Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bombardování Gazy jako divadlo: lidé jedí popcorn a pořizují selfie

Bombardování Pásma Gazy jako divadlo: Izraelci si nosí popcorn a pořizují selfie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bombardování Pásma Gazy jako divadlo: Izraelci si nosí popcorn a pořizují selfie | foto: Twitter Allan Sorensen

PRAHA Hlavně chytit místa v první řadě a zajistit si pohodlí. Lidé, kteří se na vrcholky kopců vydávají sledovat bombardování Pásma Gazy, si neváhají přinést plastové židle, gauče a dokonce popcorn. Tráví zde totiž i několik hodin. S každým zásahem izraelské rakety na Pásmo Gazy tleskají. A také pořizují selfie.

Na vrcholcích izraelských kopců se srocují skupinky lidí. Nosí si staré gauče, plastové židle, nebo stojí na autech. K tomu popíjejí pivo a ujídají popcorn. Nejedná se však o žádnou variantu letního kina. To se jen stovky lidí každý večer vydávají sledovat bombardování Pásma Gazy.

Někteří z nich přivedli i své děti. Ničivý dopad rakety na „nepřátelské území“ si mnozí z nich nahrávají na mobilní telefony. Anebo si na památku pořizují selfie s ohněm v zádech, napsal The Guardian.

Silná rána, záblesk výbuchu a následný oblak kouře vyvolává u některých přihlížejících nadšení. Dokonce se občas ozve i potlesk. „Jaká krása,“ hodnotí například jeden z diváků.

Třeba devatenáctiletá Shimrit Peretzová je na kopci už počtvrté. „Přišli jsme se podívat na bombardování, je to zajímavé,“ vysvětluje. Na místě plánuje zůstat několik hodin, a proto si přinesla zásobu pití a chipsů.

A něco podobného se odehrává i na druhé straně ‚barikády‘. Na twitteru se objevila fotografie, která zachycuje obyvatele Hebronu. Ti zase fandí palestinskému odporu a sledují rakety, které dopadají na izraelský Tel Aviv.

OSN volá po ukončení násilí

  • Rada bezpečnosti OSN vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Všechny dosavadní snahy o dosažení příměří zatím selhaly.
  • Rada bezpečnosti se sešla na začátku dne, kdy muslimové začínají slavit konec postního měsíce ramadánu - svátek Íd al-fitr. V jejím prohlášení se mluví o tom, že příměří umožní dodávku nutně potřebné pomoci pro obyvatele Gazy, které v oblasti uvěznily boje.
  • Bez toho, že by byl konkrétně jmenován Izrael či Hamás, dokument rovněž vyzývá obě strany konfliktu k tomu, aby "přijaly a dodržovaly humanitární příměří v období svátku Íd al-fitr a po něm".
  • Také se mají snažit "dosáhnout trvalého příměří založeného na návrhu Egypta". Rada rovněž vyjádřila "vážné obavy ohledně zhoršující se situace, která je výsledkem krize v Gaze, a rovněž v souvislosti s úmrtími civilistů".

Fenomén památné selfie ovšem vládne i někde jinde. Stovky Izraelců si pořízují fotografie „sebe sama“ v bunkrech, v nichž se schovávají před útoky Palestinců. Na Facebooku vznikla iniciativa, kde se teenageři včetně dospělých chlubí pořízenými selfie, napsal Daily Mail.

Skupinu na sociální síti založila Sara Eisenová, která chce do světa vyslat jasný signál: „Válka nás nezlomí.“

A dokumentuje se proto úplně všechno. Někteří lidé jsou například zvěčněni pouze v ručníkách, protože je hrozba útoku zastihla v koupelně. Další se třeba fotí se zvířecími miláčky, které do úkrytu vzali sebou.

Fenomén selfie ovšem vládne i někde jinde. Stovky Izraelců si pořízují...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...