Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bože, já nechci zemřít, zapsal si misionář do deníku. Pak ho zasáhly šípy ‚nejzáhadnějších lidí planety‘

Svět

  11:55aktualizováno  13:36
PRAHA - Rybáři, kteří dovezli misionáře Johna Chau na odlehlý ostrov Severní Sentinel, ukázali médiím deník, který si mladík psal. O ostrově misionář přemýšlel jako o poslední Satanově pevnosti. Podle něj stálo za to ukázat Ježíše místním obyvatelům i poté, co jej několikrát zasáhly jejich šípy.

Rybáři policii řekli, že viděli, jak se na Američana na ostrově snesla sprška šípů vystřelených z luků. foto: INDIAN COASTGUARD/SURVIVAL INTERNATIONAL

„Možná si myslíte, že jsem blázen v tom, co dělám, ale já si myslím, že stojí za to, ukázat Ježíše těmto lidem. Bože, já nechci zemřít.“ Toto jsou poslední slova, která si údajně zapsal do svého deníku křesťanský evangelický misionář John Allen Chau předtím, než vstoupil na izolovaný ostrov v Bengálském zálivu. Na něm měl v plánu šířit křesťanskou víru mezi domorodé obyvatelstvo.

„Pane, je tento ostrov poslední Satanovou pevností, kde ještě nikdo neslyšel nebo ani neměl šanci slyšet tvé jméno?“ napsal do svého deníku šestadvacetiletý mladík, než jej zanechal rybářům, kteří jej potají i přes zákaz úřadů dopravili na ostrov Severní Sentinel.

Misionář John Allen Chau.

Misionář John Allen Chau.

„Sám Bůh nás skrýval před pobřežní stráží a mnoha hlídkami,“ stojí podle americké televize CNN na stránkách deníku. Všech sedm lidí, kteří mu pomohli dostat se na ostrov, bylo již zatčeno policií.

Podle ředitele policejních složek na Andamanských a Nicobarských ostrovech Dependry Pathaka se Chau na ostrov za pomoci rybářů dostal hned několikrát. Doposud se však pokaždé vrátil. Poslední výlet však již nedopadl podle Chauových představ.

„Loď zastavila přibližně 500 až 700 metrů od pobřeží a Chau použil kánoi, aby dosáhl na břeh. Již poprvé se vrátil s poraněním od šípů. 16. listopadu pak domorodci rozbili i jeho kánoi,“ uvedl Pathaka. „Chau tak na loď k rybářům musel doplavat. Další den se již z návštěvy nevrátil. Rybáři později viděli, jak domorodci odtahovali jeho tělo.

Chauova rodina již podle deníku The Guardian napsala na Instagram, že domorodcům odpouští. Podle CNN však prý matka misionáře stále věří, že je její syn naživu.

Podle odborníků však bude vyzvednutí těla velice složité, jelikož domorodý kmen automaticky útočí na jakékoliv návštěvníky, ba dokonce i na helikoptéry, které se jen přiblíží k pobřeží.

Od návštěvy Britů jsou místní útoční

Sentinelský lid představuje jednu z posledních tradičních společností zcela odříznutých od okolního světa. Indické právo se jej snaží před civilizací chránit a uchovat tak jeho původní způsob života. Zákony, které zakazují cizincům vstupovat do blízkosti ostrova v okruhu devíti kilometrů, mají zároveň zabránit násilí ze strany Sentinelců, kteří zde pobývají již desítky tisíc let.

Podle norské genetičky Eriky Hagelbergové jsou obyvatelé andamanského souostroví „pravděpodobně těmi nejzáhadnějšími lidmi na naší planetě“. Pás 550 ostrovů v Bengálském zálivu obývá několik rozličných kmenových společenství, které se vyvíjely v naprosté izolaci až do 19. století, kdy bylo území obsazeno Brity a přetvořeno v trestaneckou kolonii.

První kontakt navázali Britové s místními obyvateli na počátku 19. století. Příslušníci kmene se před nimi pokoušeli schovat, kolonizátorům se ale podařilo šest z nich (dva dospělé a čtyři děti) chytit a odvézt na hlavní ostrov andamanského souostroví. Oba dospělí onemocněli a zemřeli, děti se ale na Severní Sentinel vrátily, pravděpodobně též nakaženy nemocí, jíž specifický imunitní systém místního lidu nedokázal odolat. Od té doby se Sentinelci vždy chovají k vetřelcům velice agresivně.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat