10. září 2010 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boj o Kavkaz, Moskvu a pohanku; mudžahedíni v. tajní agenti

Pomníček na místě bombového atentátu va Vladikavkaze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomníček na místě bombového atentátu va Vladikavkaze | foto: Reuters

Konec ramadánu se v Rusku nevydařil a ruská média se zase hemží krvavými fotografiemi obětí teroristického útoku ve Vladikavkazu. Terorismus je bohužel znovu tématem, které v ruské trafice dominuje a zastiňuje všechna ostatní. Například "boj o Moskvu", respektive o křeslo moskevského starosty, na kterém už tolik let dřepí mocný a slavný Jurij Lužkov, nebo rostoucí ceny pohanky.

"Jak bude probíhat Sočinská Olympiáda, jestli se tedy vůbec uskuteční, bude ještě zajímavé" povzdechl si ve svém skvělém rozhlasovém komentáři na rozhlasové stanici Echo Moskvy Alexej Malašenko z moskevského centra Carnegie. A pokračoval kritikou tajných služeb a jejich velitelů. "Mou mysl tíží otázka, zda by na místě dnešních vůdců byl fanatik Felix Dzeržinskij (zakladatel KGB pozn. red.), podal demisi". Ovšem i na to možná dojde, protože podle toho, co soudí pan Malašenko, se celá koncepce nazývaná "mír na severním Kavkaze" rychle hroutí.

Peníze vynaložené na obnovu turistického ruchu v kavkazských horských střediscích díky rebelům vyletí komínem a mámy své dospělé děti - fanoušky zimních sportů - na Olympiádu do kavkazského letoviska Soči rozhodně nepustí. "Je možné věřit generálům, kteří tvrdí, že letos jsou úspěšní tak, jako nikdy – kolik vůdců islámských rebelů utratili!... Jenže džihád je "bezvůdcovské" hnutí. Každý postupuje podle svého…. Dávno bychom si měli přiznat, že na Kavkaze neřádí banditi, ale nějací jiní lidé, nazvěme je mudžahedíny, kteří mají svědomí, zcela odlišné od svědomí poslanců parlamentu a státních úředníků," konstatuje politolog. Původní text najdete zde.

Moskevský starosta Jurij Lužkov má jiné starosti. Jak píší Vedomosti, "hýbe se pod ním křeslo". Vzhledem k tomu, že jde o jednoho z nejmocnějších a ve vysoké politice nejdéle setrvávajícího funkcionáře, jeho odchod zahýbe i ostatními mocenskými strukturami. Článkem Boj o Moskvu se Vedomosti řadí k těm, kteří vidí za problémy starosty "ruku Kremlu". Prý ho na radnici už nechce vidět prezident Dmitrij Medveděv. Důležitý je tenhle zápas i proto, že jde o jeden z projevů rostoucí nevraživosti mezi premiérem Vladimírem Putinem a prezidentem. Nebojuje se tedy ani tak o radnici, jako o Kreml. "Moskevské vedení to přehnalo, když s pokoušelo proti sobě postavit prezidenta a premiéra", soudí Vědomosti. Celý článek najdete zde.

Prostého Rusa ale asi nejvíc chytne článek v lidové Komsomolské pravdě Rusko zachvátila cenová psychóza. Podle autora "ceny za potraviny rostou odůvodněně, ale také zcela bezdůvodně". Pravda, od začátku roku se údajně kvůli neúrodě pohanky, základní suroviny ruské kuchyně, ceny zvedly o 60 procent. A důvodem prý není ani tak sucho, jako spiknutí prodejců namířené proti "babkám" s důchodem sotva pět tisíc rublů. Celý článek čtěte zde.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.