Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Janukovyč přišel o pravomoci. Všichni zemřete, hrozil při jednání polský ministr

Zprávy z EU

  11:23aktualizováno  19:49
KYJEV - UVNITŘ TEXT DOHODY. Uklidnění v ulicích a naděje na prolomení patu - taková je bilance horečných jednání evropských ministrů, ruského emisara a ukrajinských opozičních vůdců s prezidentem Viktorem Janukovyčem o ukončení krvavé konfrontace v Kyjevě. Ukrajinský parlament odpoledne schválil návrat k ústavě z roku 2004 a výrazně tak omezil Janukovyčovy pravomoci.

Viktor Janukovyč foto: Reuters

Pro zvláštní zákon, který znamená návrat k ústavě z roku 2004 a který odebírá hlavě státu některé pravomoci, hlasovalo podle agentury Interfax 386 z celkem 450 poslanců. Sněmovna také 372 hlasy schválila bezpodmínečnou amnestii pro všechny zatčené, respektive zakázala trestní stíhání účastníků pokojných protestních akcí.

  • Premiéra poslanci volí z kandidátů navržených prezidentem a parlament také na prezidentův návrh jmenuje ministry obrany a zahraničí, jakož i šéfa tajné služby.
  • Kandidáty na ostatní ministerská křesla navrhuje premiér.
  • Prodlužuje se také funkční období parlamentu ze čtyř na pět let.

Poslanci podle agentury ITAR-TASS hlasovali ve "zjednodušené proceduře", tedy bez debaty a bez projednávání návrhu ve výborech. Samo rozhodnutí pak znamená návrat k "prezidentsko-parlamentní" formě vládnutí, protože podle ústavy z roku 2004 poslanci získávají právo vytvářet vládu.

Dohoda

Naděje na konec krveprolití se zrodila při nočním jednání Janukovyče s opozičními vůdci Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem, které zprostředkovali ministři zahraničí Německa a Polska Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski a ruský ombudsman Vladimir Lukin.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepisuje kompromisní smlouvu s opozicí.

Obsahem dohody, kterou dopoledne na svém webu potvrdil i Janukovyč, je příslib prosincových mimořádných prezidentských voleb, návrat ke znění ústavy z roku 2004 do letošního září a vytvoření nové vlády národního porozumění. Na okamžitou demisi, kterou žádala radikální část opozice, Janukovyč nepřistoupil.

Fakt, že vyjednávání byla velmi vyhrocená, potvrzují i záběry televizní stanice ITV News, která zaznamenala, jak polský ministr zahraničí mluví s jedním z ukrajinských opozičních vůdců. "Jestliže tuto dohodu nepodepíšete, budete tu mít stanné právo, armádu a budete všichni mrtví," říká viditelně pobouřený
Sikorski na záznamu.

Zatímco ale vládní Strana regionů projekt schválila, část opozice a hlavně "Rada Majdanu", tedy sbor povstaleckých vůdců, trvali na okamžité Janukovyčově demisi a okupované budovy hodlali držet do té doby, než se změní ústava a bude sestavena nová vláda. I tuto překážku se nakonec díky osobní intervenci Steinmeiera a Sikorského podařilo odstranit.

V centru Kyjeva je od čtvrtečního příjezdu evropských ministrů klid, výjimkou se stala krátká přestřelka u parlamentní budovy mezi těžkooděnci a demonstranty. Policisté se údajně pokusili do parlamentní budovy vstoupit, poslanci je ale vykázali. Policisté se během dne z prostoru kolem parlamentu vzdálili, těžkooděnci zmizeli i z okolí prezidentského sídla. Provoz metra byl obnoven, otevřeny jsou i dříve zablokované stanice v centru.

Lukin nepodepsal

Poslanci po dosažení dohody odhlasovali řadu zákonů, především pak návrat k "prezidentsko-parlamentní" formě vládnutí, protože podle ústavy z roku 2004 zákonodárci mají právo vytvářet vládu. Sněmovna schválila bezpodmínečnou amnestii pro všechny zatčené, respektive zakázala trestní stíhání účastníků pokojných protestních akcí, a také odstranila od plnění funkce ministra vnitra Vitalije Zacharčenka, který během vrcholící krize nařídil rozdat policistům automatické zbraně a ostré náboje.

Dohodu uvítali mimo jiné evropský prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová či Bílý dům. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval EU, aby odsoudila "radikály" zodpovědné za násilí. Zmíněnou dohodu nepodepsal kvůli "otevřeným otázkám" ruský ombudsman Vladimir Lukin, kterého do Kyjeva jako zprostředkovatele jednání vyslal prezident Vladimir Putin.

Úmluva ovlivní sankce

Podle unijních diplomatů ovlivní dohoda podobu sankcí, které nyní Brusel připravuje. Washington, který zatím sankce nezavedl, oznámil, že bude naplňování kompromisní úmluvy bedlivě sledovat a v případě potřeby může omezení na Kyjev uvalit.

Opozice v noci odblokovala i tři pohraniční přechody s Polskem, sdělila novinářům mluvčí polské pohraniční stráže. V řadě ukrajinských měst ale i v pátek panovalo napětí. Například v Černihivě při hranicích s Běloruskem dav agresivní mládeže napadl a vyplenil kanceláře místní odbočky ukrajinských komunistů a zaútočil i na kancelář vládní Strany regionů. Ve Vinnycji jihozápadně od hlavního města se místní organizace Strany regionů sama rozpustila, když i její kanceláře vypálili neznámí útočníci. V přístavním městě Mykolajivě na jihu Ukrajiny naopak skupina radikálů zaútočila proti kancelářím opozičního hnutí UDAR.

Podle ukrajinského ministerstva vnitra si od úterý srážky v Kyjevě vyžádaly osmdesát mrtvých. Západoukrajinský Lvov dnes k uctění jejich památky vyhlásil třídenní smutek.

TEXT SMLOUVY

"SMLOUVA O UROVNÁNÍ KRIZE NA UKRAJINĚ.

Znepokojeni tragickou ztrátou životů na Ukrajině, ve snaze bezodkladně zastavit krveprolití a s odhodláním nastoupit cestu k politickému urovnání krize jsme se my, níže podepsané strany, dohodly na následujícím:

1. Během 48 hodin po podpisu této dohody bude přijat, podepsán a zveřejněn zvláštní zákon, který obnoví funkčnost ukrajinské ústavy z roku 2004 s dosud přijatými změnami. Podepsaní prohlašují, že do deseti dnů pak hodlají vytvořit koalici a zformovat vládu národní jednoty.

2. Ústavní reforma, která upravuje pravomoci prezidenta, vlády a parlamentu, bude zahájena bezodkladně a dokončena bude v září 2014.

3. Prezidentské volby se uskuteční hned po přijetí nové ukrajinské ústavy, nejpozději ale v prosinci 2014. Bude schválen nový volební zákon a rovněž nově zformována ústřední volební komise na proporčním základě v souladu s pravidly OBSE a Benátské komise (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Evropské komise pro demokracii pomocí práva - pozn. ČTK).

4. Na vyšetřování nedávných násilných činů budou společně dohlížet státní moc, opozice a Rada Evropy.

5. Státní moc nevyhlásí výjimečný stav. Státní moc a opozice se zdrží násilných akcí.

Nejvyšší rada (parlament) Ukrajiny schválí třetí zákon o amnestii, který se bude vztahovat na stejné přečiny, na něž se vztahoval zákon o amnestii z 16. ledna 2014.

Obě strany vynaloží velké úsilí k normalizaci života ve městech a obcích tím, že uvolní správní a veřejné budovy a odblokují ulice a náměstí.

Nezákonně držené zbraně budou předány orgánům ukrajinského ministerstva vnitra během 24 hodin od doby, kdy vstoupí v platnost výše zmíněný zvláštní zákon (článek 1 této smlouvy).

Po této době budou veškeré případy nezákonného držení zbraní spadat pod příslušné ukrajinské zákony.

Opoziční síly a mocenské orgány opustí linie konfrontace. Mocenské orgány budou využívat bezpečnostní složky výhradně pro fyzickou ochranu státních budov.

6. Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska a zvláštní představitel prezidenta Ruské federace vyzývají k okamžitému zastavení veškerého násilí a konfrontace.

V Kyjevě, 21. února 2014 Za státní moc: ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Za opozici: vůdce strany UDAR Vitalij Kličko, vůdce hnutí Vlast Arsenij Jaceňuk, vůdce hnutí Svoboda Oleh Ťahnybok.

Potvrzují: Za Evropskou unii ministr zahraničí Spolkové republiky Německo Frank-Walter Steinmeier, ministr zahraničí Polské republiky Radoslaw Sikorski, šéf odboru kontinentální Evropy ministerstva zahraničí Francouzské republiky Eric Fournier."

Zatímco ale vládní Strana regionů projekt schválila, část opozice a hlavně "Rada Majdanu", tedy sbor povstaleckých vůdců, se smlouvou zpočátku nesouhlasila. Demonstranti trvali na okamžité Janukovyčově demisi a okupované budovy hodlali držet do té doby, než se změní ústava a bude sestavena nová vláda. I tuto překážku se nakonec díky osobní intervenci Steinmeiera a Sikorského podařilo odstranit.

Policie po uzavření příměří opouští ukrajinský parlament:

Klidný Kyjev?

V centru Kyjeva je od čtvrtečního příjezdu evropských ministrů klid, výjimkou se stala krátká přestřelka u parlamentní budovy mezi těžkooděnci a demonstranty. Policisté se údajně pokusili do parlamentní budovy vstoupit, poslanci je ale vykázali. Policisté se během dne z prostoru kolem parlamentu vzdálili, těžkooděnci zmizeli i z okolí prezidentského sídla. Provoz metra byl obnoven, otevřeny jsou i dříve zablokované stanice v centru.

Opozice v noci odblokovala i tři pohraniční přechody s Polskem, sdělila novinářům mluvčí polské pohraniční stráže. Frekventované přechody v jižním sektoru hranic přehradili ukrajinští opoziční aktivisté barikádami ve středu a ve čtvrtek.

KRIZE NA UKRAJINĚ:

Aktuální dění:

Pohled analytiků:

Čeští politici:

Muž drží za ruku svého mrtvého syna. "Jako občan tady na Majdanu měl co dělat. Jsem rád, že tu byl. Ale jako otec... jako otec jsem u konce sil."

Napětí v regionech

V řadě ukrajinských měst ale i v pátek panovalo napětí. V Černihivě při hranicích s Běloruskem dav agresivní mládeže napadl a vyplenil kanceláře místní odbočky ukrajinských komunistů a zaútočil i na kancelář vládní Strany regionů. Odbočky této strany byly podle agentury Unian vypáleny i v Komsomolsku jihovýchodně od Kyjeva.

Ve Vinnycji jihozápadně od hlavního města se místní organizace Strany regionů sama rozpustila, když i její kanceláře vypálili neznámí útočníci. V přístavním městě Mykolajivě na jihu Ukrajiny naopak skupina radikálů zaútočila proti kancelářím opozičního hnutí UDAR.

Podle ukrajinského ministra vnitra Vitalije Zacharčenka si od úterý srážky v Kyjevě vyžádaly osmdesát mrtvých. Západoukrajinský Lvov dnes k uctění jejich památky vyhlásil třídenní smutek.

ČASOVÁ LINIE UKRAJINSKÉ KRIZE

  • 29. listopadu - Ukrajina na summitu Východního partnerství ve Vilniusu nepodepsala asociační dohodu s EU.
  • 1. prosince - Až půl milionu lidí se shromáždilo v Kyjevě na náměstí Nezávislosti, kde postavili barikády; obsadili radnici i sídlo odborů a požadovali odstoupení vlády a předčasné volby.
  • 17. prosince - Rusko výrazně snížilo cenu zemního plynu pro Ukrajinu a uvolnilo pro ni z devizových rezerv 15 miliard USD.
  • 17. ledna - Janukovyč podepsal úpravu trestního zákoníku zpřísňující postihy za účast na demonstracích u státních úřadů.
  • 22. ledna - Střety demonstrantů s policisty si vyžádaly první dvě oběti mezi protestujícími.
  • 25. ledna - Prezident nabídl opozičnímu vůdci Arseniji Jaceňukovi post premiéra a Kličkovi úřad vicepremiéra; odmítli.
  • 28. ledna - Parlament zrušil devět represivních zákonů z 16. ledna a prezident přijal demisi vlády Mykoly Azarova (ministři zůstávají v úřadech do vytvoření nové vlády).
  • 31. ledna - Janukovyč podepsal zákon o amnestii pro zatčené při protivládních protestech, pokud demonstranti do 15 dnů vyklidí budovy úřadů, které obsadili v Kyjevě a regionech.
  • 1. února - V domácím vězení skončil pro podezření z organizování masových nepokojů opoziční aktivista Dmytro Bulatov, nalezený po více než týdnu těžce zraněný; 2. února ale odletěl do Litvy na léčení.
  • 5. února - Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová jednala v Kyjevě s Janukovyčem i šéfy opozice.
  • 6. února - Do Kyjeva přijela už poněkolikáté od začátku krize náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová.
  • 12. února - Údajně na základě amnestie bylo zastaveno stíhání vysoce postavených ukrajinských činitelů, jimž opozice přičítá vinu za brutální pokus o rozehnání demonstrantů v listopadu.
  • 16. února - Protivládní demonstranti v Kyjevě opustili radnici, kterou okupovali od 1. prosince; splnili tak podmínky amnestie pro demonstranty.
  • 17. února - Rusko oznámilo, že poskytne Ukrajině druhou půjčku - nákupem dluhopisů za dvě miliardy dolarů (40 miliard Kč).
  • 18. února - Nejkrvavější den od začátku protestů v Kyjevě - zahynulo přes 20 lidí, z toho několik příslušníků bezpečnostních jednotek, a údajně přes 1000 lidí utrpělo zranění. Situace se vyhrotila poté, co se demonstranti pokusili proniknout do sídla parlamentu, kde vládní většina nechtěla zařadit do jednacího programu debatu o ústavní reformě, a znovu obsadili radnici.
  • 19. února - V centru Kyjeva panoval relativní klid, prezident Viktor Janukovyč a opoziční lídři se večer dohodli na příměří.
  • 20. února - Po osmé hodině místního času skončilo v Kyjevě příměří a nové násilnosti si vyžádaly další desítky zabitých, od 18. února zemřelo zřejmě na sedm desítek lidí a mrtvé ohlásily i regiony. V Kyjevě se prezidenta Janukovyče snažili přimět k příměří ministři zahraničí Francie, Německa a Polska Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski.
  • 21. února - Prezident Janukovyč a opoziční předáci Jaceňuk, Kličko a Ťahnybok podepsali dohodu o ukončení politické krize. Podle ní má být do 48 hodin po podpisu přijat a zveřejněn zvláštní zákon obnovující platnost ústavy z roku 2004, do 10 dnů vytvořena koaliční vláda národní jednoty a nejpozději v prosinci se mají konat prezidentské volby podle nového volebního zákona.

JMENNÝ SEZNAM OBĚTÍ

Organizace Human Rights Information centre in Kyiv vypracovala částečný jmenný seznam obětí kyjevského krveprolití. Ke většině jmen jsou připojeny i věk a původ oběti. Uvádíme seznam v podobě, v jaké ji publikoval server Kyivpost.com.

1.    Heorhiy Aratunian, around 50, Rivne
2.    Serhiy Baydovsky, 22, Lutsk
3.    Valeriy Brezdeniuk, 50, Vinnytsia
4.    Serhiy Bondarchuk, 53, Starokostyantyniv, Khmelnytsky Oblast
5.    Vitaliy Vasyltsov, 37, Bila Tserkva, Kyiv Oblast
6.    Roman Varenytsia, 35, Yavoriv Rayon, Lviv Oblast
7.    Vyacheslav Veremiy, 32, Kyiv
8.    Nazar Voytovych, 17

9.    Ustym Holodniuk, 20, Zbarazh, Ternopil Oblast
10.    Roman Tochyn, 45, Khodoriv, Lviv Oblast
11.    Eduard Hrynevych, 29, Volyn Oblast
12.    Anatoliy Zhalovaha, 34, Lviv
13.    Volodymyr Zakharov, 57,
14.    Antonina Dvorianets, 62, Brovary, Kyiv Oblast
15.    Andriy Dygdalovych
16.    Serhiy Didych, 44, Horodenka, Ivano Frankivsk Oblast
17.    Mykola Dziavylsky, 56, Shepetivka, Khmelnytsky Oblast
18.    Volodymyr Zherebnyi, Rudky, Lviv Oblast
19.    Oleksandr Kapinos, 29, Kremenets, Ternopil Oblast
20.    Serhiy Kemsky, 34, Kerch, Crimea
21.    Volodymyr Kishchuk, 58, Zaporizhia Oblast
22.    Andriy Korchak, Stryj, Lviv Oblast
23.    Ihor Kostenko, 22, Lviv
24.    Vitaliy Kotsiuba, 22, Lviv
25.    Ivan Kreman, Kremenchuk, Poltava Oblast
26.    Volodymyr Kulchytsky, 65, Kyiv
27.    Vasyl Moisey, 21, Kivertsi, Volyn Oblast
28.    Andriy Movchan
29.    Volodymyr Naumov, 43, Dobropillia Rayon, Donetsk Oblast
30.    Valeriy Opanasiuk, Rivne
31.    Yuriy Parashchuk, 48, Kharkiv
32.    Yuriy Paskhalin, 30, Cherkasy Oblast
33.    Oleksandr Plekhanov, 23
34.    Andriy Sayenko, 42, Fastiv, Kyiv Oblast
35.    Ihor Serdiuk, 40, Poltava Oblast
36.    Viktor Chmilenko, 53, Bobrynets Rayon, Kirovohrad Oblast
37.    Vitaliy Smolynsky, Uman Rayon, Cherkasy Oblast
38.    Bohdan Solchanyk, 29, Staryi Sambir, Lviv Oblast
39.    Igor Tkachuk,39, Russia
40.    Ivan Tur, Horodok, Lviv Oblast
41.    Oleh Ushnevych, 32, Drogobych, Lviv Oblast
42.    Zurab Khurtsiya, 54
43.    Vlad Chaplynsky, Obukhiv, Kyiv Oblast
44.    Andriy Chernenko, 35
45.    Oleksandr Tsariok, Vasylkiv Rayon, Kyiv Oblast
46.    Serhiy Shapoval, 45 (or 46), Kyiv
47.    Yosyp Shyling, 61 (or 62)

Modlitba kněze nad těly obětí nejkrvavějšího dne v dějinách samostatné Ukrajiny.
Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč