Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bleskové záplavy ve Francii. Silné deště na jihu země si vyžádaly nejméně třináct mrtvých

Záchranáři evakuují obyvatele ze zaplavených oblastí na jihu Francie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři evakuují obyvatele ze zaplavených oblastí na jihu Francie. | foto: Reuters

Paříž Jih Francie v noci na pondělí zasáhly prudké deště a nečekané bleskové záplavy, které si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a pět vážně zraněných. Další člověk je nezvěstný, pět lidí utrpělo vážná zranění. V aktualizované bilanci obětí v jihofrancouzském departementu Aude to oznámilo ministerstvo vnitra a úřad civilní obrany. Počet obětí nemusí být konečný, upozornil mluvčí ministerstva Frédéric de Lanouvelle. Devět z 13 obětí hlásí město Trebes.

Podle meteorologické služby Vigicrues zasáhly střední část údolí řeky Aude nejhorší povodně od roku 1891. „Tehdy (hladina řeky) neměla daleko k sedmi metrům a nyní se této úrovni blížíme,“ uvedla služba Vigicrues. V oblasti stále prší, ale jakmile se „hladina Aude v první části noci velmi rychle zvýšila, nyní už nestoupá a zdá se, že kulminuje,“ citovala v pondělí dopoledne agentura AFP zástupce služby Vigicrues.

V zasaženém departementu byl brzy ráno vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, kvůli přívalovým dešťům byly některé silnice neprůjezdné, zavřené v pondělí zůstaly školy. Do postižené oblasti má namířeno francouzský premiér.

Prefekt departementu Aude Alain Thirion televizi BFM-TV řekl, že je jednou z obětí žena, patně řádová sestra, kterou smetla vzedmutá voda ve městě Villardebelle. Nejméně jednoho člověka zastihla velká voda ve spánku. Kromě toho byl se zraněními převezen do nemocnice jeden člověk poté, co se zřítil dům ve městě Cuxac, řekl prefekt.

V některých místech podle prefekta napadalo během několika hodin tolik srážek,...
Mnohde byla přerušena silniční i železniční doprava.

Bleskové záplavy zastihly region bez varování. Z břehů se vylilo mnoho potoků a řek, velká voda vyvracela stromy i betonové stožáry. Mnohde byla přerušena silniční i železniční doprava a školáci dostali volno. V některých místech podle prefekta napadalo během několika hodin tolik srážek, jako normálně za půl roku.

Devět z 13 obětí hlásí město Trebes, tři mrtví pocházejí z obcí Villardonnel a Villegailhenc poblíž města Carcassonne. Televize přinesly záběry ulic, které se proměnily v divoké řeky, jejichž rozbouřené vody s sebou braly i auta. V některých obcích jsou metry vody a do některých se po zemi téměř nedá dostat.

Vrtulníky zachraňují lidi ze střech

Podle prefekta Thiriona bylo vysláno šest vrtulníků na pomoc lidem, kteří uvázli na střechách domů. Operaci ale komplikuje špatné počasí. „Máme lidi na střechách. Použijeme na jejich evakuaci leteckou sílu, protože se k nim vzhledem k síle vody nemůžeme dostat ve člunech. Je to příliš nebezpečné,“ řekl prefekt.

Mobilizováno bylo také na 700 hasičů, oznámil francouzský premiér Édouard Philippe, který hodlá v pondělí odpoledne zasažená místa navštívit, pokud to podmínky dovolí. Chce oběti záplav i záchranáře ujistit podporou vlády a státu.

Na jihu Francie a v západním Středomoří v současné době panuje, na rozdíl od jiných rozsáhlých oblastí Evropy, deštivé počasí a bouře. „Departement (Aude) se potýká s prudkými bouřemi, mnohé silnice jsou odříznuty... Vyhněte se jakémukoli cestování,“ vyzvala už ráno na twitteru prefektura departementu Aude.

Služba Météo France uvedla, že deště sužují oblast mezi regiony Midi-Pyrénées a Roussillon a také východ regionu Languedoc. Podle prefekta Thiriona jenom na Carcassonne napršelo během pěti hodin 160 až 180 milimetrů srážek.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!