Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazílie jede podle italského scénáře. Špatná situace panuje i v USA, covid ve velkém zabíjí i v Mexiku

Žena s rouškou stojící vedle termální kamery, která detekuje horečku na místní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s rouškou stojící vedle termální kamery, která detekuje horečku na místní... | foto: Adriano MachadoReuters

Brasília/Mexiko/Peking Brazílie v počtu zemřelých s koronavirem ve čtvrtek předstihla Itálii. Za uplynulých 24 hodin tamní ministerstvo zdravotnictví hlásí rekordních 1437 úmrtí a 30 925 nových případů nákazy. Špatná situace panuje i v USA, kde evidují v současnosti 108 000 úmrtí.

Celkový počet zemřelých s koronavirem tak v nejvíce zasažené latinskoamerické zemi vystoupil na 34 021, více mrtvých podle Reuters hlásí jen Spojené státy a Británie. Mexiko má rekordní nárůst počtu nakažených a mrtvých. Čína hlásí pouze pět nově nakažených.

Rekordní počet mrtvých s covidem-19 Brazílie hlásí už třetí den v řadě. Ve středu evidovala 1349, o den dříve jich bylo 1262.

Latinská Amerika je v současnosti epicentrem pandemie covidu-19, nákaza silně zasáhla Peru, Ekvádor, Chile a Panamu. Mexiko ve čtvrtek zaznamenalo 816 úmrtí s koronavirem.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro opakovaně bagatelizuje nebezpečí, jaké koronavirus představuje. V úterý prohlásil, že „smrt je osudem všech“. Ty státy a místní úřady, které podporovaly restriktivní opatření související s koronavirem, omezení uvolňují, protože mezi lidmi přibývá hladovějících a veřejné rozpočty se propadají do hlubokého deficitu, píše Reuters.

USA: možná další vlna nákazy kvůli protestům

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 1021 lidí s covidem-19. S odvoláním na data americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom v pátek informovala agentura AFP. Celková bilance zemřelých tak v zemi přesáhla hranici 108 000.

Nákaza virem SARS-CoV-2 se v USA, které mají asi 330 milionů obyvatel, potvrdila už u 1,87 milionu lidí. Zhruba 485 000 se jich z covidu-19 už uzdravilo.

Spojené státy jsou co do počtu obětí nemoci, kterou způsobuje koronavirus, i počtu nakažených nejhůře postiženou zemí světa. V přepočtu na obyvatele je na tom ale v počtu mrtvých hůře než USA řada evropských zemí včetně Itálie, Francie či Španělska.

Ačkoli se šíření koronaviru od poloviny dubna v USA zpomaluje, řada odborníků se obává další vlny nákazy kvůli současným protestům proti rasismu v USA, na kterých se schází desítky tisíc lidí, upozornila agentura AFP.

Na celém světě zemřelo s covidem-19 podle JHU přes 391 000 lidí. Potvrzených případů nákazy je celosvětově už více než 6,6 milionu.

Mexiko

Mexické ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek informovalo o rekordním nárůstu 4442 případů nákazy koronavirem a 816 úmrtích. Počet potvrzených případů infekce v zemi tak vystoupil na 105 680 a 12 545 lidí s onemocněním covid-19 tam zemřelo. Napsala o tom v pátek agentura Reuters.

Další smutný rekord přichází poté, co Mexiko ve středu hlásilo rekordní nárůst 1092 mrtvých. Nově nemocných tehdy země evidovala 3912.

Mexické úřady už dříve upozornily, že ve skutečnosti se koronavirem nakazilo více lidí. Reuters píše, že Mexiko plánovalo začít uvolňovat opatření přijatá proti šíření koronaviru, když ale nově nakažených i mrtvých strmě přibývá, naděje na nějakou větší změnu mizí.

Čína: počet mrtvých se nezměnil

Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků. Podle agentury Reuters to v pátek oznámila čínská zdravotnická komise.

Všech pět nových případů bylo podle čínských úřadů zaznamenáno u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. Za středu pevninská Čína hlásila jeden nový případ a čtyři lidi s koronavirovou infekcí bez příznaků. Případy bez symptomů Peking nezaznamenává v souhrnné statistice infikovaných.

V Číně se koronavirem nakazilo celkem 83 027 lidí, počet mrtvých s covidem-19 se nezměnil a zůstává na 4634.

Koronavirus SARS-CoV-2 se poprvé objevil na konci loňského roku v čínské provincii Chu-pej. Odtud se začal šířit nejprve do zbytku Číny a později do celého světa. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se nákaza koronavirem na světě potvrdila u 6,59 milionu lidí a přes 388 700 zemřelo.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.