13. listopadu 2014 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bouře v Mexiku: demonstranti kvůli studentům zapálili budovu parlamentu

Demonstranti zapálili budovu parlamentu mexického státu Guerrero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti zapálili budovu parlamentu mexického státu Guerrero. | foto: Reuters

MEXIKO/CHILPANCINGO Mexičtí demonstranti ve čtvrtek podpálili sídlo parlamentu státu Guerrero při pokračujících nepokojích vyvolaných nejasnostmi kolem případu 43 zmizelých a údajně zavražděných studentů.

Akce se ve čtvrtek zúčastnilo asi 500 lidí z řad studentů a učitelů, kteří předtím podpálili regionální sídlo ministerstva školství. Od parlamentu zamířili ještě k sídlu guvernéra státu.

VÍCE ZDE:

Nepokoje pokračují několikátým dnem. V úterý asi 2000 manifestantů zablokovalo na tři hodiny letiště v mexickém Acapulku. Několik letů z tohoto oblíbeného turistického letoviska na pobřeží Tichého oceánu muselo být kvůli tomu o několik hodin posunuto. Protestující pomalovali letištní budovy nápisy kritizujícími prezidenta Enriqua Peňu Nieta.

Protivládní bouře v Mexiku - demonstranti zapalují vládní budovu.

Protivládní bouře v Mexiku - demonstranti zapalují vládní budovu.

Při předcházejících násilných protestech utrpělo zranění přinejmenším 27 lidí. Později demonstranti zapálili regionální sídlo vládnoucí Institucionální revoluční strany (PRI) ve státě Guerrero.

Demonstranti, mezi nimiž jsou spolužáci, učitelé i rodinní příslušníci, požadovali vyšetření údajné smrti čtyř desítek studentů, kteří na konci září zmizeli ve městě Iguala, rovněž ve státě Guerrero.

Maskovaní demonstranti v mexickém Acapulcu.
Slogany, vlajky a nadávky ale nejspíš gangstery od dalších vražd neodradí.
Mexičané se shromáždili před prezidentským palácem v hlavním městě Mexika na...
Fotografie 43 studentů, zavražděných v Iguale.

Podle prvních výsledků vyšetřování mladé lidi odvlekla policie, která je předala zločinecké organizaci Guerreros Unidos (Sjednocení válečníci). Dva její členové už přiznali, že studenty zabili a spálili. Celý zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca. Chtěl tak prý studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí po několika týdnech na útěku policie před týdnem zadržela.

Policie již nalezla v okolí města několik desítek těl, podle státního zástupce Jesúse Murilla Karama jsou ale kosti jen dvou obětí ve stavu vhodném pro analýzu DNA. Těla totiž údajně hořela až 14 hodin. I tak prý ale existují silné indicie, podle nichž ostatky skutečně patří zmizelým studentům. Zkoumat by je nyní měli vědci na univerzitě v rakouském Innsbrucku.

K TÉMATU:

Případ značně poškodil reputaci prezidenta Peňi Nieta, který v prosinci 2012 do úřadu vstupoval se slibem, že v zemi obnoví vládu práva.

Od roku 2007 v Mexiku zahynulo při násilí spojeném s činností různých gangů na 100.000 lidí. Právě stát Guerrero patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.

Lidovky.cz, ČTK