Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pentagon: Bílý dům žádal zastavit pomoc Kyjevu po telefonátu Trumpa se Zelenským

Americký prezident Donald Trump na 74. zasedání Valného shromáždění OSN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump na 74. zasedání Valného shromáždění OSN | foto: Reuters

Washington Bílý dům nařídil pozastavit vojenskou pomoc Ukrajině 91 minut po červencovém telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským. Vyplývá to z emailů, které zveřejnil Pentagon, napsal v pondělí portál BBC. Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu pošpinit svého politického soka Joea Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě. Sněmovna reprezentantů již kvůli tomu proti Trumpovi vznesla ústavní žalobu, za kterou mu hrozí sesazení z funkce.

Skandál vypukl 25. července, kdy Trump telefonicky po Zelenském žádal, aby ukrajinská prokuratura prošetřila ukrajinské aktivity Bidena a jeho syna Huntera, který v zemi v minulosti pracoval. Demokraté jsou přesvědčeni, že to bylo nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami v příštím roce, v nichž bude Trump obhajovat mandát. Trump obvinění odmítá a tvrdí, že své pravomoci nepřekročil, že od Ukrajiny nic nechtěl a že vojenskou pomoc blokoval ve snaze přinutit Kyjev k protikorupčním opatřením.

Podle dokumentů, které Pentagon minulý týden v pátek zveřejnil, vyplývá, že krátce po telefonátu Trumpa se Zelenským poslal do Pentagonu Michael Duffey z rozpočtového a správního úřadu (OMB) Bílého domu žádost, aby byla Ukrajině zastavena distribuce pomoci z fondů určených na bezpečnostní spolupráci. Duffey v e-mailu uvádí, že je to citlivá záležitost, proto je třeba seznámit s obsahem žádosti jen nezbytný okruh lidí.

Mluvčí OMB Rachel Semmelová se ohradila proti spojování telefonátu s Duffeyho e-amilem. „Jak již bylo prokázáno a veřejně oznámeno, pozastavení (pomoci) bylo ohlášeno na meziagenturní schůzce 18. července,“ citovala televize CNN Semmelovou. Dodala, že vytržení jednoho konkrétního e-mailu ze sledu událostí a nezmínění kontextu je zavádějící a nepřesné.

Zmíněný e-mail již ale šéf demokratů v Senátu USA Chuck Schumer označil za další důkaz, kvůli kterému je v nadcházejícím procesu s Trumpem nutné předvolat Duffeyho do Kongresu.

Otázka předvolání svědků komplikuje začátek procesu s Trumpem, který po obžalobě vznesené Sněmovnou reprezentantů povede Senát. Republikáni, kteří mají v Senátu většinu a podle předpokladů prezidenta osvobodí, chtějí o obžalobě jednat bez dalších svědeckých výpovědí, které naopak demokraté požadují. Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová zatím obžalobu do Senátu nepředala, neboť tak chce učinit až poté, co Senát přislíbí takové podmínky procesu, které by Demokratická strana akceptovala.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Evo Morales  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Evo Morales  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Evo Morales  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Pronájem kanceláře 30 m2
Pronájem kanceláře 30 m2

Inovační, Zlatníky-Hodkovice - Hodkovice, okres Praha-západ
10 500 Kč/měsíc