Německo popřelo svolání krizové schůzky kvůli nákupu amerických stíhaček

Autor: ,
  15:52aktualizováno  15:52
Německé ministerstvo obrany v pátek popřelo, že by chystalo krizovou schůzku s představiteli armády a dalších německých úřadů kvůli nákupu amerických zbraní, především stíhaček F-35. O schůzce informoval s odvoláním na své zdroje list Süddeutsche Zeitung (SZ). Bezpečnostní expert z Křesťanskodemokratické unie (CDU) nákup bojových letounů zpochybnil.
Stroj F-35A Lightning II Letectva Spojených států amerických

Stroj F-35A Lightning II Letectva Spojených států amerických | foto: United States Air Force

Plánovaný nákup bojových letounů v pátečním rozhovoru s listem Der Tagesspiegel zpochybnil bezpečnostní expert budoucí vládní CDU Roderich Kiesewetter. Ministr obrany Boris Pistorius ale zdůraznil, že Spojené státy zůstávají důležitým spojencem i při nákupu výzbroje pro bundeswehr.

V řadě evropských zemí včetně Česka se v posledních týdnech vede debata o vhodnosti nákupu amerických bojových letounů F-35 kvůli pochybnostem o spolehlivosti Spojených států pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. Pořízení F-35 přehodnocuje Kanada.

Portugalsko nejprve nákup F-35 vyloučilo, později uvedlo, že jen posuzuje i evropské možnosti. Švýcarsko už sice smlouvu s USA uzavřelo, parlament o ní ale znovu chce diskutovat. Český premiér Petr Fiala řekl, že nemá pochybnosti o plánovaném nákupu těchto letounů. Opozice jej kritizuje.

List Süddeutsche Zeitung napsal, že ministr obrany Boris Pistorius plánuje krizovou schůzku s německými generály, odborníky ministerstva obrany a zástupci Úřadu pro nákup (BeschA) při ministerstvu vnitra. Hovořit se na ní mělo právě o spolehlivosti F-35. Německo plánuje nákup nejméně 35 kusů za zhruba deset miliard eur (250 miliard Kč).

Mluvčí ministerstva obrany na pravidelné vládní tiskové konferenci ale popřel, že by se taková schůzka chystala. Odmítl také spekulace, že by bylo možné stíhačky na dálku vyřadit z provozu.

Zároveň zdůraznil, že výroba F-35 je mezinárodní zbrojní projekt, na kterém se podílí osm zemí. Některé díly se vyrábějí výhradně mimo USA. V současnosti a blízké budoucnosti bude mít F-35 podle ministerstva ve výzbroji 14 členských států NATO a 20 zemí celkem.

„Spojené státy jsou a zůstanou naším důležitým spojencem - rovněž pro vyzbrojení bundeswehru,“ uvedl ministr obrany Pistorius. „To platí i pro F-35, ale i pro další projekty,“ dodal v rozhovoru s agenturou DPA. Podle něj jsou stroje F-35 "nejmodernější bojové letouny na světě“ a Německo si jejich nákupem zajistí další členství v programu sdílení jaderných zbraní.

Německá média v uplynulých dnech v souvislosti s debatou kolem F-35 uváděla, že alternativou by mohly být švédské stroje Gripen či francouzské Rafale.

14. září 2023

„Zrušení objednávky je nebezpečné“

Šéf německého zbrojního koncernu Rheinmetall Armin Papperger minulý týden před zrušením objednávky varoval. „Myslím, že by to bylo dokonce nebezpečné,“ řekl stanici Deutschlandfunk. Neexistuje podle něj srovnatelné letadlo a Američané by mohli navíc Německo označit za nespolehlivého partnera. Rheinmetall je jednou z firem, která se na výrobě F-35 podílí.

V rozhovoru s listem Der Tagesspiegel v pátek zpochybnil nákup F-35 poslanec CDU Kiesewetter, jehož strana bude pravděpodobně hlavní silou příští vlády. Podle něj by se Německo stalo nákupem letounů příliš závislé na Spojených státech.

„F-35 je systém, který USA zásadním způsobem kontrolují,“ uvedl. „Teoreticky tak mají USA páku, aby mohly nám a jiným znemožnit F-35 používat,“ dodal. Německo by proto mělo podle něj smlouvy s USA prověřit a už nyní se poohlédnout po možných alternativách.

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...