Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před odletem vyděšeně volala manželovi, že se bojí. Příběhy pasažérů ze zříceného boeingu v Íránu

Na letišti v Kyjevě je provizorní pomník na památku obětí zříceného letadla v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na letišti v Kyjevě je provizorní pomník na památku obětí zříceného letadla v... | foto: ČTK

TEHERÁN/KYJEV Okamžik před osudným odletem volala Kanaďanka svému muži, že se bojí. Chtěla, aby ji ujistil, že bude vše v pořádku. Mezi cestujícími v letadle, které se zřítilo nedaleko Teheránu, byla také například čtyřčlenná rodina. Rodiče se dvěma dcerami se vraceli domů z Íránu, kde si řekli své ‚ano‘. Středeční havárie si vyžádala 176 obětí. Další dva cestující se sice k letu PS752 do Kyjeva zaregistrovali, ale na palubu letadla nakonec nenastoupili.

Kanaďanka Sheyda Shadkhoo si vzala tři týdny dovolené ze své práce v Torontu a jela navštívit  matku a sestru do Teheránu. Když se měla vracet zpět, ve středu brzy ráno, asi 20 minut před odletem, vyděšeně volala svému manželovi Hassanovi Shadkhoo. Podle něj se strachovala kvůli napětí mezi Teheránem a USA kvůli zabití šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Údajně se chtěla ujistit, že nebude válka. „Řekl jsem jí, ať se uklidní, že se nic nestane,“ říká. A tak se rozloučili, když ji personál vyzval k vypnutí telefonu. Vyprávěl Shadkhoo pro CNN.com.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí původně uvádělo, že při katastrofě zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), 10 Švédů, 4 Afghánci, 3 Britové a 3 Němci. Německé ministerstvo zahraničí ale popřelo, že by mezi oběťmi byli němečtí státní příslušníci. Podle agentury DPA byli ovšem na palubě tři lidé, kteří byli v Německu registrováni jako osoby žádající ochranu. Většina Kanaďanů byla íránského původu.

Stroj největších ukrajinských aerolinek UIA Boeing 737-800 (snímek z roku 2018).
Trosky zříceného letadla.

Upřímnou soustrast pozůstalým ve středu odpoledne vyjádřil i kanadský premiér Justin Trudeau. A zmínil, že do Toronta dorazil navazující let z Kyjeva. Spousta cestujících v něm ale chyběla. „Všichni měli celý život před sebou,“ řekl.

Mezi oběťmi jsou i kanadští novomanželé Pedram Mousavi a Mojgan Daneshmand (oba profesoři na univerzitě Alberty), kteří se společně se dvěma dcerami (14letou Dariou 9letou Dorinou) vraceli domů. Cestu ale nedokončili.

Dalších 24 Kanaďanů íránského původu se podle prezidenta městského spolku íránského dědictví Rezy Akbariho vracelo do Edmontonu. „Je to šok, některé z těchto lidí znám osobně, měl jsem šanci setkat se nimi na různých večírcích a shromážděních, jsem v šoku. Můžu s jistotou říci, že každý Íránec z Edmontonu znal někoho z nich. Je to zdrcující,“ říká Akbari.

Při tragédii zahynul i mladý student Mehdi Eshaghian, který se do Kanady kvůli studiím přestěhoval v roce 2018. Uvádí to server cnn.com. „Jsme všichni nešťastní. Od rána jsem plakal. Za týden by mu bylo 25. Byl laskavý, skromný a dobrosrdečný,“ říká jeho spolužák a přítel Ali Mazaheri. „V Kanadě byl šťastný,“ dodal.

Mezi mrtvými je i minimálně 12 bývalých studentů íránské Sharif University, která to uvádí na svém Twitteru. Jejich identita ale ještě nebyla potvrzena.

,Posádka je v tom nevinně´

Ukrajinské aerolinky již zveřejnily jména zesnulých členů posádky. Šlo o 3 piloty a 6 palubních průvodčích. Kapitán Volodymyr Gaponenko podle dopravce strávil za berany Boeingu 737 téměř 12 tisíc hodin.

Jedna z letušek Valeriia Ovcharuk.

Jedna z letušek Valeriia Ovcharuk.

V hale kyjevského letiště členům posádky tragického letu vzdává hold jejich rodina, přátelé i známí. Video sdílela facebooková stránka sdružující letecký personál. „Jsme s vámi,“ komentuje příspěvek její admin s označením „Spojeni křídly.“

Dopravce rodinám cestujících a posádky vyjádřil „hlubokou soustrast“.

Letadlo havarovalo krátce po startu z letiště v íránské metropoli Teheránu. Mířilo do Kyjeva. Po třech minutách letu se ale zřítilo v plamenech do polí. Havárii nepřežil nikdo z lidí na palubě. Pravděpodobně se tak jedná o 6. nejtragičtější leteckou nehodu v posledních deseti letech.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...