Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Katar dává ruce pryč od Hamásu. Vyhostí vedení, přestává zprostředkovávat jednání

Následky izraelského útoku u palestinského města Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy (10. prosince 2023) foto: Reuters

Katar před několika dny sdělil představitelům palestinského teroristického hnutí Hamás, že v zemi již nejsou vítáni. Informují o tom světová média s odkazem na diplomatické zdroje. Stalo se tak na žádost USA. Dauhá, v níž špičky militantního hnutí sídlí, tak završila měsíce neúspěšné snahy přimět Hamás, aby přistoupil na dohodu o příměří a propustil rukojmí. Nebude pokračovat už ani v roli zprostředkovatele.
  15:34aktualizováno  16:06

„Katařané informovali Izrael a Hamás, že nemohou pokračovat ve zprostředkovávání (rozhovorů), pokud trvá odmítání vyjednávat o dohodě v dobré víře,“ řekl nejmenovaný zdroj agentuře AFP. Podobně se vyjádřil zdroj i agentuře Reuters s tím, že informaci o rozhodnutí Kataru dostaly oficiálně i Spojené státy. Podle Reuters odchod Kataru představuje největší nezdar v jednáních o dohodě o příměří.

Katar také Washingtonu sdělil, že je ochotný se stát znovu zprostředkovatelem, pokud Izrael a Hamás „projeví upřímnou vůli se vrátit k jednacímu stolu“, dodal zdroj.

Vzhledem k odchodu Kataru z jednáních o příměří, není důvod, aby měl Hamás svou kancelář v Kataru, řekl dále zdroj agenturám AFP a Reuters. Není však jasné, zda to povede k odchodu politického vedení Hamásu z arabského země.

Dauhá chce Hamás vyhostit, píší média

Vysoce postavený americký činitel v pátek informoval Reuters, že Katar se rozhodl špičky hnutí z hlavního města vykázat poté, co Washington označil pokračující přítomnost Hamásu v zemi za nepřijatelnou. S podobnou informací předtím přišla izraelská veřejnoprávní stanice Kan, podle reportéra amerického webu Axios Baraka Ravida adresoval Katar výzvu Hamásu před deseti dny po odmítnutí nového návrhu příměří s Izraelem.

„V průběhu války a vyjednávání o přivedení rukojmích domů američtí představitelé žádali Katar, aby využil hrozbu vyhoštění jako páku při svých rozhovorech s Hamásem,“ konstatoval americký server CNN. Podle něj bylo pro končícího prezidenta Joea Bidena ukončení války nejvyšší prioritou, dosavadní snahy přimět Hamás k příměří však byly marné.

V Kataru již roky pobývají političtí lídři Hamásu, metropole Dauhá byla bydlištěm někdejšího vůdce hnutí Ismáíla Haníji, který v létě zemřel v Teheránu při útoku připisovaném Izraeli. Katar byl také dějištěm vyjednávání o pozastavení bojů mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, při kterých emirát v Perském zálivu hrál roli prostředníka, podobně jako USA.

Přítomnost lídrů Hamásu v Kataru, jejž Washington považuje za spojence, se po loňském útoku teroristického hnutí na Izrael stala předmětem kritiky ze strany některých amerických zákonodárců.

Deník The Washington Post už na jaře napsal, že podle nejmenovaného amerického činitele USA vyzvaly Dauhá, aby zástupce Hamásu vyhostilo, budou-li nadále odmítat klid zbraní v Gaze.

Informaci, že Katar vystoupil proti jejich dalšímu pobytu v zemi, podle Reuters popřeli tři činitelé Hamásu. „Neobdrželi jsme žádnou žádost, abychom opustili Katar,“ řekl v sobotu nejmenovaný zdroj Hamásu agentuře AFP.

Autoři: ,