27. května 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boží mlýny dostihly dalšího jihoafrického lovce. Rozmáčknul jej splašený slon

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jihoafrický lovec Theunis Botha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrický lovec Theunis Botha. | foto: Youtube

HARARE/PRAHA Podruhé v krátké době se stal jeden z jihoafrických lovců vysoké zvěře obětí své vášně. Theunise Bothu z Johannesburgu rozmáčknul slon, kterého před tím postřelil jeden z jeho kolegů. Před několika týdny se jiný lovec Scott van Zyl, který byl shodou okolností Bothovým dobrým přítelem, ztratil u břehu řeky a jeho ostatky nalezli v útrobách zastřeleného krokodýla.

Jedenapadesátiletý Theunis Botha vedl minulý pátek skupinu lovců v Zimbabwe, když narazila na stádo slonů. Mezi nimi bylo i několik březích samic. Tři jedinci se náhle splašili a Botha vystřelil, aby je odradil. Jenže z boku na něj kvůli tomu vystartovala slonice, která jej svým chobotem zvedla do vzduchu.

Podle jihoafrického zpravodajského portálu Netwerk24 chtěl Bothu jeden z kolegů zachránit, proto na splašenou slonici vystřelil. Jeho rána byla smrtelná, jenomže jak slonice padala k zemi, Jihoafričana zalehla. Botha následně svým zraněním podlehl.

Podobně jako jeho známí van Zyl, Botha se živil pořádáním safari, jejichž cílem jsou především lvi či leopardi. Operoval ve většině států jižní Afriky. Podle britského listu The Independent také profesionální lovec často cestoval do USA, aby v nich aktivně vyhledával nové zákazníky a zájemce o lov kvůli trofejím.

Botha pracoval pro společnost Game Hounds Safaris. Ta se na své oficiální webové stránce chlubí, že je průkopníkem lovu „Monteira“ podle evropského stylu. Při takovém lovu jsou využívány velké smečky psů, jejichž úkolem je nahnat vysokou zvěř směrem k lovcům, aby měli zvířata na dostřel.

Lovecká komunita vyjadřovala na sociálních sítích soucit s rodinou „lovce světové třídy“. Množství uživatelů však naopak upozorňovala na nehumánnost lovu a hodnotila incident jako zásah vyšší moci.

Událost z minulého týdne připomněla záhadnou smrt lovce Scotta van Zyla. Ten se vydal na lov sám, zmizel však a na břehu řeky Limpopo v Zimbabwe po něm zůstal pouze ruksak. Když místní zabili několik krokodýlů, kterými se řeka hemží, v útrobách jednoho z nich našli lidské ostatky. Testy DNA určily, že šlo právě o van Zyla.

fasJakub Fajnor
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz