7. července 2017 7:08, aktualizováno  22:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojiště Hamburk: policie se střetává s demonstranty, zranění jsou na obou stranách

Aktivisté se snažili bojovat s policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté se snažili bojovat s policií. | foto:  Petr Topič, MAFRA

HAMBURK V Hamburku probíhá summit G20, a do Německa se tak sjeli vrcholní představitelé mnoha států. Na pozadí oficiálních politických jednání už od čtvrtka ve městě probíhají protesty. Při nich bylo prozatím zraněno 196 policistů a patrně neupřesněný počet demonstrantů. V pátek odpoledne střety opět nabraly na síle.

Hamburk požádal u jednotlivých spolkových zemí o další posily. Na místě už je přitom nyní zhruba 20 tisíc policistů z celého Německa.

Do severoněmeckého města by tak podle zpráv mělo dorazit dalších 240 policistů z Meklenburska-Předního Pomořanska a po dvou stovkách strážců zákona z Bádenska-Württemberska, Bavorska a Šlesvicka-Holštýnska.

Demonstrující zapalovali popelnice i automobily.
Rozbitá výloha po protestech v Hamburku.

Demonstrace s názvem Vítejte v pekle namířená proti vrcholné schůzce zástupců ekonomicky vyspělých zemí se ve čtvrtek v podvečer zvrhla v rozsáhlé násilně střety s policií. Podle posledních zpráv bylo zraněno 196 policistů a neupřesněný počet protestujících. Bezpečnostní jednotky dosud zadržely 83 lidí.

V hamburské čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut a zaútočili i na několik policejních vozů. Ve čtvrti St. Pauli se policie ve večerních hodinách střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny, v městské části Schanzenviertel jeden z policistů vystřelil varovně do vzduchu. Střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami se během dne přesunuly i do blízkosti budovy Labské filharmonie, kde byl pro představitele G20 připraven večerní koncert.

Demonstranti se rovněž snažili blokovat příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde G20 jedná.

„Demonstranti se snažili dostat k mostu u Labské filharmonie, kde na ně ale už čekali policisté s vodními děly. Během asi jedné hodiny došlo k několika potyčkám, při kterých vzduchem létaly láhve a dlažební kostky. Policie pak útočníky zahnala na místo, kde demonstrace začala,“ popsal situaci kolem 17.00 fotoreportér LN Petr Topič.

Mezi zraněnými jsou i dva piloti policejního vrtulníku. Někdo z demonstrantů na ně namířil laser, maji poraněný zrak.

Policie uvedla, že demonstranti napadli její příslušníky, zatímco protestující tvrdí, že střety vyprovokovala policie. „Policejní stát dělá vše proto, aby nás připravil o naše právo demonstrovat,“ řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail.

Čtvrteční protest byl již předem považován za zatěžkávací zkoušku policie, protože se ho podle německých úřadů mělo zúčastnit až 8 tisíc k výtržnostem připravených extremistů.

Už brzy ráno v pátek se vydali demonstranti na další protest.

Už brzy ráno v pátek se vydali demonstranti na další protest.

Už brzy ráno v pátek se vydali demonstranti na další protest. Pochod, i maškarních postav, z přístavu směrem k centru města ale policie rychle rozehnala. Většina demonstrujících je obklíčená v ulicích, jen malé části se podařilo policistům uprchnout, hlásí z místa fotoreportér LN Petr Topič.

Podle něj se malé skupinky policií rozptýlených demonstrantů snaží proniknout směrem k místu, kde se koná summit G20.

Ve čtvrti Altona, která leží východně od centra Hamburku, napadli radikálové policejní stanici, v místě hoří auta. V dalších částech města se zase demonstranti snaží blokovat ulice a křižovatky, aby narušili průběh summitu, který začíná v pátek dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne.

Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které zahájily blokády vsedě. Policie na Twitteru upozorňuje, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět.

Ve čtvrti Altona, která leží západně od centra Hamburku, napadli radikálové policejní stanici, v místě hořela auta. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých aut.

Většina demonstrujících byla obklíčena v ulicích.

Většina demonstrujících byla obklíčena v ulicích.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se koná v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem. Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou v pátek státníci také navštíví.

Protesty na summitech G20

  • Únor 2001 - Asi 40 odpůrců globalizace a MMF zadržela turecká policie v Istanbulu při demonstracích během zasedání náměstků ministrů financí a viceguvernérů centrálních bank skupiny G20.
  • Listopad 2006 - Několik australských policistů utrpělo zranění při střetech s demonstranty protestujícími proti konání summitu G20 v Melbourne.
  • Duben 2009 - Při násilných protestních akcích doprovázejících schůzku G20 v Londýně bylo zatčeno 122 lidí, jeden muž zemřel.

  • Září 2009 - Protesty během summitu G20 v Pittsburghu si vyžádaly 66 zatčených a šest zraněných, z toho dva byli policisté.
  • Červen 2010 - Kanadská policie zatkla během násilných demonstrací proti summitu G20 v Torontu přes 600 protestujících, kolem 40 lidí bylo zraněno. Součástí policejních akcí byl i zátah v areálu Torontské univerzity.
  • Červenec 2017 - Při dosavadních střetech s demonstranty před summitem G20 počátkem července v Hamburku bylo zraněno 111 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Policie zatím zatkla 29 lidí.
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz