30. srpna 2018 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jste nepřátelé lidu a já vás všechny zku*vence zabiju.‘ FBI zadržel muže, který hrozil vystřílením redakce

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

BOSTON/PRAHA Bezprecedentní výzva prezidentu Donaldu Trumpovi, ke které se přidalo 343 novin v USA a ve světě, měla jiný následek, než tvůrci z Boston Globe doufali. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve čtvrtek zadržel v Kalifornii muže, který deníku několikrát vyhrožoval, že vyvraždí redakci.

FBI zadržel Roberta D. Chaina z kalifornského Encina. Osmašedesátiletý muž ještě ve čtvrtek odpoledne předstoupí před federálního soudce a později bude převezen do Bostonu. Chain deníku Boston Globe vyhrožoval nejméně čtrnáctkrát.

Poprvé se tak stalo 10. srpna 2018 - tedy v den, kdy na popud Boston Globe 343 novin zveřejnilo úvodníky, ve kterých odsuzovaly útoky amerického prezidenta, který v posledních měsících nazývá média mj. nepřáteli lidu. „Špinavá válka na svobodná média musí skončit,“ vysvětlovali tvůrci kampaně z Boston Globe

„Nepřátelé lidu, nechutní, fake news.“ To jsou některé z výrazů, které Trump běžně používá, když mluví o médiích. Miami Herald v této souvislosti zmínil, že „za nepřátele lidu kdysi nacisté označovali Židy“. Trump se stal již v minulosti terčem kritiky za svá vyjádření na adresu svobody tisku. Například v lednu republikánský senátor Jeff Flake uvedl, že Trump si osvojil despotický jazyk bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina.

Chain podle obžaloby 10. srpna zavolal do Boston Globe a mimo jiné řekl: „Jste nepřátelé lidu a já vás všechny zku*vence zabiju. Střelím tě do tvý zas*aný hlavy dnes odpoledne ve čtyři hodiny.“ Své výhrůžky po telefonu opakoval i v dalších dnech mezi 10. - 22. srpnem, často se v nich zastával Trumpa.

30.srpna 2018 v 16:10, příspěvek archivován: 30.srpna 2018 v 18:32

NBC News: According to the criminal complaint Chain threatened to travel to The Boston Globe and kill newspaper employees. Here's what the FBI says is a transcript of one of his recorded calls: https://t.co/XDNu2rDTSE

Chainovi hrozí za vyhrožování až pět let vězení.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz