23. března 2019 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bouře Idai má v Mosambiku 417 obětí, číslo ale zřejmě poroste. Země žádá o zahraniční pomoc

Záplavy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy (ilustrační foto). | foto: Reuters

Beira (Mosambik) Po řádění tropické cyklóny Idai zemřelo v Mosambiku již 417 lidí. V sobotu o tom informoval tamní ministr životního prostředí Celso Correia, podle nějž se celková situace pomalu zlepšuje, nadále však zůstává kritická. Země požádala o mezinárodní humanitární pomoc.

Podle úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCNA) počet obětí bude zřejmě ještě stoupat. „Budeme si muset počkat, až opadne povodeň a pak teprve budeme schopni zjistit konečný počet obětí v Mosambiku,“ sdělil koordinátor OCNA Sebastian Rhodes Stampa.

Cyklóna udeřila na pobřeží Mosambiku u města Beira v noci na 15. března. Přinesla přívalové deště, které následně zatopily rozsáhlá území v centrální části země. Poté se přesunula do sousedního Zimbabwe a Malawi, kde po sobě zanechala 315 obětí.

Mosambická vláda vydala formální žádost o poskytnutí mezinárodní pomoci ve všech oblastech. Potřebuje zejména potraviny, přístřeší pro evakuované, vzdělávací a zdravotnické potřeby a logistickou podporu, včetně letadel a vrtulníků, člunů a komunikačních prostředků.

Podle OCNA bylo v Mosambiku zničeno či poškozeno 17 400 domů, 2800 škol a 39 zdravotních středisek. Voda rovněž zničila 385 000 hektarů úrody na polích, která byla těsně před sklizní. Potravinovou pomoc bude podle odhadů potřebovat až 400 000 osob a dalších 200 000 v Zimbabwe.

ČTK