3. září 2019 7:17, aktualizováno  12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bombový útok v Kábulu má nejméně 16 obětí. Explodoval traktor naložený trhavinami

Výbuch v Kábulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v Kábulu. | foto: Reuters

Kábul Nejméně 16 mrtvých a 119 zraněných si podle nové bilance vyžádal pondělní bombový útok v Kábulu. Informovalo o tom v úterý afghánské ministerstvo vnitra, podle nějž výbuch způsobil traktor naložený trhavinami. K činu se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Terčem atentátu byl komplex Green Village, který využívá několik mezinárodních organizací jako kanceláře a ubytovací zařízení pro své zaměstnance. Objekt je chráněn vysokými betonovými zdmi odolnými proti explozím a je přísně střežen ozbrojenou ochrankou.

Obětí exploze se tak stali převážně afghánští civilisté, což vyvolalo vlnu rozhořčení mezi obyvateli afghánského hlavního města. Stovky z nich dnes vyšly do ulic, zapalovaly pneumatiky, blokovaly ulice a požadovaly, aby cizinci opustili oblast v centru Kábulu nadobro.

Výbuch v Kábulu.
Protesty po výbuchu v Kábulu.

Místní obyvatel Habíb Džan uvedl, že na lokalitu útočí radikálové kvůli přítomnosti cizinců opakovaně. „Není to poprvé nebo podruhé, ale již počtvrté nebo popáté. Všechny ty útoky spáchal Tálibán a bylo při nich zraněno či zabito mnoho mých přátel a příbuzných,“ postěžoval si muž agentuře Reuters.

Tálibán se k atentátu v Kábulu přihlásil prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida, podle nějž výbuch zničil pokoje a kanceláře v komplexu Green Village a způsobil velké ztráty „okupantům“. „Tvrzení nepřátel o ztrátách na životech afghánských civilistů jsou falešná, protože žádným civilistům nebyl v době útoku dovolen přístup do oblasti,“ prohlásil Mudžáhid.

Exploze Kábulem otřásla v den, kdy se zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad sešel s prezidentem Ašrafem Ghaním a představil mu návrh mírové dohody, který v uplynulých měsících dojednali američtí představitelé se zástupci Tálibánu.

Návrh počítá mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. „Souhlasili jsme s tím, že v případě splnění podmínek dohody opustíme v průběhu 135 dní pět základen, na kterých jsme v současné době přítomni,“ řekl Khalilzad. V první fázi stahování by tak z Afghánistánu mělo odejít 5000 ze zhruba 14 000 amerických vojáků.

Pondělní atentát v Kábulu a rozsáhlé útoky Tálibánu na města Kunduz a Púli Chumrí z posledních dnů ale vyvolávají pochybnosti, zda mírová dohoda povede ke konci násilností v Afghánistánu, píše agentura Reuters.

ČTK