Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko chce vymáhat škody za ‚ukrajinskou okupaci‘ Krymu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Kyjev/Praha Rusko hodlá na Ukrajině vymáhat škody, které údajně Kyjev způsobil Krymskému poloostrovu v době ukrajinské správy. V ruské Státní dumě už podle agentury Interfax vznikla pracovní skupina, která se problémem zabývá. Krymský poslanec Andrej Kozenko prý spočítal, že jde o sumu víc než 1,5 bilionu rublů (asi 530 miliard korun).

Ukrajina musí podle Kozenka uhradit Rusku mimo jiné také morální škody způsobené „ukrajinskou okupací“, mezi něž poslanec počítá popření práv ruskojazyčného obyvatelstva. Nahradit by měl Kyjev peníze, které inkasoval za pronájem sevastopolské námořní základny Rusku, i prostředky ztracené v důsledku protiruských sankcí vyhlášených Západem.

Parlamentní skupinu pro vyčíslení škod vede první místopředseda Státní dumy Ivan Melnikov. Agentuře Interfax řekl, že konečný účet musí být vědecky podložen, protože Rusko hodlá peníze vymáhat s pomocí „evropských parlamentních struktur“.

Krym Moskva předala Ukrajině v sovětské éře dekretem z roku 1954, který byl podle nynější ruské interpretace protiústavní. Po násilné ruské anexi v roce 2014 ukrajinské vedení začalo u několika mezinárodních soudů vymáhat způsobené škody. Loni v květnu Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu nařídil Rusku kompenzovat některým ukrajinským firmám škody způsobené anexí Krymu. Moskva ale rozhodnutí neuznává a nařízení ignorovala.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!