24. září 2017 18:00, aktualizováno  22:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hořké vítězství. Strana Merkelové dosáhla podle odhadů nejhoršího výsledku od roku 1949

Předsedkyně CDU Angela Merkelová reaguje na první odhady výsledků německých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně CDU Angela Merkelová reaguje na první odhady výsledků německých... | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA V šest hodin večer se v Německu uzavřely volební místnosti. Začalo sčítání volebních lístků, které rozhodnou o složení německého parlamentu na další čtyři roky, ale i o tom, kdo bude stát v čele země v pozici kancléře. Podle prvních odhadů zvítězila zkušená matadorka Angela Merkelová. Její CDU-CSU však dosáhla patrně nejhoršího výsledku od roku 1949.

Volební místnosti se v Německu sice zavřely až v 18:00, ale už nejméně půl hodiny předtím věděla zhruba pětice lidí, jak parlamentní volby dopadly. Jde o zaměstnance agentury pro výzkum veřejného mínění Infratest dimap, která se celý den ptá voličů, jak hlasovali, a přesně v moment ukončení hlasování zveřejní první odhady výsledků.

Podle jejich exitpollu německé volby vyhrála podle odhadů CDU-CSU kancléřky Angely Merkelové se 32,5 procenta. Sociální demokracie získala 20 procent. Třetí je protiimigrační AfD se 13,5 procenty.

Pokud budou data odpovídat, byl by výsledek CDU-CSU nejhorším od roku 1949. Tehdy konzervativní formace získala 31 procent.

Bez nás to nepůjde, řekla Merkelová

„Přáli jsme si lepší výsledek, ale dosáhli jsme svých cílů,“ řekla v povolebním proslovu vítězka Angela Merkelová. „Můžeme vytvořit vládu a nikdo ji nemůže vytvořit proti nám,“ dodala. Její strana bude chtít získat zpět voliče antiimigrační AfD. 

Vedení německé koaliční sociální demokracie v čele s Martinem Schulzem se po oznámení odhadu výsledků voleb rozhodlo pro odchod do opozice, uvádí agentura DPA, což by znamenalo, že jedinou možnou vládní koalicí bude tzv. Jamajka, tedy CDU-CSU společně s liberální FDP a Zelenými.

O odchodu sociální demokracie (SPD) do opozice informoval dosavadní předseda parlamentní frakce SPD Thomas Oppermann.

Za „hořkou porážku“, která je jasným odmítnutím pokračování velké koalice, označil ve vysílání televize ARD Oppermann odhad výsledků voleb do Spolkového sněmu. Podle agentury DPA se vedení SPD v čele s Martinem Schulzem rozhodlo pro odchod do opozice při jednání na dálku krátce po oznámení předpovědi výsledků.

Ve volebním štábu protiimigrační strany AfD vypukl po oznámení prvních odhadů jásot. „Poženeme je a vezmeme si svou zemi zpátky,“ řekl jeden z volebních lídrů strany Alexander Gauland.

24.září 2017 v 18:01, příspěvek archivován: 24.září 2017 v 18:03

Germany, ARD exit poll: CDU/CSU-EPP: 32.5% SPD-S&D: 20% AfD-ENF: 13.5% FDP-ALDE: 10% GRÜNE-G/EFA: 9.5%... https://t.co/DEEr5pEvkq

Němci mají během voleb dva hlasy. Jeden dávají straně a druhý kandidátovi. V tomto hlasování podle prvního exitpollu, který zveřejnila společnost ARD, získala Angela Merkelová 52 procent, druhý zůstal Martin Schulz s 33 procenty hlasů. 

24.září 2017 v 17:32, příspěvek archivován: 24.září 2017 v 17:52

Germany, ARD exit poll: Merkel (CDU-EPP): 52% Schulz (SPD-S&D): 33% #btw17 #wahl17

Těsně před ukončení voleb podle deníku Die Welt očekávali experti rekordní volební účast. V posledních volbách v roce 2013 byla participace voličů na 71,5 %, zatímco v roce 2009 byla účast na rekordně nízkých 70,8 %.

„Žijeme v bouřlivých časech, všichni to víme,“ uvedla kancléřka v debatě se zástupci všech sedmi stran, které se podle odhadů dostanou do parlamentu. Zároveň je vyzvala, aby přijaly zodpovědnost. „Německo má zatraceně hodně úkolů do budoucna,“ řekla.

Rozhořčený Schulz spílal Merkelové

Merkelová odmítla spekulace, že by mohla poprvé vzniknout menšinová vláda. „Mám v úmyslu vytvořit v Německu stabilní vládu,“ uvedla kancléřka. Zdůraznila, že na základě čísel je možné sestavit dvě koalice - s FDP a Zelenými, ale i velkou koalici. „Sociální demokracie ale zjevně není pro jednání k dispozici,“ dodala.

Viditelně rozhořčený Schulz, jehož sociální demokracie dosáhla nejhoršího výsledku v poválečných dějinách, obvinil Merkelovou z vedení „skandální“ kampaně, během které se vyhýbala konfrontaci. Předsedkyně CDU podle něj vytvořila „vakuum“, které zaplnila protiimigrační strana Alternativa pro Německo,

Zástupci dvou menších stran, o kterých se hovoří jako o možných koaličních partnerech konzervativců, Schulzova slova odmítli s tím, že se nenechají do žádné koalice vmanipulovat. „Nejsme zatraceni k vládnutí,“ zdůraznil předseda FDP Christian Lindner. „Ale jsme přirozeně ochotni převzít politickou zodpovědnost,“ dodal. Ochotu k jednání o koalici, která budou podle ní složitá, připustila také volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Do vlády podle ní její strana může vstoupit, „ale ne za každou cenu“.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.