurasu za roky 2017-18. Důvod výslovně neuvedlo.

Prezident Donald Trump opakovaně poukazuje na proudy migrantů, kteří po tisících směřují přes Mexiko severním směrem k hranicím Spojených států. Přestože celkový počet přistěhovalců do USA zaostává za rekordy z počátku století, objem nelegální migrace povážlivě roste. Trump ochranu hranic před migranty povýšil na bezmála hlavní bod svého politického programu.

V pátek prezident pohrozil, že pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům nelegálně proudit do Spojených států, uzavřou USA příští týden svou jižní hranici, případně její značnou část. Jižního souseda USA obvinil, že na migračním problému finančně velmi vydělává. Kvůli demokratům mají USA vůbec ty nejslabší imigrační zákony na světě a Mexiko naopak ty nejsilnější, takže Kongres musí zákony zpřísnit, prohlásil Trump.

Agentura AP v sobtou napsala, že se zatím nepotvrdily zprávy o velké koloně migrantů, která směřuje ze středoamerických států na sever. Mexická ministryně vnitra Olga Sánchezová před několika dny varovala, že ke karavaně směřující z Hondurasu k hranici USA se může připojit až 20 000 lidí. Migranti prý plánují společně projít přes Mexiko.

Podle AP se ale na sever prozatím ze Salvadoru vydalo jen asi čtyřicet lidí. Není známo, zda se k nim někdo z Guatemaly nebo Hondurasu připojí. Honduraská vláda ale popřela, že by se v její zemi připravovala nějaká větší migrační vlna.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.