18. září 2017 6:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bouře Maria zesílila na hurikán a ohrožuje karibské ostrovy

Ilustrační foto (hurikán Irma). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto (hurikán Irma). | foto: Printscreen z videa, Lidovky.cz

WASHINGTON Tropická bouře Maria zesílila na hurikán prvního stupně a míří ke karibským ostrovům. Varování před hurikánem bylo v neděli vyhlášeno v ostrovních státech a územích Guadeloupe, Dominika, Svatý Kryštof a Nevis a Montserrat. Některé z těchto ostrovů přitom už před necelými dvěma týdny zpustošil hurikán Irma.

V 17:00 místního času (v neděli 23:00 SELČ) se Maria nacházela 225 kilometrů severovýchodně od Barbadosu a doprovázel ji vítr o rychlosti 225 kilometrů za hodinu, uvedlo centrum pro hurikány (NHC) ve floridském Miami.

Podle meteorologů se dosavadní kurs Marie velmi podobá dráze Irmy. Ve středu nebo ve čtvrtek by pak i hurikán Maria mohl ohrozit také Portoriko. Do té doby by navíc mohl zesílit z nynějšího prvního na třetí stupeň z pěti.

Severním směrem od amerického pobřeží Atlantiku se pohybuje hurikán Jose, který způsobuje nebezpečné vlnobití. Neočekává se ale, že dorazí na pevninu.

V sobotu zeslábl na tropickou bouři hurikán Norma, když se přiblížil k nejjižnějšímu cípu Kalifornského poloostrova. NHC předpokládá, že v příštích dvou dnech bude Norma dále slábnout a pohybovat se na sever. Na poloostrov, kde se nacházejí rovněž oblíbená turistická letoviska, by však mohl přinést bleskové povodně.

Vrtulník, ve kterém americký prezident pozoruje škody napáchané hurikánem Irma.
Donald Trump letí ve vrtulníku nad záplavami, které způsobil hurikán Irma.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz