Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Zmizelé Čechy vezl v Libanonu bratr muže zadrženého v Praze. Čeká na vydání do USA

USA

  9:24aktualizováno  21:03
BEJRÚT - Řidič taxi, z něhož zmizelo pět Čechů na východě Libanonu, je bratrem muže zadrženého loni v Praze pro podezření ze spolupráce s teroristy. Oznámila to v Bejrútu rozhlasová stanice Voice od Lebanon.

Řidič taxi, z něhož zmizelo pět Čechů na východě Libanonu, je bratrem Alí Fajáda, muže zadrženého loni v Praze pro podezření ze spolupráce s teroristy. foto: ČTK

Padesátiletý Mouni Taán pracoval jako taxikář na Bejrútském mezinárodní letišti. Právě on řídil automobil, z něhož pětice Čechů v údolí Bikáa na východě Libanonu zmizela. V autě našla policie v sobotu opuštěné zavazadlo s jejich penězi a videokamerami. Z vozidla zmizel i řidič. Podle zprávy libanonské agentury NNA Čechy očividně unesli neznámí ozbrojenci ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. Dosud se mělo za to, že Taána s Fajádem spojuje jen fakt, že pocházejí ze stejné vesnice.

Alí Fajád

Libanonec Alí Fajád byl loni v červnu zatčen v České republice pro podezření z teroristických aktivit a obchodu s drogami a doposud je ve vazbě. Libanonská i česká média proto spekulují, že by za únosem pěti Čechů mohla stát Fajádova rodina.

Ministerstvo zahraničních věcí je kvůli únosu v kontaktu s libanonskými bezpečnostními složkami, řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Michaela Lagronová. Více o vyjádření ministerstva čtěte zde: Libanonská policie pátrá po pěti Češích. V autě zůstaly jejich pasy i cennosti.

Souvislost libanonského incidentu s Fajádem zadržovaným v Praze naznačuje i nedělní zpráva Blesku, podle níž jeden z unesených Čechů byl v pražském procesu s Fajádem tlumočníkem a druhý zřejmě obhájcem. Zdroj své informace list neuvádí.

Advokát Vladimír Řičica, jehož kancelář Alího Fajáda zastupuje, v prohlášení uvedl, že jeho klient je celou záležitostí šokován a „zcela vylučuje jakoukoli možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou“. V České republice prý Fajád neusiluje o nic víc než o spravedlivý proces.

Řičica také uvedl, že právník, který patří mezi unesené, navštívil Libanon opakovaně. Zajišťoval prý podklady pro příslušné orgány veřejné moci a pro Fajádovu obhajobu.

Armáda prohledává hotely

Už v sobotu ráno libanonská policie místo předpokládaného únosu uzavřela a zřídila na okolních silnicích kontrolní posty. Podle NNA se do hledání Čechů zapojila armáda, která prohledává okolní hotely. Zatím nejsou zprávy, že by pátrání bylo úspěšné.

Komunikaci v případu v Česku si vyhradilo ministerstvo zahraničí. Mluvčí úřadu Michaela Lagronová uvedla, že „žádné spekulace, které se objevují v médiích, nebude ministerstvo s ohledem na pátrací akci komentovat“. O situaci jednal v sobotu krizový štáb ministerstva, znovu se sejde v úterý ráno.

Případem se zabývají i české tajné služby. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert řekl, že vzhledem k vyhrazené komunikaci ministerstvem nelze více sdělovat. Možnosti české kontrarozvědky jsou ale v tomto případě omezené. BIS se spíše může obracet na své partnery a požádat je o pomoc. Větší jsou možnosti civilní rozvědky a Vojenského zopravodajství. Tyto dvě tajné služby totiž mohou působit v zahraničí. 

I Češi jsou obětmi únosů. Ten největší se stal v roce 1983 v Angole

Spojené státy viní Alího Fajáda a jeho dva druhy Faouzi Jabera a Chálida Marabího z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice vinu i své vydání odmítá, v USA jí hrozí až doživotí.

Unesení zřejmě o kauze točili reportáž

Letos v červnu ale pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o přípustnosti jejich vydání do USA s odůvodněním, že Spojené státy nedaly dostatečné záruky ohledně toho, že muži nebudou ve vězení podrobeni nelidskému zacházení. Městský soud v Praze si tak bude muset od USA vyžádat upřesnění. Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Konečný souhlas s extradicí mužů musí vyslovit český ministr spravedlnosti.

Kolem celé kauzy se od počátku objevuje řada spekulací, především ohledně motivu cesty celé skupiny do Libanonu. Údajně je mezi unesenými například advokát, který se angažoval v kauze v Praze zadrženého cizince. Dva ze zmizelých Čechů zase mají pracovat pro lokální televizní stanici. To potvrzuje i skutečnost, že v autě byla nalezena profesionální kamera. Podle všeho tak výprava v Libanonu pracovala na sbírání důkazů k soudní kauze a o případu chtěla natočit reportáž.

Ministerstvo zahraničí nechce jména mužů zveřejnit kvůli rodinám unesených. Server Lidovky.cz je má k dispozici.

Bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šandor v České televizi uvedl, že pokud by únosci opravdu chtěli skupinu vyměnit za muže zadržované v Česku, určitě by s tím musely vyslovit souhlas Spojené státy, které o jejich vydání žádají. USA ale velmi nerady a neochotně podezřelé z terorismu propouští. Známá je také jejich liknavost při jakékoli soudní spolupráci s méně důležitými zeměmi, jako je i Česko. 

Nalezené auto, ve kterém skupina cestovala:

Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek v sobotu v České televizi uvedl, že je kvůli případu ve spojení se svým libanonským protějškem. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že „je snahou české vlády udělat maximum pro to, abychom českým občanům pomohli“.

Autoři: ,

Prodej rodinného domu, 200 m2, Uherský Ostroh, ul. Polní
Prodej rodinného domu, 200 m2, Uherský Ostroh, ul. Polní

Polní, Uherský Ostroh - Ostrožské Předměstí, okres Uherské Hradiště
4 100 000 Kč