9. listopadu 2018 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý dům zveřejnil video incidentu, kvůli němuž vykázal reportéra. Je upravené, tvrdí expert

„A dost,“ řekl Trump. Acosta chtěl pokračovat v dotazování a nechtěl dovolit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „A dost,“ řekl Trump. Acosta chtěl pokračovat v dotazování a nechtěl dovolit... | foto: Reuters

Washington Video, které zveřejnil Bílý dům na obhajobu toho, že reportéru CNN Jimu Acostovi byla odňata akreditace, se jeví jako upravené tak, aby Acosta vypadal agresivněji. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nezávislého odborníka, který záznam na přání agentury přezkoumal.

Acosta se na středeční tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Ptal se ho, proč v závěru kampaně před úterními volbami karavanu migrantů mířící k USA ze střední Ameriky označoval za invazi. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil „to stačí“. Acosta se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho nazval „neslušným a hrozným“ člověkem, za kterého by se CNN měla stydět.

Mluvčí Bílého domu později zveřejnila na twitteru video s incidentem. Porovnání záběru po záběru se záznamem agentury AP téže události ovšem ukazuje, že pohyb reportérovy paže byl zrychlen, tvrdí nezávislý video producent Abba Shapiro. „(Editace videa je) příliš přesná na to, aby se jednalo o náhodu,“ tvrdí. Dodává, že záznam nedoprovází zvuk, což mohlo případnou úpravu ještě usnadnit.

08.listopadu 2018 v 04:33, příspěvek archivován: 09.listopadu 2018 v 09:11

VIDEO: We stand by our decision to revoke this individual?s hard pass. We will not tolerate the inappropriate behavior clearly documented in this video. https://t.co/T8X1Ng912y

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

We stand by our decision to revoke this individual’s hard pass. We will not tolerate the inappropriate behavior clearly documented in this video. https://t.co/T8X1Ng912y

Z toho, že video je upravené, ve čtvrtek Bílý dům obvinili i zástupci CNN Matt Dornic a Brian Stelter. Naznačili, že video může pocházet z ultrapravicového webu Infowar, který provozuje „král konspirátorů“ Alex Jones. Ten například obvinil vládu USA z podílu na teroristickém útoku na New York a Washington z roku 2001 a zpochybnil přistání Američanů na Měsíci.

Jim Acosta přišel kvůli incidentu s mikrofonem o akreditaci pro vstup do Bílého...
Acosta se po incidentu objímá s kolegou z NBC Peterem Alexanderem.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové bylo Acostovo chování „absolutně nepřijatelné“. Mluvčí vyčetla novináři, že „vložil ruku na mladou ženu, která se snažila dělat svou práci“.

Sandersová neuvedla, odkud záznam pochází, a tvrdí, že jeho účelem bylo ukázat, že se Acosta stážistky dotkl. „Video je jasné, dotkl se jí. Naše vyjádření platí,“ konstatovala mluvčí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz