Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře Mirinae si na Filipínách vyžádala 14 lidských životů

Svět

  8:12
MANILA - Tropická bouře Mirinae při průletu nad filipínskou metropolí Manilou a okolními provinciemi připravila o život nejméně 14 lidí a poškodila tisíce obydlí.

Lidé na Filipínách po tajfunu Mirinae foto: ČTK

Původně tajfun Mirinae nad pevnou zemí zeslabil na tropickou bouři a dál směřuje nad Jihočínské moře. Je to již čtvrtá bouře, která od září na Filipínách řádila. V nouzových přístřešcích už týdny žije 87 tisíc lidí, kteří se kvůli zaplaveným nebo poničeným obydlím nemohou vrátit domů.

Bouře vyvracela stromy a poškodila přes 5500 domů. Většina z jejích obětí se utopila, čtyři lidé jsou stále pohřešováni.

Mirinae sice území souostroví již opustila, ale západní provincie Palawan zůstává v pohotovosti kvůli možným lijákům a hromobití.

V Manile dnes vysvitlo slunce a početné davy se vydaly na hřbitovy kvůli svátku Všech svatých a nadcházejícího dne Památky zesnulých uctít své zemřelé. Některé hřbitovy v okolí Manily jsou sice zaplavené vodou, ale lidé se k hrobům svých blízkých plavili na loďkách. Nápisy na náhrobních deskách osahávají rukama pod vodou, aby zjistili, kde odpočívají jejich blízcí. Svíčky nakonec někteří umístili alespoň na nejbližší stromy.

Předchozí bouře a tajfuny zabily na Filipínách více než 900 lidí a část Manily je stále pod vodou. Záplavy, které sem přinesl minulý měsíc tajfun Ketsana, zabily více než 400 lidí.

Během dne by měla Mirinae dorazit k centrálnímu pobřeží Vietnamu. Tamní úřady už vydaly nařízení k evakuaci nejvíce ohrožených oblastí v pěti pobřežních provinciích. Rybáři dostali příkaz neprodleně se uchýlit do bezpečí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat