Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boko Haram vypálila nigerijské město. Lidé i vojáci prchali do pouště

Nigerijská islamistická sekta Boko Haram (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigerijská islamistická sekta Boko Haram (ilustrační snímek). | foto: ČTK

BAGA Ozbrojenci z radikální islamistické organizace Boko Haram obsadili a vypálili město a vojenskou základnu na severu Nigérie. Podle očitých svědků vojáci utíkali, zatímco islamisté vraždili civilisty.

Senátor Maina Maaji Lawan ze státu Borno, pod nějž Baga spadá, uvedl, že vojáci utekli po sobotním útoku ozbrojenců. Situace je o to horší, že šlo o kontingent spojených sil Nigérie, Chadu a Nigéru, jehož účelem je právě boj proti islamistům.

Boko Haram na města a vesnice v Nigérii útočí prakticky každý den a samotná Baga se v roce 2013 stala dějištěm masakru nigerijské armády. Podle komentátorů z BBC nejsou vládní jednotky schopné útoky efektivně odrážet.

Probudily je výstřely

Uprchlíci z města vypověděli, že je nad ránem vzbudil zvuk výstřelů. Ozbrojenci prý do města proudili ze všech stran. K útěku se obyvatelé rozhodli poté, co viděli prchat spojenecké vojáky.

Údajný vůdce sekty Boko Haram Abú Bakr Šekau hovoří na videozáznamu.

Abubakar Shekau, vůdce Boko Haram.

Senátor Lawan řekl stanici BBC: „Lidé utíkali kam mohli. Někteří do lesů, jiní do pouště.“ Ihned po útoku byla přerušena veškerá komunikace s městem a není proto jasné, kolik je obětí nebo jaká je situace v oblasti.

„Jsme z toho velmi skleslí,“ tvrdí Lawan. Útek vojáků byl prý poslední kapkou a lidé jsou zcela deprimování neschopností armády bránit obyvatelstvo země. „Pokud vojáci utečou pokaždé, když Boko Haram zaútočí, je s naší zemí něco velmi, velmi špatně,“ dodává Lawan.

Pár dní před útokem unesli ozbrojenci 40 mladých mužů a chlapců z odlehlé vesničky Malari ve stejném nigerijském státě, kde se nachází Baga.

Kdo jsou Boko Haram?

  • Organizace byla založena v roce 2002 na protest proti zavádění západní výuky do nigeríjských školních osnov. Boko Haram v doslovném překladu znamená „západní výuka je zakázána“.
  • V roce 2009 začala vést svatou válku s cílem založit Islámský stát. Během bojů přišly o život tisíce lidí.
  • Útočí většinou na severu země, v minulosti ale například napadla i základnu OSN v hlavním městě Nigérie Abuja.
  • USA ji v roce 2013 zařadily na seznam teroristických organizací.
Baga, hraniční město.

Baga, hraniční město.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!