Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bloomberga kritizovali rivalové v demokratických primárkách. Kvůli údajnému rasismu

Mike Bloomberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Bloomberg. | foto: ČTK/AP

Las Vegas S tvrdými útoky se musel vypořádat americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg, který se ve čtvrtek poprvé zúčastnil televizní debaty se soupeři o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb. Do klání se kvalifikoval díky rostoucí podpoře v průzkumech veřejného mínění.

Bloomberg čelil útokům kvůli údajně rasistickým policejním taktikám z dob, kdy byl starostou New Yorku, kvůli svému chování k ženám i kvůli svému majetku. „Kandidujeme proti miliardáři, který mluví o ženách jako o tlustých babách a lesbách s koňským obličejem. A nemluvím o Donaldu Trumpovi, mluvím o starostovi Bloombergovi,“ řekla jedna z Bloombergových rivalek, senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová.

Demokratičtí kandidáti při debatě, zleva Mike Bloomberg a Joe Biden.

Demokratičtí kandidáti při debatě, zleva Mike Bloomberg a Joe Biden.

Demokratičtí kandidáti při debatě, zleva Mike Bloomberg, Amy Klobucharová a Joe...

Demokratičtí kandidáti při debatě, zleva Mike Bloomberg, Amy Klobucharová a Joe Biden.

Další uchazeč o demokratickou nominaci, bývalý starosta města South Bend ve státě Indiana Pete Buttigieg, při svých slovních výpadech nevynechal ani vermontského senátora Bernieho Sanderse, který patří k levicovějšímu křídlu strany. „Většina Američanů neuvidí, kam patří, když se bude mít rozhodovat mezi socialistou, který si myslí, že peníze jsou zdrojem všeho zla a miliardářem, který si myslí, že peníze by měly být zdrojem veškeré moci,“ řekl Buttigieg. Demokratická strana by podle něho měla do souboje o Bílý dům proti současnému prezidentovi Trumpovi poslat někoho, kdo skutečně žije a pracuje ve středostavovském prostředí v průmyslovém městě na středozápadě.

Bloomberg o sobě mluvil jako o filantropovi, který své peníze nezdědil, ale vydělal. „Tyto peníze utrácím za to, abychom se zbavili Donalda Trumpa, nejhoršího prezidenta, jakého jsme kdy měli,“ uvedl.

Podle posledního průzkumu má Bloomberg mezi demokraty a jim nakloněnými nezávislými voliči devatenáctiprocentní podporu. Umístil se na druhém místě za Berniem Sandersem. Miliardáři v posledních týdnech podpora strmě roste především díky jeho kampani, která nákladností vysoce překračuje možnosti všech ostatních kandidátů.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?