Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojoval za svobodu a proti korupci. Čínský režim se ho chce zbavit

Policie zadržuje Liou Čchun-sia, která demonstrovala na podporu souzeného opozičního aktivisty Sü Č'-junga.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zadržuje Liou Čchun-sia, která demonstrovala na podporu souzeného opozičního aktivisty Sü Č'-junga. | foto: Reuters

PEKING V Pekingu stanul před soudem přední čínský aktivista Sü Č'-jung, který vedl kampaň za spravedlivější společnost a důraznější boj proti korupci. Jeden z aktivistových právníků podle zpravodajského serveru BBC News prohlásil, že Sü a jeho obhájci považují soud za nespravedlivý a na protest během celého šestihodinového jednání nepromluvili.

Agentura Reuters proces označila za nejvýznamnější případ vedený proti disidentům v Číně od roku 2009, kdy byl nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po odsouzen za "podvratnou činnost" k 11 letům vězení.

Právník Sü Č'-jung byl obviněn z narušování veřejného pořádku, za což mu podle agentury AP hrozí až pětileté vězení. Kdy bude vyřčen rozsudek, pekingský soud nesdělil. Obvinění vzešlo z nepočetných protestů, které Sü podle úřadů pomáhal organizovat. Jejich účastníci volali po rovnosti ve vzdělání nebo zveřejnění příjmů veřejných činitelů s cílem lépe bojovat proti korupci.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokrytectví čínského vedení

Soudní jednání se konalo v den, kdy byla zveřejněna zpráva Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ), podle níž příbuzní nejvyšších čínských vůdců skrývají své jmění v daňových rájích.

Skupiny na ochranu lidských práv kritizovaly čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za procesy s aktivisty, kteří usilují o totéž, co prezident oficiálně hlásá - tedy přísný boj proti korupci. Amnesty International to označila za "pokrytectví", napsal zpravodajský server BBC News.

"Namísto slíbeného zákroku proti korupci prezidenta Si Ťin-pchinga jsme svědky zákroku proti těm, kdo chtějí korupci odhalovat," řekla odbornice na východní Asii Roseann Rifeová.

Za zavřenými dveřmi

Soudní proces se koná za zavřenými dveřmi. K soudní budově přišlo více než deset diplomatů z USA, Evropské unie, Kanady či Austrálie, ale do soudní síně nebyli vpuštěni s odůvodněním, že je příliš malá a cizinci nemají co dělat u procesu proti čínskému občanovi.

Před soudní budovou se shromáždili Süovi stoupenci s transparenty a provolávali kritická hesla. Policie proti nim zasáhla a několik jich zatkla, napsala agentura Reuters.

Soudní procesy čekají také na šest členů Süovy neformální skupiny nazvané Nové občanské hnutí; konat se mají ve čtvrtek a v pátek v Pekingu. Političtí a právní experti předpokládají, že budou všichni shledáni vinnými a soud je pošle do vězení na několik let.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Zpěvák Daniel Hůlka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Zpěvák Daniel Hůlka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Zpěvák Daniel Hůlka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...