Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o Vídeň: Svobodným hon na cizince vyšel, Socialisté ztrácejí

Svět

  18:46aktualizováno  20:34
VÍDEŇ - Populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) výrazně posílila ve volbách do zemského parlamentu hlavního města Vídně. Ve stočlenném sněmu by měla mít místo dosavadních 13 celkem 29 křesel. Sociální demokraté (SPÖ) přišli o svou absolutní většinu a sedm křesel. Nově by jich měli mít 48.

heinz Christian Strache a Michael Häupl foto: Reuters

Citelně ztratili i konzervativní lidovci a Zelení. Vyplývá to z výsledků hlasování v nejlidnatější rakouské spolkové zemi. O budoucí zemské vládě a parlamentu mohlo rozhodovat 1,14 milionu Vídeňanek a Vídeňanů. K volebním urnám jich dorazilo zhruba 57 procent. Rekordní počet lidí si ale vyzvedl volební lístky pro korespondenční hlasování.

Účast by se tedy mohla zvýšit a změnit by se mírně mohl i výsledek. Přesná čísla tak budou známá až za několik dní, avšak na základním trendu se už nic nezmění.

Populistická FPÖ vsadila ve své kampani na nacionalistickou notu. Požadovala například zákaz výstavby minaretů či úplného zahalování muslimských žen. Slyšelo na to dnes zhruba 27 procent vídeňských voličů.
 Heinz-Christian Strache  a Michael Haeupl

Strana si polepšila o zhruba 12 procent, a počet křesel v zemském parlamentu tak více než zdvojnásobila. Socialisté získali 44 procenta odevzdaných hlasů, tedy zhruba o pět procent méně než před pěti roky. Místo dosavadních 55 křesel by jich měli mít 48.

Ztratí tak ve sněmu podruhé v poválečné historii svou absolutní většinu. Lídr vídeňských sociálních demokratů Michael Häupl, který je vídeňským starostou a šéfem zemské vlády od roku 1994, by rád ale ve funkci dál zůstal. Jeho strana ale bude muset hledat koaličního partnera.

Lidovci přišli podle předběžných výsledků o skoro šest procent hlasů. Volilo je 13 procent lidí. Připadá jim tak 13 místo 18 dosavadních mandátů.

S FPÖ do koalice sociální demokraté nechtějí
I když je dnešní večer podle jejich regionální šéfky Christine Marekové "hořký", za dobrou zprávu považuje prolomení absolutní většiny SPÖ. O tři křesla méně by měli mít i Zelení. Zbude na ně 10 mandátů. Získali 12 procent hlasů. Ostatní strany se do sněmu nedostaly. Vedení obou stran doufá, že by jejich výsledky mohly vylepšit korespondenční hlasy. Ty musí být sečteny do 18. října.

Do nové koalice by chtěli populisté, lidovci i Zelení. Häupl dnes vyloučil, že by vládl s FPÖ. Její šéf Heinz-Christian Strache už se nechal slyšet, že socialisté jednají nedemokraticky. Podle něj si mnozí voliči přejí, aby ve Vídni vznikla modro-rudá vláda, tedy vláda svobodných a socialistů. "Voliči sociální demokracie houfem přešli k naší straně," podotkl Strache. Podle výsledků jeho strana boduje hlavně u mladších mužů.

Kromě možnosti vzniku vlády socialistů a lidovců či socialistů a Zelených existuje i další varianta. Koalici by mohli totiž tvořit i populisté spolu s lidovci a Zelenými. Šéfka Zelených ale spolupráci s FPÖ, která se po volbách stala druhou nejsilnější stranou na vídeňské politické scéně, důrazně odmítla.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat