7. července 2017 7:08, aktualizováno  22:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojiště Hamburk: policie se střetává s demonstranty, zranění jsou na obou stranách

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 176Diskuse
Aktivisté se snažili bojovat s policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté se snažili bojovat s policií. | foto:  Petr Topič, MAFRA

HAMBURK V Hamburku probíhá summit G20, a do Německa se tak sjeli vrcholní představitelé mnoha států. Na pozadí oficiálních politických jednání už od čtvrtka ve městě probíhají protesty. Při nich bylo prozatím zraněno 196 policistů a patrně neupřesněný počet demonstrantů. V pátek odpoledne střety opět nabraly na síle.

Hamburk požádal u jednotlivých spolkových zemí o další posily. Na místě už je přitom nyní zhruba 20 tisíc policistů z celého Německa.

Do severoněmeckého města by tak podle zpráv mělo dorazit dalších 240 policistů z Meklenburska-Předního Pomořanska a po dvou stovkách strážců zákona z Bádenska-Württemberska, Bavorska a Šlesvicka-Holštýnska.

Demonstrující zapalovali popelnice i automobily.
Rozbitá výloha po protestech v Hamburku.

Demonstrace s názvem Vítejte v pekle namířená proti vrcholné schůzce zástupců ekonomicky vyspělých zemí se ve čtvrtek v podvečer zvrhla v rozsáhlé násilně střety s policií. Podle posledních zpráv bylo zraněno 196 policistů a neupřesněný počet protestujících. Bezpečnostní jednotky dosud zadržely 83 lidí.

V hamburské čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut a zaútočili i na několik policejních vozů. Ve čtvrti St. Pauli se policie ve večerních hodinách střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny, v městské části Schanzenviertel jeden z policistů vystřelil varovně do vzduchu. Střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami se během dne přesunuly i do blízkosti budovy Labské filharmonie, kde byl pro představitele G20 připraven večerní koncert.

Demonstranti se rovněž snažili blokovat příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde G20 jedná.

„Demonstranti se snažili dostat k mostu u Labské filharmonie, kde na ně ale už čekali policisté s vodními děly. Během asi jedné hodiny došlo k několika potyčkám, při kterých vzduchem létaly láhve a dlažební kostky. Policie pak útočníky zahnala na místo, kde demonstrace začala,“ popsal situaci kolem 17.00 fotoreportér LN Petr Topič.

Mezi zraněnými jsou i dva piloti policejního vrtulníku. Někdo z demonstrantů na ně namířil laser, maji poraněný zrak.

Policie uvedla, že demonstranti napadli její příslušníky, zatímco protestující tvrdí, že střety vyprovokovala policie. „Policejní stát dělá vše proto, aby nás připravil o naše právo demonstrovat,“ řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail.

Čtvrteční protest byl již předem považován za zatěžkávací zkoušku policie, protože se ho podle německých úřadů mělo zúčastnit až 8 tisíc k výtržnostem připravených extremistů.

Už brzy ráno v pátek se vydali demonstranti na další protest.

Už brzy ráno v pátek se vydali demonstranti na další protest.

Už brzy ráno v pátek se vydali demonstranti na další protest. Pochod, i maškarních postav, z přístavu směrem k centru města ale policie rychle rozehnala. Většina demonstrujících je obklíčená v ulicích, jen malé části se podařilo policistům uprchnout, hlásí z místa fotoreportér LN Petr Topič.

Podle něj se malé skupinky policií rozptýlených demonstrantů snaží proniknout směrem k místu, kde se koná summit G20.

Ve čtvrti Altona, která leží východně od centra Hamburku, napadli radikálové policejní stanici, v místě hoří auta. V dalších částech města se zase demonstranti snaží blokovat ulice a křižovatky, aby narušili průběh summitu, který začíná v pátek dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne.

Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které zahájily blokády vsedě. Policie na Twitteru upozorňuje, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět.

Ve čtvrti Altona, která leží západně od centra Hamburku, napadli radikálové policejní stanici, v místě hořela auta. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých aut.

Většina demonstrujících byla obklíčena v ulicích.

Většina demonstrujících byla obklíčena v ulicích.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se koná v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem. Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou v pátek státníci také navštíví.

Protesty na summitech G20

 • Únor 2001 - Asi 40 odpůrců globalizace a MMF zadržela turecká policie v Istanbulu při demonstracích během zasedání náměstků ministrů financí a viceguvernérů centrálních bank skupiny G20.
 • Listopad 2006 - Několik australských policistů utrpělo zranění při střetech s demonstranty protestujícími proti konání summitu G20 v Melbourne.
 • Duben 2009 - Při násilných protestních akcích doprovázejících schůzku G20 v Londýně bylo zatčeno 122 lidí, jeden muž zemřel.

 • Září 2009 - Protesty během summitu G20 v Pittsburghu si vyžádaly 66 zatčených a šest zraněných, z toho dva byli policisté.
 • Červen 2010 - Kanadská policie zatkla během násilných demonstrací proti summitu G20 v Torontu přes 600 protestujících, kolem 40 lidí bylo zraněno. Součástí policejních akcí byl i zátah v areálu Torontské univerzity.
 • Červenec 2017 - Při dosavadních střetech s demonstranty před summitem G20 počátkem července v Hamburku bylo zraněno 111 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Policie zatím zatkla 29 lidí.
ČTK, Lidovky.cz
 • 176Diskuse
Najdete na Lidovky.cz