Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bomby musel smíchat vycvičený expert. Nálože pařížských útoků byly z peroxidu

USA

  12:00
PAŘÍŽ - Francouzští prokurátoři tvrdí, že nálože použité během pařížských útoků byly tzv. peroxidové TATP výbušniny. Tento fakt může přinést důležité stopy ohledně faktu, jak byly útoky naplánovány a provedeny. Peroxid acetonu byl například použit i při útocích na londýnské metro před deseti lety.

Nedaleko Bataclanu. Policie je ostražitá a provádí kontroly. foto: Reuters

Server CNN informuje o tom, že při pařížských útocích byla použita výbušnina TATP. K její výrobě se používá ingredience, kterou lze nalézt ve skoro každé domácnosti. Peroxid vodíku se běžně používá k odbarvování vlasů nebo čištění drobných ran.

Podobné nálože používají džihádisté při útocích na Západě více než deset let. Ingredience se na ně lehce shání, na rozdíl od oficiálních trhavin, které jsou v západních zemích bedlivě kontrolovány.

Zátah na mozek útoků. Policie zatkla sedm lidí, dva muže zastřelila, žena se odpálila

Peroxidové výbušniny byly součástí teroristických plánů během uplynulé dekády nejen v Paříži, ale i v Londýně a ve Spojených státech.

TATP nálože nejsou pro začátečníky

Sestavit TATP nálož však není tak jednoduché. Když se její složky spojí, jsou vysoce nestabilní a při špatném zacházení mohou jednoduše explodovat. K výrobě takové zbraně je potřeba dlouhodobý trénink a přesné znalosti, což poukazuje na to, že se pařížských útoků musel účastnit někdo velmi zkušený ve výrobě bomb, protože útočníci se s bombami, které měli připevněné na těle, pohybovali.

Vyšetřovatelé také pracují s tezí, že se v Paříži nachází dosud neodhalená výrobna náloží. Míchání takových směsí totiž vyžaduje podle expertů prostor. Navíc teroristé museli výbušnou směs někde otestovat.

Při středeční razii v Saint-Denis se odpálila žena, pravděpodobně také za použití TATP nálože.

Nebezpečí nestability TATP výbušnin ilustruje případ dvou texaských spolubydlících. V roce 2006 se jednadvacetiletí Matthew Rugo a Curtis Jetton rozhodli bez jakéhokoli tréninku sestavit nálož z koncentrovaného bělidla. Směs jim však při špatné manipulaci vybuchla, zabila Ruga a zranila Jettona. Motiv mladíků však nebyl politický, chtěli „pouze“ vyhodit do povětří několik vozidel.

Chtěl použít peroxid vodíku 11. září

Další případy použití TATP v USA jsou však už spojené s terorismem. Najibullah Zazi, který vyrostl v New Yorku, chtěl vyhodit do povětří tolik cestujících v metru na Manhattonu, kolik by bylo možné.

Noc hrůzy. Záchranáři vynášejí zraněné z jedné z pařížských restaurací, kde v...
Předměstí francouzské metropole je podle novinářů zcela uzavřené, odkloněna...

Zaziho vycvičila Al-Káida v Pákistánu. V létě 2009 si v Denveru pořídil velká balení odbarvovače vlasů. Továrnu na výbušniny si zřídil v nedalekém motelovém pokoji. Během výroby ale zapomněl přesné poměry použitých přísad, které jsou nezbytné k tomu, aby mohlo dojít k explozi.

Kdo je Abdelhamid Abaaoud. Nejaktivnější bojovník ISIS táhl těla obětí za vozem

A tak žádal o radu. Poslal email s dohodnutým heslem „svatba je připravena“, který ale zachytila britská zpravodajská služba. Ta ihned informovala americkou stranu, která začala Zaziho monitorovat. FBI následně zjistila, že tento bojovník Al-Káidy chce 11. září 2009 odjet do New Yorku a uskutečnit na výročí tragédie svůj plán útoku, a zatkla ho.

Úspěšnější byla o čtyři roky dříve britská buňka sebevražedných atentátníků. Ti si zřídili v jednom londýnském bytě výrobnu na TATP a vytvořili čtyři výbušná zařízení. Následně je použili během útoků na londýnské metro 7. července 2005. Při nich tehdy zemřelo 52 lidí.

Belgičan Abdelhamid Abaaoud je údajným strůjcem útoků v Paříži.

S tím, jak se francouzští vyšetřovatelé snaží zjistit, co se stalo v Paříži, budou i zjišťovat, kde byly nálože TATP vyrobeny. Zda k tomu došlo někde v bytě, motelovém pokoji či jinde. Také se budou snažit přijít na to, kdo je sestrojil a kde byl k tomu vycvičený.

Narůstající počet útoků s TATP bombami pokládá otázku, zda by obchodníci neměli povinně hlásit podezřelé nákupy peroxidu vodíku ve velkém množství.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!