16. listopadu 2015 20:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bratr údajného teroristy Abdeslama: Salah je úplně normální kluk

Mohamed Abdeslam, bratr údajného teroristy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed Abdeslam, bratr údajného teroristy | foto: Reuters

BRUSEL Salah Abdeslam hledaný pro podezření z podílu na pátečních atentátech v Paříži je prý "úplně normální kluk". Na tiskové konferenci po svém pondělním propuštění z belgické vazby to uvedl jeho bratr Mohamed. Kde se nyní Salah nachází, prý ale neví. Třetí sourozenec, Brahim Abdeslam, spáchal v pátek sebevražedný atentát u restaurace na bulváru Voltaire.

Šestadvacetiletý Salah podle svého bratra vyrůstal i studoval v Bruselu. „Nevíme ale, kde je právě teď,“ řekl Mohamed novinářům před svým domem v bruselské části Molenbeek. „Nevím, jestli si troufá, vydat se úřadům nebo ne,“ dodal.

Salaha Abdeslama francouzská policie podezřívá z toho, že si v Belgii pronajal vůz Volkswagen Polo. Právě ten ke koncertnímu sálu Bataclan dovezl tři sebevražedné útočníky, kteří poté zastřelili skoro 90 z celkového počtu 129 obětí pátečních útoků.

Belgická justice v pondělí obvinila z terorismu dva ze sedmi lidí zadržených v souvislosti s pařížskými atentáty v sobotu. Pět z nich z vazby propustila, mezi nimi právě i Mohameda Abdeslama, který měl na páteční noc údajně alibi. V posledních dnech prý s bratry navíc nebyl v kontaktu.

„Jsme rodina, jsme otevřená rodina. Nikdy jsme neměli problémy se zákonem,“ uvedl Mohamed. Jeho rodiče jsou údajně v šoku. „Nemůžou vůbec pochopit, co se stalo,“ uvedl.

Mohamed Abdeslam podle svých slov pracuje už deset let ve správě bruselské části Molebeek a s pátečními událostmi v Paříži nemá prý vůbec nic společného. „Myslím, že mě tu v naší komunitě zná mnoho lidí a ví, čeho jsem schopný a čeho ne,“ dodal Abdeslam. „Myslím na oběti a na rodiny obětí,“ dodal.

V bruselské čtvrti Molenbeek žije početná muslimská obec. Tato část belgické metropole má pověst místní bašty islamistů.

ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz