30. listopadu 2017 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otrávený bratr Kim Čong-una měl u sebe v době smrti 12 lahviček s protijedem

Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam. | foto: Reuters

KUALA LUMPUR Zavražděný bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una měl s sebou v době smrti 12 lahviček s protijedem. Podle malajsijské toxikoložky šlo o látku, která se používá i k potlačení účinků nervového plynu VX, kterým byl Kim Čong-nam v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zavražděn, informoval ve čtvrtek zpravodajský server BBC.

Z vraždy jsou obviněné dvě ženy původem z Indonésie a Vietnamu, kterým v případě odsouzení hrozí trest smrti. Ze zosnování smrti Kim Čong-nama malajsijské úřady podezírají severokorejské tajné služby. Pchjongjang však takové obvinění odmítá.

Podle toxikoložky lahvičky, které jí předala policie, obsahovaly atropin, který se mimo jiné využívá jako protijed v případě otravy nervovými plyny.

Kim Čong-nam, který i s rodinou žil v dobrovolném exilu v Macau, byl bratrem vůdce Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné. Kim Čong-nam se na adresu severokorejského diktátorského režimu vyjadřoval kriticky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz