31. března 2016 11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Blízko bytu teroristů našli v koši notebook s plány domu belgického premiéra

Belgický policista ve čtvrti Schaerbeek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgický policista ve čtvrti Schaerbeek | foto: Reuters

BRUSEL Fotografie a plány rezidence a kanceláře belgického premiéra Charlese Michela našla policie v notebooku, který byl vyhozen do koše v blízkosti bytu útočníků z bruselských útoků. Belgická média uvádí, že se zatím neví, zda s citlivými daty teroristé něco zamýšleli.

Podle The Guardian se notebook s fotografiemi a plány mu a kanceláře ministerského předsedy Charlese Michela našel poblíž bytu ve čtvrti Schaerbeek. Právě zde vznikla teroristická továrna na bomby, které minulý týden v v Bruselu zabily 32 lidí a zranily nejméně 340.

Dobře informovaný zdroj uvedl, že není jasné, zda chtěli radikálové využít plány a fotografie nějak konkrétně. Jisté však je, že obě místa bedlivě sledovali.

Mluvčí premiéra uvedl, že zvýšená bezpečnostní opatření kolem Charlese Michela probíhají již několik měsíců.

Dům, ve kterém útočníci vyrobili bomby pro útoky 22. března.

Neoklasická budova v Rue de la Loi, ve které má kancelář premiér, se nachází méně než 6 kilometrů od místa, kde měli teroristé skrýš. Právě odtamtud z pátého patra se sebevražedný atentátník Ibrahim el-Bakraoui a jeho dva komplicové vydali na letiště Zaventem.

V Bruselu probíhají další razie a prohlídky bytů. Zároveň se zprávou o nalezeném notebooku Belgie zaktualizovala počet lidí, kteří zemřeli při útocích minulý týden. Dříve se mluvilo o 35 obětech, nakonec bylo číslo sníženo na 32. Tři zemřelí byli totiž započítaní dvakrát. Sedmnáct obětí je belgické národnost, patnáct cizinců pochází z Británie, USA, Číny, Indie, Itálie, Nizozemska, Španělska a Německa. O život přišli ještě tři sebevražední útočníci.

Situace v Bruselu zůstává i více než týden po útocích napnutá. Ve středu byla zakázána demonstrace krajní pravice proti islamismu. Letiště a několik stanic metra zůstávají zavřené.

Françoise Schepmansová, starostka Molenbeeku, řekla, že nedělá taková rozhodnutí často. „Pokud se stavíme proti extrémismu, musíme se stavět proti veškerým jeho podobám. Nemůžeme nechat, aby se lidé plni nenávisti projevovali veřejně.“ Policie bude zasahovat proti jakémukoli nedodržení zákazu.

pakPavlína Kindlová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!