Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovali na Ukrajině po boku povstalců Čečenci? Kadyrov to popírá

Svět

  18:53
Sotva se objevila zpráva, že čečenský prezident Ramzan Kadyrov poslal do Doněcku bojovat své obyvatele po boku proruských povstalců, hlava státu informaci popřela. "Pokud někdo viděl v oblasti bojů Čečence, pak je to jeho problém. Čečenců jsou tři miliony a dvě třetiny žijí mimo Čečensko, a to i na Západě," prohlásil Kadyrov.

Ramzan Kadyrov slavil 35. narozeniny. foto: ČTK

Podle agentury AFP ale nevyloučil, že by se Čečenci mohli vydat do boje na vlastní pěst.

"Oficiálně prohlašuji, že není žádný 'čečenský voják', ani žádná 'vojenská kolona z Čečenska', která by se účastnila konfliktu," napsal podle AFP Kadyrov na webu.

Ukrajinská média dříve zveřejnila zprávy, podle kterých se čečenští bojovníci účastnili bojů v Doněcku, kde povstalci od počátku týdne sváděli tvrdé boje s ukrajinskou armádou. Čečenská kolona nákladních vozů, zahnaná od hranic, prý přivážela povstalcům zbraně, munici a zásoby.

ČTĚTE TAKÉ:

Čečenci údajně také obsluhovali minometnou baterii, kterou ukrajinští vojáci vyřadili v bojích o doněcké letiště. Zpravodajský server Ostrov dnes napsal, že mezi padlými rebely úřady identifikovaly ruské občany z Ingušska, Čečenska, Dagestánu a rovněž několik Abcházců.

"Čečensko je součástí Ruské federace a v souladu se svou ústavou nemá (vlastní) ozbrojené síly," tvrdil Kadyrov. "Pokud někdo viděl v oblasti bojů Čečence, pak je to jeho problém. Čečenců jsou tři miliony a dvě třetiny žijí mimo Čečensko, a to i na Západě," dodal.

"Z ukrajinských sil by byla jen hromada mrtvol"

Americká televize CNN v pondělí ukázala záběry proruských separatistů, kteří se označovali za čečenské dobrovolníky a za "Kadyrovovy lidi".

"Kdyby skuteční Kadyrovovi lidé byli v Doněcku, z ukrajinských sil by byla jen hromada mrtvol," ironicky poznamenal už v úterý Kadyrov.

V tisku však připustil, že sehrál svou roli při propuštění dvou novinářů z televize ruského serveru LifeNews, které zatkli ukrajinští policisté spolu se skupinou separatistů. Ruský prezident Vladimir Putin za to Kadyrovovi poděkoval už v pondělí.

Kadyrov, který stojí v čele Čečenska od roku 2007, se sám v rozhovoru s listem Komsomolskaja pravda označil za "Putinova pěšáka". Kritičtější ruští komentátoři však dávají Kadyrovovy projevy ostentativní loajality vůči vládci Kremlu do souvislosti s obřími dotacemi pro čečenského vůdce.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...