Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Katastrofa na Balkáně: voda opadá, hrozí však epidemie a výbuchy min

USA

  11:21aktualizováno  16:29
BĚLEHRAD/SARAJEVO - Srbsko a Bosna, které se potýkají s nejhoršími záplavami za posledních více než sto let, požádaly o mezinárodní pomoc se záchranou přeživších. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. Velká voda, která si na Balkáně vyžádala přes čtyři desítky obětí, sice začíná opadat, nebezpečí ale podle úřadů trvá. Například v Bosně jsou problémem nejen sesuvy podmáčené půdy, ale i dosud nezlikvidovaná minová pole. Velká voda zasáhla více než milion lidí, tedy přes čtvrtinu obyvatelstva, uvedl bosenský ministr zahraničí.

Muž kráčící vodou v povodněmi nejpostiženější obci Obrenovac. foto: Reuters

Bosenský ministr pro uprchlíky Adil Osmanović označil povodně za "katastrofické". Za několik uplynulých dní napršelo na Balkáně takové množství vody, které odpovídá souhrnu srážek za tři měsíce. Podle úřadů jsou to nejhorší záplavy za posledních 120 let, kdy se v regionu začalo se systematickým zaznamenáváním srážek.

VÍCE ZDE:

Na Balkán již nyní proudí zahraniční humanitární pomoc. Helikoptéry pro evakuaci lidí poskytly například Evropská unie, Rusko či Spojené státy. Česká republika vyslala záchranáře a čerpadla. Srbský premiér Aleksandar Vučić ale nyní oznámil, že jeho země potřebuje další pomoc, především dodávky oblečení, jídla a balené vody.

Evakuační středisko v Bělehradě.

K pomoci vyplaveným vyzval také srbský tenista Novak Djokovič. "Podpora a soucit s mým lidem v Srbsku!" napsal hráč na Twitteru.

Děsivé následky

Bosenské úřady v pondělí vydaly varování před možnými epidemiemi. Obávají se totiž, že rostoucí teploty a tlející mršiny zvířat mohou přispět k šíření žloutenky a tyfu. Klíčové je proto zajištění dodávek nezávadné vody.

S nouzovou úpravou vody pomůže obyvatelům Bosny i Česká republika, která prozatím zemi poskytla více než 1100 balíčků první pomoci a nouzového přežití. Jejich součástí jsou lékárničky, prostředky na úpravu vody a také potraviny. Kromě toho přímo v Srbsku působí čeští hasiči a v Bělehradě český expert na řešení mimořádných situací.

Obzvláště tvrdě povodeň postihla severovýchod Bosny. Podle ministra zahraničí Zlatka Lagumdžiji povodně zasáhly více než čtvrtinu ze čtyř milionů obyvatel země. Více než 100 000 domů a dalších budov zůstalo neobyvatelných, asi milion lidí byl podle něj odříznut od dodávek pitné vody. "Následky povodní jsou děsivé," dodal Lagumdžija.

Sesuvy podmáčené půdy a zaplavené oblasti ve vnitrozemí navíc představují velké nebezpečí kvůli nezlikvidovaným minovým polím z občanské války v první polovině 90. let. Minových polí v Bosně podle BBC nadále zůstává přes 9400, rozmístěno je na nich asi 120 000 náloží.

V Srbsku se mezitím vojákům, záchranářům a dobrovolníkům podle všeho podařilo uchránit největší elektrárnu v zemi, kterou ohrožovala rozvodněná Sáva. Zařízení v Obrenovaci u Bělehradu, které pokrývá polovinu srbské spotřeby elektrické energie, nyní chrání několikakilometrový val. Na jeho výstavbu podle Reuters padlo 60 000 pytlů s pískem.

"Elektrárna je nyní v bezpečí. Udělali jsme, co jsme mohli. Nyní je to v rukou božích," řekla Djina Trišovičová ze státní elektrárenské společnosti EPS. Část komplexu je z preventivních důvodů odstavena, pokud by voda zábrany překonala, musela by být uzavřena celá elektrárna.

Lidé se plaví po zaplavených ulicích.

Uchránit se podařilo také další velkou uhelnou elektrárnu ve městě Kostolac na východě Srbska, kde vodu z rozvodněné řeky Mlava odvádí do Dunaje nově zbudovaný kanál.

Počet obětí a rozsah škod povodní na Balkáně prozatím není přesně znám. Odhaduje se, že v Bosně si voda vyžádala nejméně 30 životů. Srbsko zvýšilo dosavadní bilanci ze 17 na 19 mrtvých a jednu oběť hlásí Chorvatsko.

CHCETE POMOCI?

Kam posílat peníze na pomoc lidem postiženým záplavami?

ČLOVĚK V TÍSNI

  • Člověk v tísni otevřel sbírkové konto na pomoc lidem zasaženým povodněmi v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Zároveň uvolnil jeden milion korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc v obou zemích.
  •  Pomoc je možné zasílat na povodňové konto 51945194/0300.

ADRA

  • ADRA Česká republika uvolnila jako okamžitou pomoc částku 100 tis. korun z programu Mince denně, je v kontaktu s tamními pobočkami ADRA a monitoruje situaci. ADRA ČR spustila veřejnou sbírku, na kterou lidé mohou posílat finanční pomoc pro obě země.
  • Konto veřejné sbírky, číslo účtu 34983498/0300, var.symbol 510. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou.
  • Platba on-line prostřednictvím platební brány ZDE.

ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ

  • Pomoc ČČK zahrnuje především péči o evakuované a distribuci pitné vody, základních potravin, hygienických a jiných potřeb okamžité pomoci.
  • Červený kříž vyslal do terénu kolem 750 členů a dobrovolníků, je také v kontaktu s národními společnostmi postižených zemí.
  • Na pomoc Červeného kříže můžete přispět:
  • prostřednictvím sbírkového účtu 222885/5500, var. s. 888;
  • dárcovskou SMS s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 Kč, na konto ČČ bude připsáno 28,50 Kč. 
Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.