Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bomba v londýnském metru mu selhala. Iráčan dostal za loňský teroristický útok doživotí

Svět

  18:43
LONDÝN - K doživotnímu vězení v pátek odsoudil londýnský soud 18letého Ahmada Hasana za loňský bombový útok v metru britské metropole. Při částečné explozi podomácku vyrobené nálože ve stanici Parsons Green utrpělo 15. září 2017 zranění 51 osob, napsala zpravodajská společnost BBC. Mladý žadatel o azyl původem z Iráku stráví za mřížemi nejméně 34 let.

Exploze v londýnském metru vážně zranila několik lidí. foto: Reuters

Před týdnem shledala britská justice Hasana vinným z pokusu o vraždu cestujících. Podle policie bylo pouhým štěstím, že jeho bomba sestávající z výbušniny triaceton triperoxid (TATP) a kovových šrapnelů neexplodovala podle plánu. Soudce před oznámením rozsudku uvedl, že incident považuje za teroristický skutek.

„Byl jste odhodlán v ten den přivodit co nejvíce úmrtí a krveprolití, jak jen bylo možné,“ řekl soudce Charles Haddon-Cave. Odsouzeného mladíka označil za „velmi nebezpečného a prohnaného“ člověka motivovaného ideologií tzv. Islámského státu (IS) a hluboce zakořeněnou nenávistí vůči Británii, kterou společně se Spojenými státy vinil za smrt otce v Iráku. Výsledným verdiktem je doživotí s možností podmíněného propuštění nejdříve po odpykání 34 let.

Podle agentury Reuters byl přitom Hasan příkladným studentem. Do Británie se dostal v roce 2015 a zažádal zde o azyl. Před útokem žil u pěstounské rodiny jihozápadně od Londýna. Mladík ale podle soudce přechovával „temné myšlenky“, ačkoli atentát začal připravovat jen asi měsíc před jeho provedením.

V londýnském metru došlo k explozi
Na místě jsou členové bezpečnostních složek.

Před osudnými událostmi loňského září měl být Hasan zařazen do vládního programu deradikalizace, podle informací BBC to ale mladý Iráčan odmítl. Obvinění z pokusu o vraždu rovněž odmítá s tím, že neměl v úmyslu nikoho zabít a chtěl pouze přitáhnout pozornost.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat