130 let
Vyléčený Boris Johnson. „Je těžké vyjádřit slovy, jak velký je můj dluh,“...

Vyléčený Boris Johnson. „Je těžké vyjádřit slovy, jak velký je můj dluh,“ pronesl premiér Boris Johnson na adresu zdravotníků od svatého Tomáše ve videu, které umístil na Twitteru. | foto: Reuters

Johnson chválil zdravotníky z řad migrantů. Britský systém na nich do značné míry stojí

Svět
  •   11:00
LONDÝN/PRAHA - Když se britský premiér Boris Johnson v neděli poprvé po hospitalizaci objevil na veřejnosti, jako první děkoval všem pracovníkům Národní zdravotní služby za to, že mu zachránili život. Speciálně pak poděkoval zdravotní sestře „Jenny z Nového Zélandu“ a „Luisovi z Portugalska“, kteří se o něj starali v dramatických 48 hodinách, kdy nebylo jisté, zda šéf britské vlády přežije.

„Je těžké nalézt slova, kterými bych vyjádřil, jak jsem jim zavázán,“ uvedl ve videu bledý premiér. Jeho slova chvály ostatně byla na místě. Lékaři a zdravotní sestry dnes mají v Británii obdobnou pozici jako hasiči v New Yorku po 11. září – jsou to hrdinové.

Premiérovo rozhodnutí zmínit především dva imigranty, stálo za zmínku i deníku The Washington Post, podle kterého bylo „pozoruhodné“, že zrovna o nich hovořil muž, jenž založil svou kariéru na propagování brexitu, „převzetí kontroly“ nad britskými hranicemi a omezení migrace do ostrovní země.

Poděkování si pracovníci nemocnice vysloužili i od Carrie Symondsové, bývalé mediální poradkyně Konzervativní strany a současné snoubenky Borise Johnsona, se kterým čeká dítě. „Nemohu dostatečně poděkovat úžasnému lékařskému servisu, v průběhu minulého týdne byly některé chvíle skutečně temné,“ napsala Symondsová na Twitter.

Imigranti tvoří podle analýzy think-tanku Nuffield Trust z loňského prosince až čtvrtinu všech zaměstnanců nemocnic ve Velké Británii. Analýza zároveň tvrdí, že více než polovinu nárůstu personálu v nemocnicích a domovech důchodců za posledních deset tvoří především lidé narození mimo Británii.

Podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka imigranti také představují „neúměrné“ množství zdravotnického personálu, který novému koronaviru podlehl. V zemi zemřelo na covid-19 již devatenáct lékařů a sester. 

Podle BBC mezi nimi byl například lékař původem ze Sýrie, který již měl být v důchodu, porodní asistentka z Hongkongu či zdravotní bratr z Filipín, jenž měl na facebookovém profilu fotografii s popiskem: „Nemohu zůstat doma, pracuji ve zdravotnictví.“

Chybí ochranné pomůcky

Předseda odborového svazu British Medical Association Chaand Nagpaul pro média uvedl, že „téměř všichni“ lékaři, kteří již koronaviru podlehli, pocházeli ze zahraničí. „Tyto statistiky jsou zarážející a znepokojující,“ řekl Nagpaul v pondělí pro BBC s tím, že by úřady měly provést vyšetřování. Dodal, že v zemi mají v mnoha případech nemocnice „nebezpečně nízkou“ úroveň ochranných prostředků.

Jeden z lékařů, který na nedostatek ochranných prostředků upozornil na sociálních sítích, byl Abdul Mabud Chowdhury. Zemřel minulý týden po dvou týdnech boje se zákeřným koronavirem.

Jeho syn Intisar Chowdhury řekl pro BBC, že je rád, že se média v posledních dnech zajímají o nedostatek zdravotnického materiálu, „protože sice to bolí to říct, ale můj otec nebyl první a bohužel ani poslední zaměstnanec zdravotnického systému, který zemřel.“

Před začátkem pandemie a hospitalizací premiér Johnson slíbil, že po konci přechodného období po brexitu bude pro lékaře a zdravotní sestry jednodušší získat pracovní vízum v Británii. Vláda zároveň oznámila, že bezplatně prodlouží vízum 2800 lékařům, sestrám a paramedikům z ciziny, kterým by mělo pracovní vízum vypršet v říjnu.

Skupina šedesáti zákonodárců napříč stranami však nutí Johnsonovu vládu k mnohem rozsáhlejším opatřením. Požadují, aby úřady umožnily lékařům i jejich rodinám zůstat v zemi na dobu neurčitou. Věří totiž, že „ti, kteří riskují své životy pro zemi, by měli mít právo v ní žít.“

Autor: Martin Hampejs
  • Vybrali jsme pro Vás