Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci Talibanu zaútočili na mezinárodní letiště v Kábulu

Afghánistán

  7:52aktualizováno  8:07
KÁBUL - Raketový útok proti kábulskému mezinárodnímu letišti podnikli ve čtvrtek bojovníci afghánského Talibanu. Podle agentury AFP bezpečnostní síly všechny čtyři útočníky zabily, a akci islamistů tak ukončily. Skupinka obsadila dvě rozestavěné budovy severně od letištního areálu, odkud zahájili palbu z raketometů. Letecká doprava byla zastavena, žádný letoun ale zasažen nebyl.

Afghánský policista na místě útoku na letišti v Kábulu, kde zaútočili bojovníci Talibanu foto: Reuters

"Útok skončil, zóna byla zbavena povstalců a všichni útočníci, kteří se opevnili v rozestavěné budově, byli zabiti," sdělil náčelník kábulské kriminální policie Gúl Agha Hášimí.

Podle jiného afghánského činitele byl útok namířen proti vojenské části kábulského letiště, kde se nacházejí bojové vrtulníky afghánské armády.

ČTĚTE TAKÉ:

Taliban se podle agentury k přepadení letiště ráno přihlásil prostřednictvím svého mluvčího Zabihulláha Mudžahída.

Letiště, které slouží civilnímu provozu i potřebám armády, je údajně nepoškozeno. Kábulské letiště je přísně střežené, jako svou operační základnu ho využívají síly NATO. Letecké spoje byly odkloněny do Herátu na západě země nebo Mazáre Šarífu na severu. Nad městem hlídkují letouny spojeneckých jednotek ISAF.

Letiště v Kábulu je častým terčem raketových útoků, které ale většinou nezpůsobují větší škody. Frontální útok na letištní areál je vzácností, podle agentury Reuters tak potvrzuje rostoucí ambice povstalců.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...