Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře Joachim připravila tisíce Poláků o elektřinu

Svět

  16:10
VARŠAVA/BERLÍN - Bouře Joachim, která se v pátek přehnala nad velkou částí Evropy, v Polsku připravila tisíce domácností o elektřinu a podle agentury AP si vyžádala také sedm zraněných. S dozvuky bouře se potýkají i Slovensko nebo Francie.

Muž zajišťuje střechu po sněhové bouři Joachim. foto: Reuters

V Polsku dosahovala v noci na dnešek rychlost větru až 140 kilometrů v hodině, které meteorologové naměřili v tamní části Tater. Vichr na řadě míst vyvrátil stromy, poškodil střechy a narušil elektrické vedení. Ze sedmi zraněných je v nejvážnějším stavu hotelový pracovník z lyžařského střediska Zakopané, na něhož se zřítil komín. Muž byl převezen do nemocnice se zraněním páteře a rozdrcenou rukou, je ve vážném stavu.

ČTĚTE TAKÉ:

V Německu, kde vichr zapříčinil smrt jednoho muže a způsobil řadu dopravních komplikací, je situace o poznání klidnější. V noci na dnešek větry v místech přesáhly rychlost 150 kilometrů v hodině, Joachim postupně opustil a zdejší meteorologové tak mohli zrušit v pátek vydaná varování. Se třítýdenním zpožděním také mohla začít zimní sezona. Například na sjezdovky na nejvyšší hoře Německa Zugspitze, na níž je kolem metru sněhu, si našlo cestu asi tisíc lyžařů.

Na Slovensku, před jehož parlamentem se v pátek kvůli větru zřítil vánoční stromek, zůstává uzavřeno několik horských silnic zejména ve střední části země.

Ve francouzském Courchevelu byl podle DPA  kvůli silnému sněžení zrušen závod ve slalomu žen, který je součástí Světového poháru ve sjezdovém lyžování. U jižního pobřeží francouzské Bretaně pak pokračují snahy o odčerpání paliva z nákladní lodi TK Bremen, která zde v noci na pátek v silné bouři ztroskotala. Z plavidla unikla část pohonných hmot, které vytvořily pět metrů širokou a kilometr dlouhou skvrnu. Podle místních úřadů by ale ekologické škody neměly být velké.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat