28. ledna 2019 8:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý dům zrušil sankce proti třem ruským firmám. Jsou spojené s Putinovým oligarchou

Anastasija Vašukovičová s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anastasija Vašukovičová s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. | foto: reprofoto Instagram/nastya_rybka.ru

Washington Trumpova administrativa zrušila sankce proti třem firmám napojeným na ruského oligarchu Olega Děripasku, blízkého spojence prezidenta Putina. O ruském miliardáři, kterému se také říká "hliníkový král", se psalo během pátrání po údajném vlivu Ruska na prezidentské volby v USA. A jeho fotografie se do médií dostaly i v souvislosti se skandálem s Anastasijí Vašukevičovou, běloruskou prostitutkou, s níž si před dvěma lety užíval na jachtě. Vašukevičová, která si říká Nasťa Rybka, pak prohlásila, že má důkazy o ovlivňování amerických voleb.

Zrušení postihu důrazně odmítali demokratičtí senátoři, k nimž se připojilo i 11 republikánů, informovala v pondělí agentura Reuters.

Sankce proti ruským společnostem Rusal, EN+ Group Plc a EuroSibEnergo byly vyhlášeny loni v dubnu kvůli ruské anexi Krymu, údajnému ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016 a ruské podpoře režimu Bašára Asada.

Někteří američtí zákonodárci z obou hlavních politických táborů argumentovali, že by se postih neměl uvolňovat, dokud neskončí práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňuje ruskou roli v amerických prezidentských volbách.

Rusal je druhým největším producentem hliníku na světě a firma EN+ vlastní téměř polovinu jeho akcií. Děripaska se po vyhlášení postihu zavázal svůj kontrolní majetkový podíl omezit. Kritici zrušení sankcí ale tvrdí, že společnosti stále ovládá.

Vazby na Trumpa

Běloruská prostitutka Anastasija Vašukovičová, vystupující pod jménem Nasťa Rybka, dříve pro AP prohlásila, že má důkazy o kontaktech Moskvy s volebním štábem stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ty údajně získala právě díky svým stykům s Děripaskou, který je blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Vašukevičovou v 

půlce ledna zadržely  ruské úřady.

Děripaska měl také úzké vazby na bývalého šéfa Trumpovy volební kampaně Paula Manaforta, který se loni v září rozhodl s vyšetřovatele Muellerem spolupracovat a přiznal se k trestným činům spiknutí proti USA a spiknutí za účelem maření spravedlnosti.

Mnoho z republikánů, kteří byli proti zachování postihu, se obávalo dopadu na světový obchod s hliníkem, uvedli představitelé Trumpovy administrativy. Děripaska podle nich svůj podíl ve společnostech snížil a už je neovládá.

Americké ministerstvo financí v neděli podobně konstatovalo, že všechny tři společnosti snížily přímé i nepřímé Děripaskovy podíly v nich a že se vlivu ruského oligarchy zbavily. Ministerstvo zároveň ujistilo, že na sankcích týkajících se osobně Děripasky se nic nemění.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz