„Virgin Galactic stojí v předvoji nového komerčního vesmírného průmyslu, který otevře vesmír lidstvu a nadobro změní svět,“ uvedl Branson v prohlášení provázejícím zprávu o jeho letu. Půjde o dvaadvacátý letový test VSS Unity, z nichž čtyři se už uskutečnily s lidmi na palubě. Tentokrát to však bude první let s plnou posádkou. Tvořit ji budou dva piloti a čtyři „specialisté mise“, včetně Bransona.
Virgin Galactic sdělila, že počítá se zahájením svých vesmírných komerčních služeb už v příštím roce. Předcházet by tomu ale měly ještě dva zkušební lety.
Nejbohatší muž světa Jeff Bezos, který rovněž založil nyní gigantickou maloobchodní společnost Amazon, hodlá letět do vesmíru se svým bratrem Markem raketou New Shepard 20. července. Spolu s nimi poletí jako čestný člen posádky dvaaosmdesátiletá průkopnice v letectví Wally Funková, která se tak stane nejstarším člověkem, který kdy cestoval do vesmíru. Čtvrtou osobou na palubě bude zatím neznámý vítěz aukce, který zaplatil 28 milionů dolarů (603 milionů korun).
Daleko úspěšnějším konkurentem při letech soukromých společností do vesmíru je ovšem pro Virgin Galactic i Blue Origin firma SpaceX dalšího amerického podnikatele a vesmírného vizionáře Elona Muska. Její nosné rakety Falcon 9 a lodě Dragon už dopravují náklad i astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a počítá se také s turisty. Kromě toho SpaceX pracuje na raketách, které by měly být schopné dopravit lidi na Měsíc i na Mars. Musk však zatím neoznámil, kdy by se do vesmíru chtěl vydat on sám.
Po Sovětech s Američany nyní soupeří o vesmír miliardáři- Lety do vesmíru se v poslední době staly místem, kde soupeří jedni z nejbohatších lidí světa. Zatímco od 60. let minulého století vedly souboj o dobývání kosmu Sovětský svaz a Spojené státy, nyní se v dosažení nejen oběžné dráhy kolem Země předhánějí šéf Amazonu a asi nejbohatší člověk dneška Jeff Bezos, zakladatel automobilky Tesla a kosmické firmy SpaceX a jen o málo chudší Elon Musk a britský miliardář a dobrodruh Richard Branson, jehož majetek je z této trojice s odstupem nejmenší.
- Nejdále je v dobývání vesmíru Musk, který přitom na rozdíl od svých soupeřů ještě nedal vědět, kdy se osobně chystá podívat na oběžnou dráhu. Nosné rakety Falcon 9 a lodě Dragon firmy SpaceX ale už dopravují náklad i astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a počítá se také s turisty. Kromě toho SpaceX pracuje na raketách, které by měly být schopné dopravit lidi na Měsíc i na Mars. V minulosti přitom Musk mimo jiné řekl, že chce na "rudou planetu" dopravit milion lidí.
- Bezos už v roce 2000 - tedy dva roky před Muskem - založil společnost Blue Origin, která vyvíjí technologii pro komerční lety do vesmíru. V lednu 2019 firma úspěšně otestovala raketu New Shepard s cestovním modulem určeným pro suborbitální lety. V květnu 2019 Bezos uvedl, že se Blue Origin chystá na Měsíc a vyvíjí kvůli tomu přistávací modul. Termín prvního letu neuvedl, zmínil však návrat astronautů na Měsíc do roku 2024. Bezos už také dříve oznámil, že každý rok hodlá prodat akcie Amazonu asi za jednu miliardu USD, aby měl peníze na financování Blue Originu.
- Na rozdíl od SpaceX, která už je schopná dopravit lidi na oběžnou dráhu i k ISS, se ale v Bezosově případě zatím bude jednat jen o jakési skoky na hranici vesmíru. Raketa New Shepard se chystá ke startu 20. července, na palubě mají být kromě Bezose i jeho bratr Mark, dvaaosmdesátiletá letecká průkopnice Wally Funková a vítěz aukce, který zaplatil 28 milionů dolarů (603 milionů korun) a jehož jméno dosud nebylo zveřejněno. Funková se tak má stát nestarším člověkem v kosmu, dosud rekord drží astronaut John Glenn, který v roce 1962 jako první Američan obletěl zeměkouli a do vesmíru se znovu podíval v roce 1998 ve svých 77 letech.
- Podobný přístup k letům do kosmu jako Bezos zvolil i Richard Branson, který se 11. července chystá do vesmíru v lodi své firmy Virgin Galactic. Ta se ovšem od tradičních raket liší tím, že nestartuje ze svislé polohy na zemi, ale je vypouštěna až ve výšce z nosného letadla. Poslední úspěšný test se uskutečnil koncem května, loď VSS Unity (známou také jako SpaceShip Two) nejprve vynesl do výšky 13 kilometrů mateřský letoun VMS Eve. Pak se raketoplán oddělil, zažehl na 60 sekund vlastní motory a trojnásobnou rychlostí zvuku dosáhl výšky 89,2 kilometru.
- Vůbec první "vesmírný turista" - tedy člověk, který za let na oběžnou dráhu zaplatil ze svého a nebyl součástí programu některé vlády - vzlétl do vesmíru 28. dubna 2001. Stal se jím americký multimilionář Dennis Tito, který letěl na palubě ruské lodi Sojuz a za týdenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici zaplatil 20 milionů dolarů. Od té doby se za hranice zemské atmosféry podívalo dalších šest "platících cestujících", Američan maďarského původu Charles Simony letěl dokonce dvakrát - nejprve v dubnu 2007 a poté o dva roky později.
- Firmou, která výlety do vesmíru nabízela, byla americká společnost Space Adventures ve spolupráci s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Zájemce to přišlo na 20 až 35 milionů dolarů, a to včetně přípravy. Na dlouho posledním vesmírným turistou se v září 2009 stal kanadský miliardář a zakladatel Slunečního cirkusu Guy Laliberté, který v kosmu strávil 11 dní. O cestě na ISS uvažovala také britská sopranistka Sarah Brightmanová, z akce však sešlo. Do vesmíru se nevydal ani japonský náhradník, obchodník Satoši Takamacu.
- Díky soukromým firmám schopným dopravit do vesmíru (nebo na jeho hranici) lidi nyní nastává nové éra. Třeba v roce 2023 by se do kosmu měl podívat japonský miliardář Jusaku Maezawa, jenž se chystá k Měsíci lodí společnosti SpaceX, už letos v prosinci by ale měl letět v Sojuzu k ISS. Mezi Ruskem a USA se pak obnovují pomyslné vesmírné závody, nyní se soupeří o to, která z těchto dvou velmocí jako první natočí film ve vesmíru. Letos v říjnu by měl totiž na palubě ISS začít točit americký herec Tom Cruise i ruský režisér Klim Šipenko s herečkou Julijí Peresildovou.
|