26. října 2017 19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exředitel Markízy, obviněný z objednání vraždy své obchodní partnerky, jde do vazby

Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko | foto: spravy.pravda.sk

BRATISLAVA Bratislavský soud ve čtvrtek v podvečer uvalil vazbu na exministra hospodářství Pavola Ruska. Někdejšího politika a bývalého ředitele soukromé televize Markíza policie na začátku týdne zadržela a obvinila, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Sylvie Volzové.

Rusko vinu popřel, proti rozhodnutí okresního soud Bratislava II o vazbě podal stížnost. Vražda se nakonec neuskutečnila, Volzová žije v Německu. Stížnost vůči rozhodnutí okresního soudu podal i prokurátor, protože soudce rozhodl o vazebním stíhání Ruska pouze z toho důvodu, že by mohl bývalý politik ovlivňovat svědky.

Prokuratura odůvodňovala návrh na vazbu i tím, že Rusko by se mohl vyhýbat trestnímu stíhání. O stížnostech obviněného a prokurátora rozhodne krajský soud, řekl novinářům mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Proti Ruskovi podle dřívějších informací vypovídal například Mikuláš Černák, který si v současnosti odpykává doživotí za různé jiné vraždy. Černák byl v minulosti označován za jednoho z čelných představitelů mafie na Slovensku. Podle médií jsou ve zmiňovaném případu přípravy vraždy Volzové obviněny čtyři osoby, kromě Ruska také Černák a další známé postavy slovenského podsvětí.

Černák podle slovenského listu Sme při výpovědi uvedl, že se na něj Rusko před 20 lety obrátil s požadavkem na likvidaci Volzové, s níž měl v Markíze spory. Rusko prý nabídl odměnu 20 milionů tehdejších slovenských korun a složil zálohu půl milionu korun.

V letech 2003 až 2005 byl Rusko slovenským ministrem hospodářství. Z ministerské funkce byl odvolán po aféře se směnkami, jejichž prostřednictvím si již jako ministr půjčil 100 milionů slovenských korun. Z politiky se Rusko stáhnul a rovněž prodal svůj podíl v televizi Markíza, která stejně jako česká televize Nova patří do mediální skupiny CME.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz