Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brazílie hlásí další rekordní přírůstek nakažených, londýnská policie rozehnala protest v Hyde Parku

Britská policie některé z účastníků protestu zadržela. foto: Reuters

Brasília - Brazílie za posledních 24 hodin opět registrovala rekordní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem, přibylo jich více než 15 000. O den dříve to bylo bezmála 14 000. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 824 lidí. Infekce se v zemi od počátku epidemie prokázala u 218 223 lidí, z čehož jich 14 817 zemřelo. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.
  6:58aktualizováno  20:05

V Latinské Americe je 210milionová Brazílie co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí. Celosvětově je na základě infikovaných na šestém místě, vyplývá ze statistiky specializovaného serveru Worldometers. Více nakažených hlásí už jen Spojené státy, Španělsko, Rusko, Británie a Itálie.

Spojené státy hlásí skoro 86 tisíc obětí koronaviru, v Rusku přírůstek nových případů opět překročil 10 tisíc

Vrchol koronavirové krize navíc Brazílii ještě čeká, domnívají se odborníci. Podle některých je také skutečný počet mrtvých, u kterých se potvrdil covid-19, výrazně vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

Podle Brazilského svazu indiánských obyvatel (APIB) už koronavirus postihl 38 indiánských skupin, především v oblasti Amazonie. V těchto skupinách bylo zaznamenáno 446 případů nákazy a 92 lidí zemřelo. „Koronavirus se dostává na indiánská území po celé Brazílii s děsivou rychlostí,“ uvedla APIB v prohlášení.

Třiapadesátiletý náčelník Kokama byl pohřben v uzavřené rakvi obalené igelitem,...
Indiánský kmen v Parque das Tribos u severobrazilského města Manaus uspořádal...

Třiapadesátiletý náčelník Kokama byl pohřben v uzavřené rakvi obalené igelitem, aby se zabránilo šíření viru.

Tato zpráva se objevila den poté, co indiánský kmen v Parque das Tribos u severobrazilského města Manaus uspořádal pohřeb pro svého náčelníka Messiase Kokamu, který zemřel poté, co u něho propukla nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

Epidemie v Brazílii poznamenala i tamní vládu, kvůli neshodám s prezidentem Jairem Bolsonarem rezignoval v pátek večer SELČ ministr zdravotnictví Nelson Teich. Ten přitom do funkce nastoupil teprve před měsícem. Nahradil tehdy Luize Henriqueho Mandettu, kterého Bolsonaro z čela resortu odvolal právě kvůli jeho přístupu k boji s koronavirem, který byl podle hlavy státu přehnaně opatrný.

V podstatě stejný je podle agentury Reuters i důvod Teichova odchodu. Ministr se s prezidentem neshodl například na tom, jak rychle se mají v zemi uvolňovat restrikce, přičemž Bolsonaro chce kvůli minimalizaci dopadů na ekonomiku zemi otevírat rychleji. Ministr také nesouhlasil s tím, že Bolsonaro prosazuje širší nasazení hydroxichlorochinu, experimentálního léčebného přípravku na covid-19.

Ve Spojeném království se nakazilo již přes 240 tisíc osob

V Británii zemřelo s covidem-19 za 24 hodin dalších 468 lidí. Denní přírůstek je tak o něco vyšší než ve čtvrtek a v pátek, ale nižší než ve středu. Celkem s covidem-19 v Británii zemřelo již 34 466 lidí, informovalo v sobotu ministerstvo zdravotnictví. Od počátku epidemie se v zemi potvrdilo přes 240 000 případů koronaviru.

Sobotní údaj o mrtvých přerušil trend tohoto týdne. Od úterý totiž počet nově hlášených případů úmrtí postupně klesal. V úterý jich ministerstvo zdravotnictví hlásilo 627, ve středu 494, ve čtvrtek 428 a v pátek 384. Úterní údaje bývají v posledních týdnech vždy nejvyšší, neboť se do nich promítají později nahlášená úmrtí z víkendů.

Protest v Hyde parku proti krizovým omezením

Sobotní protest proti koronavirovým opatřením v londýnském Hyde Parku.
Lidé si dle instrukcí ze sociálních sítí měli přinést jídlo na piknik a říci...

Potvrzených případů nákazy přibylo dalších 3451, a celkem se tak od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala v Británii u 240 161 osob. Britští zdravotníci provedli již téměř 2,5 milionu testů a otestovali přes 1,7 milionů obyvatel Británie. Spojené království se v počtu mrtvých s covidem-19 drží celosvětové na druhé příčce, první Spojené státy mají přes 87 000 zemřelých. V Evropě je Británie nejpostiženější zemí před Itálií a Španělskem.

V Anglii se tento týden začala uvolňovat karanténní opatření. Od středy se mohli vrátit do práce lidé, kteří nemohou pracovat z domova. Nyní si mohou také zajít na tenis či golf, obnovit provoz mohla i zahradnictví. Angličané mohou rovněž opět volně cestovat, neměli by ale jezdit do Walesu, Skotska a Severního Irska, kde platí jiná karanténní opatření než v Anglii.

Mexiko hlásí také nejvyšší přírůstek, jen zatím v jiném měřítku

Nákaza koronavirem se v Mexiku za uplynulých 24 hodin potvrdila u dalších 2437 lidí. Jedná se o dosud nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek, informovala v sobotu s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters. V souvislosti s covidem-19 zemřelo dalších 290 lidí.

Celková bilance nakažených v zemi se 130 miliony obyvatel od propuknutí nákazy čítá 45 032, z čehož 4767 pacientů zemřelo. Mexiko je v Latinské Americe třetí nejhůře zasaženou zemí po Brazílii a Peru. Mexické úřady však opakovaně připomínají, že skutečný počet nakažených je mnohonásobně vyšší, než uvádějí statistiky.

Předchozí smutný rekord v počtu infikovaných Mexiko zaznamenalo pouze o den dříve, kdy tamní úřady hlásily 2409 případů nákazy. Bylo to vůbec poprvé, co denní bilance překonala hranici 2000. Dosud nejvyšší evidovaný počet úmrtí za den Mexiko oznámilo v úterý, kdy zemřelo 353 nakažených.

Rekordní přírůstek počtu nakažených Mexiko zaznamenalo jen krátce před plánovaným prvním uvolněním opatření přijatých v boji proti viru SARS-CoV-2. Už v pondělí by se měla částečně obnovit výroba a v některých regionech by se měly otevřít i školy a obchody.

V Lombardii stále zůstává 27 tisíc nemocných

V Itálii za 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 153 lidí. Po dvou dnech se tak denní bilance opět vrátila pod hranici dvou set, informoval dnes úřad civilní ochrany. Celková bilance zemřelých vzrostla na 31.763. Od počátku epidemie se v této šedesátimilionové jihoevropské zemi potvrdilo již přes 224.000 případů infekce koronavirem SARS-CoV-2.

Itálie začátkem června otevře hranice, omezení pohybu skončí. Rozjet by se měla turistika

Od minulé soboty do středy se denní počet mrtvých s covidem-19 držel pod hranicí dvou set. Ve čtvrtek činil ale přírůstek 262 a v pátek 242 mrtvých. V sobotu se počet nově zemřelých opět vrátil pod hranici dvou set.

Nově nakažených zaznamenaly úřady za 24 hodin 875, a celkem tak od počátku epidemie evidují již 224 760 případů infekce. Aktivních případů je v současnosti 70 187. Ze srovnání s pátečními daty vyplývá, že se za den uzdravily téměř 2000 lidí. Celkově se z covidu-19 uzdravilo v Itálii již téměř 123 000 nemocných. V nemocnicích nyní zůstává 10 400 pacientů, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2. Na jednotkách intenzivní péče jich je 775.

Gondoliér řídí svou loď skrze benátské kanály. Město, u kterého hrozil zánik pod tíhou turismu, má během koronavirové krize ojedinělou šanci přehodnotit svůj způsob života.

Dezinfekce baziliky svatého Pavla v Římě. Kostely v Itálii mají začít od 18. května znovu provozovat veřejné mše.

Nejhorší situace zůstává v Lombardii, která je ohniskem epidemie v Itálii. Nemocných je tu stále přes 27 000 lidí. Celkem v tomto severoitalském regionu zemřelo s covidem-19 už 15 450 lidí.

Otevření hranic Itálie je překvapivé, teď záleží na české vládě, uvedla Asociace cestovních kanceláří

Italové strávili od půlky března téměř dva měsíce v přísné karanténě, která se uvolnila teprve začátkem května. V pondělí se mají otevřít obchody, restaurace či služby a povoleno bude bez omezení cestování v rámci domovského regionu. Školy, kina nebo divadla ale zůstanou dál zavřené a cestovat po celé Itálii bude možné až od 3. června. Od tohoto data budou moci do Itálie přijíždět také cizinci, kteří už navíc nebudou muset na dva týdny do karantény.

Vytíženost francouzských nemocnic se snižuje

Ve Francii za poslední den přibylo 96 obětí s covidem-19. V porovnání s pátkem, kdy zemřelo 104 lidí, tedy počet mrtvých mírně klesl. Nyní celková bilance dosahuje 27 625 obětí. To je čtvrtý nejvyšší počet na světě. Nadále také klesá počet lidí s koronavirovou infekcí ve francouzských nemocnicích, kde jich během soboty ubylo více než 400. Klesl také počet nejvážnějších případů na jednotkách intenzivní péče, informovala agentura Reuters.

Ve Francii zatkli jednoho z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďana podezřelého z genocidy

Denní nárůst počtu úmrtí spojovaným s covidem-19 se ve Francii vrátil na úroveň před čtvrtkem, kdy ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 351 zemřelých pacientů s koronavirem. To bylo o 268 více než ve středu a nejvíce od konce dubna. Počet nakažených lidí v nemocnicích klesl na nynějších 19 432 z pátečních 19 861. Na jednotkách intenzivní péče zůstává 2132 pacientů s covidem-19, v pátek jich bylo 2203.

Francie se znovu probírá k životu, Pařížany vylákalo slunné počasí na bulvár des Champs-Élysées.

Ve Francii za den zemřelo 135 lidí nakažených covidem-19, a počet obětí koronaviru v zemi tak dosáhl 24 895. Nárůst počtu obětí se opět snížil.

Francie začala 11. května uvolňovat osmitýdenní karanténní opatření, která patřila k nejpřísnějším v Evropě. Během nich byly pro veřejnost uzavřeny obchody vyjma těch, které prodávají potraviny a základní životní potřeby, a dalších strategických podniků či továren.

Lidé nesměli na pláže ani do parků. Nyní se začínají otevírat obchody a povolen je vstup do lesoparků. O otevření pláží se rozhoduje případ od případu podle oblastí, pokud o to požádají místní starostové. Uzavřené í nejméně do června zůstávají restaurace, bary i divadla.

V USA zemřelo o něco méně lidí než o den předtím

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 1680 lidí nakažených koronavirem. O den dříve úřady ohlásily 1754 mrtvých. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie dlouhodobě monitoruje. Potvrzených případů infekce USA evidují přes 1,44 milionu, z čehož 87 493 pacientů zemřelo.

Spojené státy jsou co do počtu nakažených i mrtvých koronavirem nejhůře zasaženou zemí na světě. Agentura AFP nicméně připomněla, že v přepočtu na obyvatele na tom Spojené státy s populací 328 milionů nejsou zdaleka tak špatně. V tomto případě je předstihnou evropské země jako Francie, Španělsko, Itálie či Británie.

„Konec se blíží,“ stojí na transparentu jednoho z demonstrujících před budovou parlamentu v Pennsylvánii. Lidé zde dnes protestovali proti restrikcím spojeným s koronavirem.

Nákaza koronavirem zastavila po celém světě filmovou produkci. Kina po celých USA zůstávají zavřená. Tedy až na výjimky. Majitelé autokin musí kvůli enormnímu zájmu odmítat zákazníky.

Testy za uplynulý den nákazu potvrdily u 26 396 lidí, což je zhruba o 300 méně, než o den dříve. Podle odborníků ale bude ve skutečnosti počet nakažených mnohem vyšší, mimo jiné i kvůli problémům s dostupností testů na koronavirus.

V Německu se snížil počet nových nákaz koronavirem i úmrtí

V Německu se za poslední den snížil počet úmrtí pacientů s koronavirem i nově nakažených. Nových obětí bylo 57, zatímco páteční bilance jich registrovala 101. Pozitivně testovaných bylo 620, což je skoro o tři stovky méně než předchozí den. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI).

Německo bude trestat pálení vlajky EU až třemi roky vězení. Zlepší se i ochrana symbolů cizích států

Celkem se v Německu od začátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo 173 772 lidí, 7881 z nich zemřelo a přes 152 000 se už uzdravilo. Země s více než 83 miliony obyvatel je tak nyní co do počtu infikovaných i mrtvých osmým nejpostiženějším státem na světě.

Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu zůstává dál Bavorsko, které od počátku epidemie zaregistrovalo přes 45 000 případů nákazy. Nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko je na druhém místě s více než 36.000 nakažených.

Rusko hlásí méně než 10 000 nových případů

Při požáru v ruské nemocnici zemřelo pět pacientů s koronavirem. Příčinou byl patrně vadný plicní ventilátor

Rusko v sobotu ohlásilo 9200 nových případů koronavirové nákazy za uplynulých 24 hodin. Celkový počet nakažených dosáhl 272 043, uvedla agentura Reuters. V pátek ještě Rusko registrovalo denní přírůstek 10 598 infikovaných. Denní nárůst počtu nakažených se tak v sobotu podruhé od 2. května dostal pod desetitisícovou hranici. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, v zemi podle krizového štábu v uplynulém dni zemřelo 119 lidí. Od začátku pandemie Rusko eviduje 2537 takových úmrtí. Denní počet úmrtí stoupá: předchozí den jich bylo 113 a o den dříve 93.

Nemocnice v Petrohradě, ve které zemřelo 5 pacientů s koronavirem.

„Požár vznikl v šestém patře nemocnice, kde se léčí nemocní s koronavirem,“ uvedl nejmenovaný zdroj. Lidé v okolí nemocnice byli z preventivních důvodů dezinfikováni.

Zejména západní média mají podezření, že ruská čísla bilancující pandemii neodrážejí realitu. Mnohem nižší úmrtnost na nákazu v Rusku než v okolním světě ruské úřady vysvětlují rychlým rozpoznáním a včasným přijetím odpovídajících opatření. Podle kritiků ale úřady do statistik zahrnují jen úmrtí, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou smrti.

Rusko popřelo útok hackerů na Merkelovou. Podle kancléřky Kreml překrucuje fakta

V úterý 12. května skončilo celostátní „nepracovní“ období, vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem. Znamená to, že o případném rušení protinákazových omezení mají rozhodovat přímo regionální úřady.

Španělsko hlásí nejméně úmrtí od půlky března

Ve Španělsku zemřelo za poslední den 102 pacientů s koronavirem, což je nejméně od půlky března. Celkem má země 27 563 obětí a 230 698 nakažených. Nově infikovaných za poslední den přibylo 539, což je zhruba stejně jako v pátek, informovalo v sobotu ministerstvo zdravotnictví. Premiér Pedro Sánchez oznámil, že parlament požádá o další prodloužení nouzového stavu.

Z covid-19 se vyléčila 113letá Španělka. Na návštěvu babičky se těší 11 vnoučat a 13 pravnoučat

Ve zhruba sedmačtyřicetimilionovém Španělsku na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřelo nejvíce lidí po USA, Británii a Itálii, epidemie ale v posledních týdnech ztrácí na síle. Méně lidí, než za uplynulých 24 hodin, zemřelo naposledy 16. března. Ještě na začátku dubna umíralo i více než 900 nakažených denně.

Vláda už několik týdnů uvádí v pravidelné bilanci pouze případy nákazy potvrzené testy PCR; infikovaných nyní přibývá kolem 500 denně. V sobotu se počet případů zvýšil o 539, v pátek o 549 a ve čtvrtek o 506. V předchozích dnech to ale bylo zhruba o stovku méně. Vyléčených je 146 000.

Premiér Sánchez v pravidelném sobotním projevu řekl, že parlament naposledy požádá o prodloužení nouzového stavu, který v zemi platí od 14. března zatím do 24. května. Poslanci dosud jeho prodloužení schválili už čtyřikrát, naposledy začátkem tohoto měsíce. „Bude to naposledy. Požádáme dolní komoru o prodloužení o měsíc,“ řekl Sánchez.

Španělé čekají ve frontě na výdej jídla od dobrovolníků v Madridu během...
Španělé čekají ve frontě na výdej jídla od dobrovolníků v Madridu.

Španělé čekají ve frontě na výdej jídla od dobrovolníků v Madridu během koronavirové krize.

Premiér mluvil mluvil také o prvních výsledcích průzkumu, v němž se u Španělů pomocí testů zkoumala přítomnost protilátek proti koronaviru v krvi a který by měl odhalit, kolik lidí se ve skutečnosti nakazilo. „Máme tři důležité informace: infekce zasáhla různé oblasti různou měrou, nákazu prodělalo jen pět procent Španělů a úmrtnost je jedno procento,“ řekl podle deníku El País.

Španělsko nyní postupně uvolňuje zákazy přijaté kvůli prevenci šíření koronaviru. Minulý týden se po téměř dvou měsících otevřely obchody s plochou menší než 400 metrů čtverečních a tento týden vstoupila zhruba polovina země do další fáze uvolňování, která mimo jiné umožňuje i otevření zahrádek restaurací s poloviční obsazeností.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!