Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Blinken se na jednání G20 nesejde s Lavrovem kvůli pokračující ruské agresi

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a americký ministr zahraničí Antony Blinken na jednání v Ženevě. (21. ledna 2022) foto: AP

Americký šéf diplomacie Antony Blinken na jednání ministrů zahraničí států skupiny G20 neplánuje bilaterální schůzku se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Podle mluvčího americké diplomacie Neda Price pro takové setkání nenastaly podmínky, protože Rusko pokračuje v agresi vůči Ukrajině, informoval ve středu ruskojazyčný servis BBC.
  9:08

Lavrov a Blinken se zúčastní jednání ministrů zahraničí velkých světových ekonomik G20, které se bude konat 7. a 8. července na indonéském ostrově Bali. Indonésie pozvala na schůzku zástupce Ruska i přes snahu Washingtonu prosadit mezinárodní izolaci Moskvy kvůli válce, již vede na Ukrajině.

„Chtěli bychom, aby Rusové brali diplomacii vážně. To se ale zatím neděje,“ prohlásil mluvčí americké diplomacie Price. „Jediné, co zatím ze strany Moskvy vidíme, je čím dál větší brutalita a agrese vůči Ukrajině a jejímu lidu,“ dodal.

Podle agentury AFP se Price vyhnul odpovědi na otázku, zda americký ministr zahraničí opustí jednací místnost, pokud se tam Lavrov objeví.

Blinken a Lavrov se naposledy setkali v lednu v Ženevě, přičemž šéf americké diplomacie tehdy varoval, že Rusko bude čelit rozsáhlým následkům, pokud se rozhodne napadnout Ukrajinu.

Podle agentury Reuters bude jedním z hlavních témat letošní schůzky ministrů zahraničí G20 potravinová a energetická bezpečnost. Ukrajinská vláda a její spojenci obviňují ruské jednotky, že zasahují do ukrajinského vývozu potravin, vytvářejí vážný nedostatek na světových trzích a některým zemím hrozí hladomor.

Náměstek ministra zahraničí USA pro hospodářské a obchodní záležitosti Ramin Toloui řekl, že státy G20 by měly přimět Rusko k znovuotevření zablokované námořní cesty z Ukrajiny. Rusko tvrdí, že lodě s ukrajinským obilím nemohou opustit přístavy, protože Kyjev přístupy k nim zaminoval.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat