8. listopadu 2018 7:21, aktualizováno  8:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý dům uhrál remízu, říká k volbám do Kongresu politolog Kozák

Prezident USA Donald Trump na tiskové konferenci po volbách do kongresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump na tiskové konferenci po volbách do kongresu. | foto: Reuters

Den po úterních volbách již začaly přípravy na ty další – prezidentské v roce 2020, říká politolog Kryštof Kozák.

LN: Prezident Donald Trump přišel o kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů. Jak se situací naloží? Jsou možné kompromisy s demokratickou většinou?

Lze předpokládat, že od obou stran teď uslyšíme rétoriku směřující k tomu, že je třeba překlenovat příkopy, hledat nadstranická řešení. Myslím ale, že tato slova budou určena spíš pro umírněnou část společnosti.

Ve skutečnosti nepředpokládám, že by tady byl nějaký větší prostor pro kompromisy. Demokraté se budou snažit ukázat, že dodrží, co slibovali voličům, že budou silnou protiváhou prezidentovi. Už jenom proto, že den po volbách již všichni myslí na ty příští, prezidentské za dva roky.

Těžko si představit nějaký návrh z dílny Bílého domu, který by byl pro novou většinu natolik přijatelný, že by byla ochotna ho podpořit. Očekávám další polarizaci v americké politice.

LN: Takže například zeď na hranici s Mexikem, kterou sliboval Trump před dvěma lety, tím zřejmě definitivně padla?

Ano. Všechny body jeho programu, se kterým nastoupil před dvěma lety do Bílého domu a vyžadují změny zákonů, jsou mrtvé.

Tato dynamika je ještě podpořena zjištěním z letošních voleb, že je mnohem jednodušší zaktivizovat vlastní příznivce než snažit se přesvědčovat umírněné voliče protistrany. Prezident Trump je natolik polarizující osobnost, že buď má zaryté příznivce, nebo zaryté odpůrce a propast mezi nimi je velmi výrazná.

Jahana Hayesová zasedne v Kongresu jako vůbec první afroameričanka ze státu...
Rashida Tlaibová slaví. Stala se spolu s Ilhan Omarovou první muslimkou v...

LN: Budou nově zvolení demokratičtí kongresmani dostatečně jednotní, aby udrželi společnou linii vůči Bílému domu?

Určitě se vláda pokusí tento blok narušit, ale nebude to jednoduché. Když se podíváme na detailní výsledky voleb, uvidíme, že právě kandidáti, kteří byli ochotni přistoupit na kompromisy, často neobhájili svá křesla.

Výsledky jsou stále nekompletní

Úplné výsledky úterních kongresových voleb stále nejsou k dispozici, v některých státech je výsledek velmi těsný a hlasy se stále počítají. Pozornost je podle agentury AP upřena hlavně k senátním volbám na Floridě a v Arizoně. Pokud by tam zvítězili republikánští kandidáti, převaha jejich strany ve stočlenném Senátu by byla ještě výraznější. Zatím by tam mohli republikáni získat 53 křesel.

Na Floridě spolu bojují demokrat Bill Nelson a republikán Rick Scott, který o senátní mandát usiluje z pozice guvernéra. Nelson odmítl uznat Scottovo velmi těsné vítězství, všechny hlasy navíc nebyly ještě sečteny. Podle zákonů státu Florida je přepočítání hlasů povinné v případě, že je rozdíl menší než 0,5 procenta.

V Arizoně jde o souboj dvou žen, republikánky Marthy McSallyové a demokratky Kysten Sinemaové. McSallyová má zatím náskok necelé jedno procento, výsledek se podle agentury AP bude upřesňovat možná i několik dní.

Nejistých je stále i téměř dvacet mandátů do Sněmovny reprezentantů, i když demokraté mají v této komoře poprvé po osmi letech většinu už jistou. Ve státech Kalifornie, New York, Georgia, New Jersey nebo Washington se hlasy stále sčítají nebo se kontrolují výsledky, které byly mimořádně těsné.

V Utahu byl o hlasování takový zájem, že se volby protáhly. Ve státě Maine pomáhá počítat odevzdané hlasy nový počítačový systém, komplikované algoritmy vydají prý svůj verdikt až příští týden.

LN: Může mít demokratická většina ve sněmovně vliv na vyšetřování kauz, které souvisejí s prezidentem Trumpem?

To představuje výraznou změnu. Teď lze očekávat výrazně vyšší aktivitu Kongresu směrem k prezidentovi, naroste počet veřejných slyšení.

Demokraté dostali do rukou silný nástroj, kterým mohou do budoucna znepříjemňovat chod Trumpovy administrativy. Pro prezidenta by to mohlo být velmi problematické, obzvlášť pokud se prokážou informace, které již teď ojediněle unikaly z Bílého domu.

LN: Letošní volby přinesly velkou aktivizaci žen i různých menšin. Byl to ojedinělý fenomén, nebo se tento trend bude projevovat i v budoucnu?

V letošním výsledku se hodně odráží změněná demografická situace v americké společnosti. Že hrají etnické menšiny stále větší roli , se už nějakou dobu ví. Ale letos se také výrazně zapojily do politiky, což předtím nebylo.

Hlavně u demokratů je ta proměna zřetelná, pokud se podíváme, kdo je zastupoval ve Washingtonu v nedávné minulosti a kdo tam za ně bude sedět příští dva roky. Ale hodně aktivizovaní byli letos samozřejmě i příznivci Donalda Trumpa.

LN: Kdo se může považovat za skutečného vítěze voleb? Demokraté, nebo prezident Trump?

Do určité míry to je jeho úspěch, protože i když ztratila jeho strana kontrolu nad dolní sněmovnou, nenaplnila se některá radikální očekávání, že demokraté vyhrají volby na celé čáře a posílí například v Senátu.

Z hlediska rozložení sil v obou komorách je to remíza. Prezidentovy reálné možnosti ukáže boj o rozpočet. Zákonodárný proces se bez poslanců neobejde.

Ukazuje to také debata, jakou vyvolalo hojné využívání exekutivních příkazů ze strany prezidenta Trumpa. On jimi řešil otázky, které neprošly parlamentem a nedostaly podobu zákona. Z toho důvodu mohou být napadány jako neústavní.

Najdete na Lidovky.cz