Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilci volí své radní, kandidují Ronald Trump či Gargamelbolsonaro. Pseudonym koronavirus soudy zakázaly

Brasília V brazilských místních volbách, v nichž se v neděli volí starostové a radní, kandiduje i Ronald Trump. S rodinou amerického prezidenta ale nemá nic společného. Jde totiž o volební pseudonym. Přes sto kandidátů si tam také do volebního jména zakomponovalo jméno brazilského prezidenta, například jeden z nich jde do voleb jako Gargamelbolsonaro.

Pseudonym Donald Trump Bolsonaro či Koronavirus ale brazilský soud pro volby nepovolil, informuje v neděli server Infobae. Používání volebních pseudonymů je způsob volební reklamy, může vypovídat o vlastnostech kandidáta, ale také mu může uškodit. 

„Já jsem dobrý Trump...nelíbí se mi ošklivé věci, které říká, je egoista,“ snažil se nakonec od amerického prezidenta distancovat Miguel Simoes Leal (49), který si do brazilských voleb vybral pseudonym Trump. Udělal to ale proto, že mu je prý fyzicky podobný. „Jsem trochu buclatý, mám asi 100 kg, vypadám jako on, ale vlasy mám pravé,“ citoval Leala deník The Guardian.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro s ochrankou opouští volební místnost. V...
Brazilský prezident Jair Bolsonaro s ochrankou opouští volební místnost. V...

Také Ronaldo de Oliveira si do nedělních voleb zvolil jméno po šéfovi Bílého domu, jde do nich jako Ronald Trump. Jméno brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který má s Trumpem hodně společného v názorech i chování, si vybralo pro volební pseudonym přes 100 Brazilců. Antonio Carlos Weidgenant ho zkombinoval se jménem čaroděje z animovaného světa Šmoulů a kandiduje jako Gargamelbolsonaro.

Dva Bolsonarové jsou na kandidátkách skuteční - prezidentův syn Carlos, který obhajuje křeslo radního v Riu de Janeiro, a Rogeria Bolsonarová, jeho matka a exmanželka prezidenta, která kandiduje do městské rady v Riu.

Nedělní  volby v Brazílii budou mít ve větších městech za dva týdny druhé kolo a ve městě Macapá se konají až 13. prosince, protože je soud odložil kvůli opakovaným výpadkům elektřiny.

Přezdívky v brazilských volbách mohou budit dojem, že volby nejsou důležité, uvedl server Infobae. Opak je ale pravdou. Mohou ukázat poměr sil v polovině Bolsonarova období i změnit jeho podporu v parlamentu, který se volil v roce 2018 zároveň s prezidentem. Bolsonaro má výhodu, že nemůže po těchto volbách říci, ani že prohrál, ani že vyhrál. Sám nepatří k žádné politické straně, je považován za krajně pravicového politika.

Používání přezdívek na volebních kandidátkách povoluje brazilský volební zákon od roku 1997. Všichni musí při registraci uvést svá pravá jména, pro kandidátky ale pak mohou zvolit jakýkoli pseudonym, který „neporušuje mravnost a není urážlivý ani neuctivý“. Před dvěma lety tak do parlamentu kandidoval například Taťka Šmoula, Starý opičák, Batman či Spider Man. Kromě známých animovaných postaviček či oblíbených filmových hrdinů se někteří, většinou muži, pojmenovali i jako známí brazilští herci. Ženy zvolily například jména Zářící hvězda či Jsem ta hezká učitelka.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...