Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilci v ulicích. Platí daně "prvního světa", nic z toho ale nemají

Protestní pochod ve městě Brasilia. Lidé vyšli do ulic v nejméně deseti dalších městech.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestní pochod ve městě Brasilia. Lidé vyšli do ulic v nejméně deseti dalších městech. | foto: Reuters

SAO PAOLO  Demonstrace kvůli zdražení veřejné dopravy se během pár dnů přeměnily v největší protesty v Brazílii za poslední dvě dekády. Podle Matyáše Pelanta z FFUK si však vláda nemůže dovolit nepokoje potlačit brutální silou.

Lidovky.cz: Zdražené jízdné bylo zřejmě poslední kapkou v pomyslném poháru trpělivosti. Co občanským nepokojům předcházelo?
Za posledních deset se v Brazílii zlepšila ekonomická situace, a to je paradoxně důvod i současných demonstrací. Obrovské množství lidí se dostalo z té nejhorší chudoby do nižší střední třídy, s tím se však objevila nová palčivá témata. Jedno z nich je i systém veřejné dopravy, který trápí Brazílii už dlouho. V megapolích typu Sao Paola či Rio de Janeira je na MHD odkázána většina obyvatel. Systém ale nefunguje. Doprava je přeplněná, pomalá a dokonce nebezpečná. Zdražení o dvacet centů byla už opravdu jen taková rozbuška.

Brazilci vyšli do ulic

Lidovky.cz: A co kromě MHD Brazilcům ještě vadí? 
Je to hlavně otázka daňového zatížení. Někteří komentátoři poznamenávají, že Brazilci platí zjednodušeně řečeno "daně prvního světa". Daně jsou astronomické, Sao Paolo patří mezi desítku nejdražších měst na světě, ale veřejné služby tomu absolutně neodpovídají. 

Lidovky.cz: Vláda proti demonstrantům povolala armádu. Například v Turecku zafungovala i pouhá hrozba nasazení vojáků a protesty alespoň prozatím utichly. Zaleknou se i Brazilci?
Troufám si říct, že vláda si nemůže dovolit zasáhnout nějakým neadekvátním způsobem. Řekl bych, že v tomto směru panuje v táboře demonstrantů jistota. Vědí, že vláda by si brutálním zásahem podepsala rozsudek smrti. Vzpomínka na dvacetiletou diktaturu v letech 1964 - 1985 je stále živá. Armáda se tehdy nebála nasadit všechny síly k potlačení opozice. Lidé to mají ještě v živé paměti a jsou na to hodně citliví.

Lidovky.cz: Takže vláda teď raději volí strategii ústupu -  jízdenky opět zlevnila.
Protesty to ale zřejmě příliš nezmírní. Existuje celá série problémů, se kterými Brazílie žije, ale neřeší je. Jako zmiňované daně nebo špatný stav školství a zdravotnictví. V této souvislosti mě napadá precedentní rozsudek v jednom ze států severovýchodu, kdy soudce radnici zakázal rekonstrukci náměstí a nový park, dokud občanům nezajistí odpovídající zdravotní péči a vzdělání. O tomto verdiktu se pak v zemi dlouho diskutovalo. A to se teď děje ve velkém. Lidé vidí, že se staví drahý fotbalový stadion, zatímco nemají pořádné školy.  

 V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou kongresu.

V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou kongresu.

Lidovky.cz: Země, která žije fotbalem, je najednou proti stavbě stadionu. To svědčí o velké frustraci. Nemůžou současné bouře ohrozit mistrovství světa ve fotbale?
Ano, lidé jsou skutečně hodně rozzlobení a pro politiky je to obrovská výzva. Pro Brazílii je to mezinárodně citlivé téma. Fotbalem se chce pochlubit. Některé protesty sice vyzývají k bojkotu fotbalu, osobně si ale nemyslím, že by to mohlo mít pro mistrovství nějaké důsledky, že by došlo ke kolapsu.

Lidovky.cz: Jak se budou protesty vyvíjet dál?
To je složitá otázka. Myslím, že nějakou dobu budou ještě pokračovat. Pak se ale přetransformují do nějakého hnutí. Změnu to určitě přinese, ale nic zásadního. Žádné dlouhotrvající občanské nepokoje bych neočekával. Chybí v nich totiž nějaká politická ideologie, jde "jen" nespokojenost s již zmíněným.   

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...