Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojovali na Ukrajině po boku povstalců Čečenci? Kadyrov to popírá

Ramzan Kadyrov slavil 35. narozeniny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ramzan Kadyrov slavil 35. narozeniny. | foto: ČTK

Sotva se objevila zpráva, že čečenský prezident Ramzan Kadyrov poslal do Doněcku bojovat své obyvatele po boku proruských povstalců, hlava státu informaci popřela. "Pokud někdo viděl v oblasti bojů Čečence, pak je to jeho problém. Čečenců jsou tři miliony a dvě třetiny žijí mimo Čečensko, a to i na Západě," prohlásil Kadyrov.

Podle agentury AFP ale nevyloučil, že by se Čečenci mohli vydat do boje na vlastní pěst.

"Oficiálně prohlašuji, že není žádný 'čečenský voják', ani žádná 'vojenská kolona z Čečenska', která by se účastnila konfliktu," napsal podle AFP Kadyrov na webu.

Ukrajinská média dříve zveřejnila zprávy, podle kterých se čečenští bojovníci účastnili bojů v Doněcku, kde povstalci od počátku týdne sváděli tvrdé boje s ukrajinskou armádou. Čečenská kolona nákladních vozů, zahnaná od hranic, prý přivážela povstalcům zbraně, munici a zásoby.

ČTĚTE TAKÉ:

Čečenci údajně také obsluhovali minometnou baterii, kterou ukrajinští vojáci vyřadili v bojích o doněcké letiště. Zpravodajský server Ostrov dnes napsal, že mezi padlými rebely úřady identifikovaly ruské občany z Ingušska, Čečenska, Dagestánu a rovněž několik Abcházců.

"Čečensko je součástí Ruské federace a v souladu se svou ústavou nemá (vlastní) ozbrojené síly," tvrdil Kadyrov. "Pokud někdo viděl v oblasti bojů Čečence, pak je to jeho problém. Čečenců jsou tři miliony a dvě třetiny žijí mimo Čečensko, a to i na Západě," dodal.

"Z ukrajinských sil by byla jen hromada mrtvol"

Americká televize CNN v pondělí ukázala záběry proruských separatistů, kteří se označovali za čečenské dobrovolníky a za "Kadyrovovy lidi".

"Kdyby skuteční Kadyrovovi lidé byli v Doněcku, z ukrajinských sil by byla jen hromada mrtvol," ironicky poznamenal už v úterý Kadyrov.

V tisku však připustil, že sehrál svou roli při propuštění dvou novinářů z televize ruského serveru LifeNews, které zatkli ukrajinští policisté spolu se skupinou separatistů. Ruský prezident Vladimir Putin za to Kadyrovovi poděkoval už v pondělí.

Kadyrov, který stojí v čele Čečenska od roku 2007, se sám v rozhovoru s listem Komsomolskaja pravda označil za "Putinova pěšáka". Kritičtější ruští komentátoři však dávají Kadyrovovy projevy ostentativní loajality vůči vládci Kremlu do souvislosti s obřími dotacemi pro čečenského vůdce.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...